Czy to normalne, że dziecko chodzi na palcach?

Kiedy nasza pociecha zaczyna stawiać pierwsze kroki, ogarnia nas duma i wzruszenie. Jednak czasem zdarza się, że dziecko chodzi na palcach, a nie całej stopie, co powoduje, że zaczynamy się martwić o prawidłowy rozwój maluszka. Czy chodzenie na palcach jest objawem poważniejszego problemu?

Dziecko chodzi na palcach: możliwe przyczyny

Pierwsze kroki dziecka nigdy nie są zgrabne. Nasza pociecha gibie się na boki, traci równowagę i często upada. Wielu rodziców zauważa również, że ich dzieci, zamiast stawiać całą stopę na ziemi, chodzą na palcach. Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy maluch uczy się chodzić, a z czasem, około 18 miesiąca życia, przestawia się na stawianie kroków od pięty.

Gdy jednak niezdarne stawianie stópki nie zanika, a dziecko nadal wspina się na palce, warto wspomóc maluszka i ćwiczyć chodzenie z prawidłową postawą. Należy jednak zachować spokój. Nie strofować i nie poganiać dziecka, które uczy się chodzić. Niektóre maluszki potrzebują po prostu więcej czasu od swoich rówieśników w rozwinięciu kolejnych zdolności. Chodzenie, choć dorosłym wydaje się naturalną czynnością, niewymagająca dużo namysłu i dla naszej pociechy stanowi na początku ogromną trudność.

Gdy chodzenie dziecka na palcach nie zanika…

Co zrobić, kiedy mimo stymulowania malucha do poprawnej postawy, chodzenie dziecka na palcach nie zanika? Przede wszystkim nie należy panikować. Najpierw powinniśmy udać się do pediatry, który może zalecić dalsze kompleksowe badania lub po prostu zachęcać do dalszej pracy nad tym, jak nasza pociecha stawia kroki.

Dziecko chodzi na palcach. Czy to autyzm?

Badania wykonuje się w sytuacji, kiedy podejrzewa się, że nieprawidłowa postawa dziecka w czasie chodzenia, jest spowodowana jakimś schorzeniem. Dolegliwości, które mogą mieć wpływ na to, jak maluszek stawia stopy to między innymi:

  • zanik mięśni
  • autyzm
  • porażenie mózgowe
  • wrodzone skrócenie ścięgien Achillesa
  • hipotonia, czyli obniżenie napięcia mięśniowego, spowodowane nieprawidłową pracą mięśni z układem nerwowym

Co robić, kiedy dziecko chodzi na palcach?

Po kompleksowych badaniach, które mogą wykryć u dziecka schorzenia bezpośrednio wpływające na jego nieprawidłowy rozwój, należy podjąć odpowiednie działania. Lekarz opiekujący się naszym dzieckiem, przedstawi możliwe metody leczenia oraz zalecany sposób postępowania przy danej chorobie lub dolegliwości. Rodzice zostaną poinformowani także o działaniach, które mogą podjąć we własnym zakresie.

Gdy chodzenie dziecka na palcach nie mija wraz z wiekiem dziecka, często zalecana jest rehabilitacja pod opieką ortopedy. Z czasem lekarz może nauczyć rodziców paru ćwiczeń do wykonywania w domu. Zdarza się, że wymagany jest zakup odpowiedniego obuwia lub wkładek, które stymulują dziecko do prawidłowego stawiania stopy. Ważne by w sytuacji, kiedy lekarz zaleci nam dalsze leczenie, stosować się do jego wytycznych. Zbyt długie nieprawidłowe stawianie stóp może z czasem doprowadzić do takich problemów, jak skolioza, czy koślawość kolan i wymagać nawet ingerencji chirurgicznej.

Kiedy dziecko chodzi na palcach, nie należy zbytnio się zamartwiać i po prostu poświęcić więcej uwagi na pracę nad prawidłową postawą maluszka. Jeśli jednak ten stan się utrzymuje, należy udać się do specjalisty, a ten pomoże nam znaleźć przyczynę oraz zapanować nad nieprawidłowym stawaniem stópek przez dziecko.

Zobacz też:

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo