Śluz płodny: Wszystko, co warto wiedzieć planując ciążę
Obserwacja własnego ciała to bardzo istotny element przy planowaniu potomstwa. Pozwala przyspieszyć zajście w ciążę, a także w razie ewentualnych nieprawidłowości – szybko wykryć ich przyczyny i podjąć leczenie. Wyjaśniamy, w jaki sposób rozpoznać śluz płodny, co powinno zaniepokoić podczas obserwacji śluzu i kiedy warto współżyć, aby zajść w ciążę.

- Obserwacja śluzu w ciągu cyklu menstruacyjnego dostarcza wielu informacji nie tylko na temat płodności, ale ogólnego zdrowia. Dlatego polecana jest wszystkim kobietom, niezależnie od ich planów dotyczących rodzicielstwa.
- Śluz płodny wydzielany jest w okresie owulacji i na parę dni przed nią. Jest niezbędny do przetrwania plemników w drogach rodnych kobiety.
- Śluz płodny jest przejrzysty, ciągnący się i pozbawiony zapachu. Mętny, białawy i nielepki śluz występuje w czasie dni niepłodnych.
- Profesjonalna metoda obserwacji śluzu nazywana jest metodą Billingsów. Może być stosowana zarówno jako naturalna metoda antykoncepcji, jak i sposób na zwiększanie prawdopodobieństwa zajścia w ciążę.
Śluz płodny – oznaka zdrowia
Ciało kobiety podlega licznym przemianom, zamkniętym w ramach cyklu menstruacyjnego, który jest “sterowany” przez wydzielanie się poszczególnych hormonów w konkretnych, trzech fazach. Drobne wahania w obrębie przebiegu cyklu są naturalne i mogą być związane zarówno z fizjologicznymi cechami indywidualnymi konkretnej kobiety, jak i czynnikami zewnętrznymi w rodzaju stresu, podróży, zmian w diecie, a także wyjątkowych przeżyć emocjonalnych. I nie chodzi jedynie o negatywne emocje, ale także pozytywne – dowiedziono, że np. zakochanie się może przyspieszyć dni płodne. Wydzielina pochwowa świeżo zakochanej kobiety może szybciej, niż wynikałoby to z jej regularnego rytmu, stać się gotowa na przyjęcie plemników, a owulacja może wystąpić wcześniej! Z tego też powodu parom, które starają się o dziecko, zalecane jest przyjemne spędzanie czasu na odpoczynku, randkach, wzajemnym odkrywaniu siebie na nowo – pożądanie i poczucie bezpieczeństwa odgrywają bardzo istotną rolę w planowaniu rodziny.
Kobiety, które marzą o tym, aby zostać mamami powinny też nauczyć się obserwować swoje ciało i rozpoznawać dni płodne. Śluz to najbardziej widoczna i stosunkowo najprostsza w interpretacji wskazówka dotycząca fazy cyklu, ale także ogólnego zdrowia intymnego. Co warto o nim wiedzieć?
Jak wygląda śluz płodny i jak odróżnić go od niepłodnego?
Śluz płodny jest niezbędny do przetrwania plemników w drogach rodnych kobiety. Jego brak znacząco utrudnia (jeśli nie uniemożliwia) przemieszczanie się plemników w górę szyjki macicy. W kwaśnym środowisku pochwy plemniki zwyczajnie umierają jeszcze przed dotarciem do samej szyjki. Śluz płodny ma konsystencję, która usprawnia transport męskich komórek i wydłuża ich żywotność. Tym samym są one w stanie dotrzeć do komórki jajowej i ją zapłodnić. Starając się o dziecko, warto przez dłuższy czas obserwować śluz owulacyjny. Jak wygląda wydzielina pochwowa w trakcie dni płodnych?
- jest przejrzysta, “szklista”,
- jest elastyczna i rozciągliwa (można to sprawdzić między dwoma palcami),
- jest śliska.
To, jak wygląda śluz owulacyjny, trudno pomylić ze śluzem w jakiejkolwiek innej części cyklu. Dodatkowo wrażenia kobiety współżyjącej w trakcie owulacji są zupełnie inne niż w pozostałych dniach cyklu – śluz owulacyjny ułatwia penetrację. Podczas gdy w innych fazach cyklu menstruacyjnego, zwłaszcza tuż po okresie, wielu kobietom doskwiera fizjologiczna suchość pochwy utrudniająca stosunki, tak w przypadku dni owulacyjnych ten problem nie występuje.
Śluz owulacyjny – kolor
Generalnie śluz owulacyjny jest bezbarwny, przejrzysty i pozbawiony zapachu. Tym znacznie różni się od np. śluzu poowulacyjnego, który jest biały, mętny i bardzo gęsty, dodatkowo nieśliski. Zdarza się jednak, że w śluzie owulacyjnym znajdą się cienkie pasma jasnoczerwonej krwi. Jeśli nie jest ich dużo, nie powinno to wzbudzać niepokoju. Wiele kobiet w dniu owulacji doświadcza delikatnego bólu podbrzusza, związanego z pękaniem pęcherzyka Graffa – to właśnie jego pęknięcie może powodować drobne krwawienie.
Zobacz też: Śluz w ciąży
Jaki śluz w dni płodne powinien zwrócić naszą uwagę?
Idealny cykl menstruacyjny powinien trwać 28 dni – to założenie książkowe, w stosunku do którego przyjmuje się margines kilku dni w obie strony. W praktyce stosunkowo niewiele kobiet ma idealnie równe, 28-dniowe cykle. Raczej wahają się one w granicach 23-35 dni. Ważne, aby obserwować swój cykl niezależnie od planów rodzicielskich – jego regularność bądź jej brak oraz różnorodne nietypowe zjawiska mogą być ważną wskazówką zdrowotną.
Ewidentnie taką wskazówką jest niewystępowanie śluzu płodnego, jego bardzo skąpa ilość lub występowanie go w czasie spodziewanego okresu. Niewystępowanie śluzu płodnego i suchość pochwy w II fazie cyklu (ok. 13-15 przed spodziewaną miesiączką) mogą świadczyć o zaburzeniach gospodarki hormonalnej i niewydzielaniu się odpowiedniej ilości estrogenów. Są one niezbędne do pojawienia się owulacji.
Podobnie w przypadku skąpej ilości śluzu – objaw ten może również świadczyć o braku owulacji, ale także różnorodnych schorzeniach dróg rodnych i w przypadku dojrzałych kobiet – zbliżającej się menopauzie. Suchość pochwy jest nieprzyjemną dolegliwością, która wpływa na jakość współżycia seksualnego i może być skutecznie leczona (warto to robić nawet, kiedy nie jest symptomem poważniejszego schorzenia). Z kolei śluz płodny pojawiający się w okolicy 25. dnia cyklu (w okolicy daty spodziewanej miesiączki) może być oznaką ciąży.
Obserwacja śluzu jako metoda antykoncepcyjna
Wnikliwe obserwowanie przemian zachodzących w ciele kobiety w trakcie cyklu jest podstawą wszystkich tzw. naturalnych metod antykoncepcyjnych, jak “kalendarzyk małżeński“. Warto wiedzieć, że naturalna antykoncepcja tego typu uznawana jest za jedną z najmniej skutecznych metod przeciwdziałających ciąży, o bardzo wysokim i rozbieżnym wskaźniku Pearla. Rozbieżność wynika z faktu, że obserwacja, zapisywanie i wyciąganie wniosków na temat płodności danej kobiety wymaga bardzo dużej wprawy i znajomości wpływu wielu czynników na przebieg cyklu. A ten może być zaburzony przez niemal wszystko – począwszy od stresu, przez zmianę diety, spożycie alkoholu, zażycie różnorodnych leków, na podróży skończywszy.
Metoda Billingsów
Metodą Billingsów nazywa się obserwację śluzu szyjkowego przez cały okres trwania cyklu. W ten sposób łatwiejsze jest wyznaczenie dni płodnych i niepłodnych, co pozwala zwiększyć prawdopodobieństwo poczęcia dziecka poprzez współżycie w określonych dniach, jak i zmniejszyć prawdopodobieństwo (ale trudno mówić o całkowitym jego wykluczeniu) poprzez powstrzymywanie się od współżycia w tym samym okresie.
Owulacja ma miejsce raz podczas cyklu owulacyjnego. Komórka jajowa może być zapłodniona w bardzo wąskim “okienku” – 12-24 godzin. Należy jednak pamiętać, że plemniki mogą żyć w drogach rodnych kobiety nawet 5 dni, w czym pomaga im śluz owulacyjny wydzielany na kilka dni przed owulacją i chwilę (ok. 1 dnia) po jej wystąpieniu.
Metoda Billingsów polega na codziennym zapisywaniu obserwacji w ramach specjalnie opracowanego w tym celu schematu. Dotyczą one konsystencji, koloru i ilości śluzu. Zalecane jest także dodatkowo mierzenie temperatury (codziennie rano o tej samej porze).
Śluz płodny w pytaniach i odpowiedziach
Jak rozpoznać dni płodne i niepłodne po śluzie?
W dni płodne śluzu jest zdecydowanie więcej, niż w pozostałych fazach cyklu. Jest on przejrzysty, szklisty, pozbawiony zapachu i bardzo elastyczny. W dni niepłodne śluzu nie ma wcale lub jest on gęsty, białawy (niekiedy żółtawy), mętny, pozbawiony elastyczności. W czasie dni płodnych kobieta doświadcza odczucia wilgoci w pochwie i na wargach sromowych. W pozostałych dniach cyklu wydzielany śluz dość szybko zasycha na bieliźnie lub wkładkach i nie jest wydzielany przez cały czas.
Kiedy występuje śluz płodny?
Śluz płodny występuje w czasie owulacji i na parę dni przed nią, czyli mniej więcej na 10-15 dni przed kolejnym cyklem menstruacyjnym.
Co oznacza śluz płodny przed okresem?
Śluz przed okresem powinien być gęsty, zawiesisty, nieprzejrzysty. Niektóre kobiety obserwują jego galaretkowatą konsystencję. Jeśli jednak mimo zbliżania się do spodziewanej daty wystąpienia okresu śluz jest przejrzysty i wodnisty jak śluz płodny, może to oznaczać ciążę. Nie jest to jednak regułą i aby mieć stuprocentową pewność należy najwcześniej w dniu spodziewanej menstruacji wykonać test ciążowy (najlepiej z krwi).
Czy śluz płodny ma zapach?
Śluz płodny najczęściej pozbawiony jest zapachu i jest przejrzysty. Może jednak zawierać domieszkę krwi (pojedyncze pasemka), która pochodzi z drobnego krwawienia po pęknięciu pęcherzyka Graffa. Zaniepokoić powinien intensywny, nieprzyjemny zapach śluzu, szczególnie jeśli towarzyszy mu świąd czy pieczenie.
Przez ile dni występuje śluz płodny?
Śluz płodny pojawia się w fazie owulacyjnej, która występuje mniej więcej na 13-15 dni przed rozpoczęciem kolejnego cyklu (pierwszym dniem miesiączki). Większość kobiet obserwuje go przez ok. 3-5 dni, w zależności od indywidualnej długości cyklu.
Jaki hormon odpowiada za śluz płodny?
Estrogeny to hormony powodujące owulację i one też są odpowiedzialne za rozpoczęcie wydzielania śluzu płodnego. Jeśli w gospodarce hormonalnej kobiety występują nieprawidłowości wpływające na zbyt niski poziom estrogenów (lub zbyt wysoki testosteronu), najczęściej owulacja nie występuje. To prowadzi do braku możliwości zajścia w ciążę i wymaga dalszej diagnostyki. Warto pamiętać, że nawet w przypadku kobiet nieplanujących dziecka poziom hormonów powinien być kontrolowany celem regulacji cyklu menstruacyjnego wpływającego na ogólny stan zdrowia i samopoczucie.
Jakie pH ma śluz płodny?
Odczyn pH śluzu płodnego jest sprzyjający jak najdłuższemu przetrwaniu plemników i wynosi ok. 7-8.
Sprawdź też: Kiedy się kochać, aby zajść w ciążę?
-
- Źródła:
- Mucus observations in the fertile window: a better predictor of conception than timing of intercourse, Department of Biostatistics, University of North Carolina at Chapel Hill, Chapel Hill, NC, USA, NCBI.
- Detection of ovulation, a review of currently available methods, Dept. of Obstetrics, Gynecology & Women's Health, Taichung Veterans General Hospital, Taichung, Taiwan, NCBI.
- Cervical mucus monitoring prevalence and associated fecundability in women trying to conceive, Department of Obstetrics and Gynecology, University of North Carolina, Chapel Hill, North Carolina, NCBI.
- Self-identification of the clinical fertile window and the ovulation period,Service de Biostatistique, Hospices Civils de Lyon, Lyon, France; Université de Lyon, Lyon, France; Université Lyon 1, Villeurbanne, France; Equipe Biostatistique-Santé, Laboratoire de Biométrie et Biologie Evolutive, Centre National de la Recherche Scientifique, Unité Mixte de Recherche 5558, Villeurbanne, France. Electronic address: [email protected]., NCBI.
Jaki film o Mikołaju dla dzieci? Najlepsze propozycje na grudniowe seanse!
Przerwa świąteczna 2023. Kiedy uczniowie pójdą do szkoły ostatni raz w tym roku? Czeka ich aż 10 dni wolnego
Roraty – czym są i kiedy się je obchodzi? Na mszach świętych pojawia się specjalny atrybut
Życzenia od Mikołaja dla dzieci. Zabawne i urocze wierszyki dla najmłodszych
Ulga na dziecko 2024 to nawet 2700 zł odliczenia. Te osoby nie będą mogły jednak z niej skorzystać. Jakie są warunki?
Jak zrobić brodę Mikołaja? Wystarczy jedna rzecz, aby stworzyć idealny strój na mikołajki i święta
- Rodzice.pl
- Ciąża
- Planowanie ciąży
- Cykl miesiączkowy
- Śluz płodny: Wszystko, co warto wiedzieć planując ciążę
Brak okresu a test negatywny
Brak okresu w spodziewanym terminie, u wszystkich kobiet w pierwszej kolejności wywołuje podejrzenie o ciąży. Sięgają po test ciążowy będąc przekonanymi, że zobaczą dwie kreseczki, tymczasem test wychodzi negatywnie. Co może...
Czytaj dalej →Pęcherzyk Graafa – Jak szybko rośnie? Kiedy pęka? Skąd wiadomo, że pękł?
Pęcherzyk Graafa odgrywa szalenie istotną rolę podczas owulacji. To właśnie pęcherzyk jajnikowy w ostatniej fazie rozwoju uwalnia komórkę jajową i w ten sposób – umożliwia zapłodnienie. Jak zbudowany jest pęcherzyk...
Czytaj dalej →Cykl miesiączkowy [fazy cyklu, hormony i samopoczucie w poszczególnych dniach cyklu menstruacyjnego]
Cykl miesiączkowy warto znać i rozumieć niezależnie od tego, czy staramy się o dziecko, czy to jeszcze “nie nasz czas”. Poszczególne fazy cyklu menstruacyjnego wpływają nie tylko na płodność kobiety,...
Czytaj dalej →Nieregularny okres po porodzie? To się zdarza częściej niż myślisz!
Powiedźmy sobie szczerze: która z was czeka na okres po porodzie? Założymy się, że większość kobiet chciałaby przedłużyć do granic możliwości czas, kiedy miesiączka po porodzie jeszcze się nie pojawia....
Czytaj dalej →Temperatura przed okresem, w trakcie cyklu i po zapłodnieniu
Temperatura kobiety – przed okresem, po owulacji oraz w ciąży – ulega znaczącym wahaniom. Taki stan wynika z działalności układu hormonalnego. W różnych fazach cyklu, organizm stymuluje produkcję różnych hormonów,...
Czytaj dalej →Jajeczkowanie: wszystko co musisz wiedzieć o owulacji
Jajeczkowanie inaczej owulacja to nieodłączny element cyklu menstruacyjnego zdrowej kobiety. Podczas owulacji z jednego z jajników zostaje uwolniona gotowa do zapłodnienia komórka jajowa. To właśnie w tym czasie przypadają dni...
Czytaj dalej →Menstruacja bez tajemnic: Wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć!
Czym jest menstruacja? Kiedy powinna wrócić miesiączka po porodzie i które zaburzenia menstruacji wymagają konsultacji z lekarzem? Sprawdź, co warto wiedzieć o miesiączce! Co to jest menstruacja? Okres, miesiączka, menstruacja...
Czytaj dalej →Najczęstsze przyczyny plamienia po okresie
Plamienie po okresie może być objawem poważnych dolegliwości, jednak nie należy panikować. Ważne, by nie bagatelizować niepokojących objawów i jak najszybciej udać się do lekarza, który odpowie na nasze pytania...
Czytaj dalej →Śluz przed okresem: jaka jest rola wydzieliny w różnych momentach cyklu?
Kolor i konsystencja wydzieliny z pochwy zmieniają się w zależności od dnia cyklu menstruacyjnego i są regulowane przez hormony. Dzięki obserwacji śluzu możliwe jest lepsze poznanie swojego organizmu oraz określenie...
Czytaj dalej →Skrzepy podczas okresu. Jak wyglądają? Co oznaczają?
Skrzepy podczas okresu najczęściej nie wskazują na stan chorobowy. Zdarza się jednak, że są symptomem, którego nie można ignorować, zwłaszcza gdy towarzyszą im inne niepokojące objawy. Kiedy skrzepy krwi przy...
Czytaj dalej →Faza folikularna: wszystko co musisz wiedzieć o fazie pęcherzykowej
Faza folikularna to jeden z trzech etapów prawidłowego cyklu miesiączkowego kobiety. Pierwsza faza cyklu rozpoczyna się w momencie wystąpienia krwawienia miesiączkowego, a jej zakończeniem jest owulacja. Za wszystkie procesy w...
Czytaj dalej →Kiedy plamienie przed okresem jest powodem do obaw?
W czasie miesięcznego cyklu kobiety, może dochodzić do krwawień oraz plamień z dróg rodnych, różnego pochodzenia. Nie wszystkie z nich są powodem do obaw. Jednak wszystkie krwawienia, szczególnie te powtarzające...
Czytaj dalej →Niepłodne dni: Kiedy są dni niepłodne? Ile trwają? Jakie objawy im towarzyszą?
Każdy cykl menstruacyjny ma jedynie kilka dni płodnych, w trakcie których możliwe jest zajście w ciążę. Pozostały czas, to dni niepłodne – w jaki sposób określić, w którym momencie cyklu...
Czytaj dalej →Krwawienie międzymiesiączkowe – Czy krwawienie w połowie cyklu to powód do niepokoju?
Plamienia między miesiączkami, w odróżnieniu do intensywnych krwawień, nie zawsze są powodem do niepokoju. Niekiedy są wręcz objawem prawidłowego i naturalnego działania układu rozrodczego. Jak rozróżnić niepokojące krwawienie w połowie...
Czytaj dalej →Co to jest owulacja? Sprawdź, kiedy najłatwiej zajść w ciążę!
Cykl miesiączkowy kobiety dzieli się na różne fazy, a w poszczególnych fazach jej ciało albo przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej, albo też usuwa niezapłodnioną komórkę jajową z organizmu. Cykl...
Czytaj dalej →- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem