Dziecko wypiło sfermentowany sok. Czy może mu zaszkodzić? Tych objawów można się spodziewać sok

Dziecko wypiło sfermentowany sok. Czy może mu zaszkodzić? Tych objawów można się spodziewać

Czasami zdarzy nam się zjeść lub wypić coś niezbyt świeżego. Takie wypadki najczęściej przydarzają się dzieciom, które często nie są jeszcze w stanie ocenić, czy żywność jest zepsuta, czy nadaje się do spożycia. Niekiedy po prostu już sięgamy po coś bez uprzedniego sprawdzenia daty przydatności, co może niestety prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Co się może stać, gdy dziecko wypiło sfermentowany sok? Czy grozi wypicie przeterminowanego soku?

Co się może stać, gdy dziecko wypiło sfermentowany sok?

Pozostałe symptomy, które również mogą się pojawić, to na przykład gorączka, bóle głowy, osłabienie. Ważne, aby na początku nie podawać dziecku nic do jedzenia, a do picia jedynie odrobinę wody.

Jeśli jednak objawy nie ustępują długo, a dziecko coraz bardziej słabnie, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby uniknąć niebezpiecznego odwodnienia organizmu.

Zobacz: Dziecko połknęło kamień. Co zrobić, gdy ciało obce dostanie się do żołądka? Te kroki to podstawa

Czy sfermentowany sok szkodzi?

Wypicie zepsutego soku nie powinno mieć żadnych poważnych konsekwencji. Zazwyczaj prowadzi wyłącznie do niegroźnego zatrucia pokarmowego. Co ciekawe, niektóre fermentowane soki warzywne, na przykład z buraków czy marchewki, są nie tylko bezpieczne dla naszego organizmu, ale także posiadają bardzo wiele właściwości prozdrowotnych. Są one bogate w naturalne składniki odżywcze i naturalne antybiotyki, które mogą na przykład wspierać odporność. Trzeba jednak podkreślić, że chodzi o produkty poddawane procesowi fermentacji w sposób kontrolowany, prawidłowy i bezpieczny. Dzięki temu są one zdatne do spożycia i nie wytwarzają się w nich niebezpieczne substancje, czyli bakterie i grzyby, w tym m.in. pleśń.

Sprawdź: Dziecko zjadło owoc cisu? Liczy się czas. Pomoc powinna zostać udzielona natychmiast!

Jak rozpoznać zepsuty sok?

Zepsuty są w można rozpoznać przede wszystkim po nieprzyjemnym, lekko zgniłym zapachu. Jeśli mamy wątpliwości, warto wlać sok do przezroczystej szklanki i ocenić konsystencję. Nieświeży produkt będzie całkowicie różnił się od normalnego, może być bowiem gęstszy, rozwarstwiać się lub mogą pływać w nim nietypowe elementy. W ostateczności zepsuty sok rozpoznamy po smaku, który zwykle jest nieco kwaskowy.

Czytelnicy pytają, co gdy dziecko wypiło sfermentowany sok

Czy można pić sfermentowany sok?

Nie, może dojść do zatrucia pokarmowego.

Czy sfermentowany sok ma alkohol?

Może zawierać, ale śladowe ilości.

Wypiłem spleśniały sok – co może się stać?

Najprawdopodobniej dojdzie do zatrucia pokarmowego, czyli wymiotów i biegunki. Mogą pojawić się także bóle i zawroty głowy, senność, brak zdolności koncentracji, a nawet utrata przytomności.