Dziecko zjadło owoc cisu? Liczy się czas. Pomoc powinna zostać udzielona natychmiast!

Cis to roślina dość powszechnie występująca w naszych ogrodach i parkach. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim temu, że jako drzewo iglaste pozostaje przez cały rok zielone i ładnie się prezentuje. Ponadto dość łatwo się przyjmuje i może rosnąć właściwie w każdym typie gleby. Co jakiś czas wśród zielonych gałęzi dostrzec można charakterystyczne czerwone kuleczki, zwane jagodami cisu, które nieco przypominają jarzębinę. Niewątpliwie dodają drzewu uroku, ale ich spożycie może być niebezpieczne dla zdrowia. Co zrobić, gdy dziecko zjadło owoc cisu?

Czy cis jest trujący?

Cis pospolity wykorzystywany jest w Polsce przede wszystkim jako roślina ozdobna. Sadzi się go w ogrodach i parkach, aby cieszył oko wspaniałą ciemnozieloną barwą przez cały rok. Często wybiera się go również dlatego, że dość łatwo adaptuje się w różnych warunkach nasłonecznienia oraz w rozmaitym typie gleb. Chociaż wydaje się, że jest to po prostu kolejna urocza roślina dekoracyjna, to jednak cis może stanowić zagrożenie. Większość jego elementów zawiera niezwykle groźne dla zdrowia toksyny. Szczególnie trujące są igły oraz nasiona, otoczone charakterystyczną czerwoną osnówką. Sama mięsista część, przypominająca owoce jarzębiny, tzw. jagoda cisu, nie zawiera toksyna, ale ze względu na to, że w środku znajduje się silnie trujące nasiono, lepiej nie ryzykować i nie próbować spożywać żadnej części rośliny.

Cis pospolity kryje w sobie wiele toksycznych związków – przede wszystkim taksynę, taksycynę, taksol i glikozydy cyjanogenne. Do wyjątkowo niebezpiecznych należy ta pierwsza, która może doprowadzić do upośledzenia pracy układu pokarmowego, a także do niewydolności nerek. Medycyna zna ponoć nawet takie przypadki, kiedy zatrucie cisem doprowadziło do śmierci.

Zobacz: Kolory flag na plaży – co oznaczają? Ta wiedza może uratować życie

Owoce cisu – zatrucie

Do zatrucia cisem najczęściej dochodzi wśród dzieci. Owoce wyglądają bowiem zupełnie niepozornie i mogą przyciągać najmłodszych. Sięgają po nie, myśląc, że to słodki przysmak, gdy tymczasem to właśnie pod miękką, czerwoną warstwą kryje się najwięcej toksycznych substancji. Sama mięsista tzw. osnówka nie jest groźna, ale ponieważ zazwyczaj jest spożywana wraz z zawartością, skutki mogą być tragiczne.

Zatrucie cisem u dzieci jest naprawdę niebezpieczne – szczególnie jeśli owoc został przegryziony i przerzuty. Wówczas trujące substancje błyskawicznie dostają się do krwioobiegu i są w stanie poczynić zupełnie spustoszenie w organizmiem. Dlatego w przypadku, gdy podejrzewamy lub mamy pewność, że nasza pociecha zjadła owoce, nie należy zwlekać, tylko jak najszybciej udać się do szpitala. Brak odpowiednio reakcji może się kończyć bardzo źle. Toksyny zawarte w cisie mogą uszkodzić układ pokarmowy (zniszczenie błony śluzowej żołądka), układ oddechowy, układ nerwowy, a także nerki (w skrajnych przypadkach może dojść nawet do ich niewydolności). Wskutek przedostania się toksyn do krwi może także ucierpieć serce.

Z wizytą w szpitalu nie wolno zwlekać, zwłaszcza jeśli pojawiły się charakterystyczne dla zatrucia cisem objawy. Należą do nich:

 • ból brzucha,
 • senność,
 • wymioty i nudności,
 • ślinotok,
 • zawroty głowy,
 • spłycony oddech,
 • sinienie ust,
 • duszności,
 • bladość skóry,
 • krwiomocz,
 • białkomocz,
 • drgawki,
 • utrata przytomności.

Sprawdź: Niebezpieczne wyzwanie z TikToka przyczyną śmierci dzieci? Rodzice składają pozew przeciwko aplikacji

Dziecko zjadło owoc cisu – co robić?

W przypadku gdy dziecko zjadło owoc cisu – nawet jeśli go nie rozgryzło, tylko połknęło w całości – należy jak najszybciej jechać do szpitala. Ze względu na to, że współczesna medycyna nie dysponuje żadnym środkiem, który chroniłby organizm przed skutkami zatrucia, konieczne jest podjęcie ogólnych kroków. Przede wszystkim lekarze zazwyczaj w takich okolicznościach zlecają wykonanie płukania żołądka, podanie środków na przeczyszczenie lub na wywołanie wymiotów. Ostateczna decyzja należy oczywiście do lekarza, które może brać pod uwagę również przyjętą przez dziecko dawkę trucizny.

Zobacz: Do kiedy dziecko w foteliku? Złamanie przepisów może rodziców słono kosztować

Cis – dawka śmiertelna

Jak wynika z szacunków ekspertów, cis pospolity zawiera tak ogromne ilości niebezpiecznych dla człowieka związków, że dawka śmiertelna znajduje się już w 50-100 gramach igieł. Porównywalnie trujące mogą być ukryte w czerwonych owocach nasiona.

Sprawdź: Edukacja, która ratuje życie! Rusza II edycja Kampanii Kolejowe ABC. Jak uczyć dzieci bezpiecznych nawyków?

Rodzice pytają, co robić, gdy dziecko zjadło owoc cisu

Cis trujący?

Tak, cis zawiera trujące dla człowieka związki.

Cis owoce trujące – jak bardzo?

Zjedzenie cisu może być bardzo niebezpieczne dla człowieka – zawarte w nim toksyny mogą uszkadzać nerki, żołądek, serce oraz układ nerwowy i oddechowy. Zbyt duża dawka i brak odpowiednio szybkiej reakcji może nawet doprowadzić do śmierci.

Taksyna dawka śmiertelna?

Taksyna to silnie trujący związek zawarty w cisie, szacuje się, że dawka śmiertelna znajduje się już w 50-100 gramach igieł.

Dodaj komentarz

Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo