Co może oznaczać podwyższone CRP w ciąży?

Ciąża to taki specjalny czas w życiu kobiety, kiedy jest ona niezwykle wyczulona na sygnały, jakie wysyła organizm. Dbamy o siebie bardziej niż zwykle, unikamy szkodliwego środowiska, staramy się jeść zdrowo i prowadzić higieniczny tryb życia. Robimy wszystko, aby nowe życie, które nosimy pod sercem, miało jak najlepsze warunki do rozwoju. Niestety czasami mimo naszych silnych starań, nie jesteśmy w stanie uniknąć różnego rodzaju infekcji. Większość z nich jest niegroźna i można powiedzieć, że typowa właśnie dla ciężarnych, żadnej z nich jednak nie należy bagatelizować. Jeżeli czujemy, że dzieje się coś złego, zauważamy jakieś niepokojące objawy ze strony organizmu, bezwzględnie powinniśmy powiedzieć o tym swojemu lekarzowi. Jeżeli będzie taka potrzeba, zleci on niezbędne badania, w celu dokładnego zdiagnozowania i wdrożenia ewentualnego leczenia.

Kiedy wyniki badań odbiegają od normy

Robiąc badania laboratoryjne w ciąży, możemy najeść się strachu, ponieważ wiele z nich może odbiegać od normy. Nie należy popadać w przedwczesną panikę, gdyż większość tych odchyleń jest wynikiem właśnie ciąży. Lekarz zlecający badania podczas wizyty powinien dokładnie omówić otrzymane wyniki, dlatego jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości czy obawy, nie ma co martwić się na zapas, tylko zaczerpnąć fachowej wiedzy. Jedną z niepokojących przyszłe mamy wartości jest podwyższone CRP w ciąży.

Podwyższone CRP w ciąży — przyczyny

Podwyższone CRP oznacza, że w organizmie występuje stan zapalny. Podwyższone CRP w ciąży może oznaczać np.:

 • Infekcję bakteryjną
 • infekcję wirusową
 • infekcję grzybiczą
 • infekcję pasożytniczą

Powodem do dalszej diagnostyki jest wynik powyżej 10mg/l.

Co to jest CRP?

Skrótem CRP oznacza się białko ostrej fazy, lub inaczej białko C-reaktywne. Wytwarzane jest ono w wątrobie, a jego rola polega na odpowiedzi układu immunologicznego na toczącą się infekcję, stan zapalny czy ciężki uraz ciała. W ciąży badanie CRP wykonuje się na przykład w przypadku przedwczesnej utraty wód płodowych. Badanie to wykonywane jest przesiewowo, w celu wczesnego wykrycia ewentualnego stanu chorobowego, który mógłby zagrażać mamie oraz dziecku.

Normy CRP w ciąży

Norma CRP w ciąży to wynik nieprzekraczający 5 mg/l. Jednak jeżeli wynik nie przewyższa 10mg/l uważa się ten stan za fizjologiczny, zdarza się to szczególnie w trzecim trymestrze ciąży, wtedy CRP może dochodzić nawet do 40mg/l i nie świadczyć o infekcji.

Sprawdź:

Wskazania do wykonania badania CRP w ciąży

Badanie CRP w ciąży zlecane jest przy okazji wykonywania innych kontrolnych badań krwi i moczu. Sam podwyższony wynik nie jest uznawany za stan chorobowy, chyba że towarzyszą mu inne objawy zgłaszane przez ciężarną. Istnieją sytuacje, będące wskazaniem do wykonania badania CRP w ciąży. Są to:

 • choroba wątroby;
 • przedwczesne odejście wód płodowych;
 • spadek wagi;
 • choroby autoimmunologiczne ciężarnej;
 • anemia ciążowa i niedobór żelaza;
 • utrzymująca się podwyższona temperatura ciała;
 • dolegliwości ze strony układu moczowego, np. ból przy oddawaniu moczu.

Co może oznaczać podwyższone CRP w ciąży ?

Jeżeli wynik CRP w ciąży jest wyższy niż 40mg/l, ale nie przekracza 100mg/l może świadczyć o tym, że w organizmie ciężarnej występuje stan zapalny wywołany np. przez gronkowce, paciorkowce czy bakterie gramm-dodatnie. Im wyższy wynik, tym poważniejsza choroba. Jeżeli CRP ciężarnej sięga 200mg/l możemy mówić o ciężkiej infekcji bateryjnej lub pasożytniczej. Jeżeli wynik CRP w ciąży przekracza 200mg/l powinna zostać wdrożona natychmiastowa diagnostyka i leczenie. Utrzymujący się stan zapalny jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia matki i dziecka.

Zdjęcie główne: Depositphotos

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo