Na jednego z ostatnich publicznych wystąpień ministra Przemysława Czarnka padła zaskakująca deklaracja. Szef resortu ogłosił, że zasady przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty ulegną poważnym zmianom. Z zapowiedzi wynika, że wkrótce może on być nieobowiązkowy, a przystąpienie do niego będzie dobrowolną decyzją ucznia i jego rodziców. Nowe zasady mogą zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku szkolnym. Egzamin ósmoklasisty tylko dla chętnych w 2022?
Minister Czarnek zapowiada zmiany w egzaminie ósmoklasisty
Minister Przemysław Czarnek złożył ostatnio wizytę w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Strzelcach Krajeńkich. Spotkał się tam z dyrektorami innych takich placówek. Podczas krótkiego wystąpienia przedstawił zgromadzonym planowane zmiany w egzaminie ósmoklasisty. Według nowych zasad ma on być nieobowiązkowy dla uczniów szkół specjalnych. Decyzja o przystąpieniu do niego będzie w pełni dobrowolna.
Jak wynika ze słów ministra Czarnka, potrzeba wprowadzenia takiego rozwiązania była już od dawna postulowana przez dyrektorów placówek. W uzasadnieniu inicjatywy wskazano, że nie wszyscy uczniowie szkół specjalnych potrzebują tego egzaminu, więc kosztuje ich to tylko niepotrzebne nerwy.
Chcemy odejść od obligatoryjnego egzaminu ósmoklasisty i przejść na dobrowolny. […] Jest to dodatkowy stres niepotrzebny dla dziecka, niepotrzebny dla rodziców, niepotrzebny dla nauczycieli i praca, która mogłaby być inaczej spożytkowana. Taki jest postulat państwa dyrektorów i to taki postulat, z którym wszyscy się zgadzali i jestem przekonany, że w całej Polsce spotka się z przychylnością.
minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Zobacz: Lektury do egzaminu ósmoklasisty. Które lektury są obowiązkowe 2021/2022?
Egzamin ósmoklasisty tylko dla chętnych w szkołach specjalnych
Minister Czarnek zapowiedział, że już wkrótce projekt zakładający odejście od obowiązkowych egzaminów w szkołach specjalnych zostanie przedyskutowany na spotkaniu resortu. Wyraźnie zaznaczył jednak, że inicjatorzy pomysłu chcieliby, aby wszedł on w życie jeszcze w tym roku szkolnym i być może uda się to zrealizować.
Oczywiście w dalszym ciągu każdy uczeń szkoły specjalnej, który wyrazi takie życzenie, będzie mógł przystąpić do egzaminu. Zgodnie z nowymi zasadami egzamin ósmoklasisty byłby po prostu przeznaczony tylko dla chętnych, którzy chcą dalej się kształcić.
Jeśli ktoś chce poddać się takiemu egzaminowi – dziecko, rodzic dziecka – będzie miał taką potrzebę po to, żeby iść dalej, iść wyżej, to będzie oczywiście przystępował do egzaminu. Ale jest grono dzieci, które nie potrzebują takiego egzaminu.
minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Sprawdź też: Obniżenie oceny z zachowania za brak maseczki. Czy można karać uczniów za brak maseczki w szkole?
Sprawdź też: Mija termin złożenia wniosku o 300+! Uważaj, aby nie stracić świadczenia.
Sprawdź też: Dziecko na kwarantannie 2021 – co z rodzicami? Jak wygląda opieka?