Egzamin ósmoklasisty tylko dla chętnych. Minister edukacji ogłasza zmiany

Na jednego z ostatnich publicznych wystąpień ministra Przemysława Czarnka padła zaskakująca deklaracja. Szef resortu ogłosił, że zasady przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty ulegną poważnym zmianom. Z zapowiedzi wynika, że wkrótce może on być nieobowiązkowy, a przystąpienie do niego będzie dobrowolną decyzją ucznia i jego rodziców. Nowe zasady mogą zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku szkolnym. Egzamin ósmoklasisty tylko dla chętnych w 2022?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiada, że egzamin ósmoklasisty będzie nieobowiązkowy dla uczniów szkół specjalnych.
  • Odejście od obligatoryjnego egzaminu w tych placówkach to postulat od dawna zgłaszany przez dyrektorów.
  • Egzamin ósmoklasisty ma być przeznaczony tylko dla chętnych uczniów, którzy planują dalszą edukację.
  • Nowe zasady przeprowadzania egzaminu mogą wejść w życie jeszcze w tym roku szkolnym.

Minister Czarnek zapowiada zmiany w egzaminie ósmoklasisty

Minister Przemysław Czarnek złożył ostatnio wizytę w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Strzelcach Krajeńkich. Spotkał się tam z dyrektorami innych takich placówek. Podczas krótkiego wystąpienia przedstawił zgromadzonym planowane zmiany w egzaminie ósmoklasisty. Według nowych zasad ma on być nieobowiązkowy dla uczniów szkół specjalnych. Decyzja o przystąpieniu do niego będzie w pełni dobrowolna. 

Jak wynika ze słów ministra Czarnka, potrzeba wprowadzenia takiego rozwiązania była już od dawna postulowana przez dyrektorów placówek. W uzasadnieniu inicjatywy wskazano, że nie wszyscy uczniowie szkół specjalnych potrzebują tego egzaminu, więc kosztuje ich to tylko niepotrzebne nerwy. 

Chcemy odejść od obligatoryjnego egzaminu ósmoklasisty i przejść na dobrowolny. […] Jest to dodatkowy stres niepotrzebny dla dziecka, niepotrzebny dla rodziców, niepotrzebny dla nauczycieli i praca, która mogłaby być inaczej spożytkowana. Taki jest postulat państwa dyrektorów i to taki postulat, z którym wszyscy się zgadzali i jestem przekonany, że w całej Polsce spotka się z przychylnością.minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Zobacz: Lektury do egzaminu ósmoklasisty. Które lektury są obowiązkowe 2021/2022?

Egzamin ósmoklasisty tylko dla chętnych w szkołach specjalnych

Minister Czarnek zapowiedział, że już wkrótce projekt zakładający odejście od obowiązkowych egzaminów w szkołach specjalnych zostanie przedyskutowany na spotkaniu resortu. Wyraźnie zaznaczył jednak, że inicjatorzy pomysłu chcieliby, aby wszedł on w życie jeszcze w tym roku szkolnym i być może uda się to zrealizować.  

Oczywiście w dalszym ciągu każdy uczeń szkoły specjalnej, który wyrazi takie życzenie, będzie mógł przystąpić do egzaminu. Zgodnie z nowymi zasadami egzamin ósmoklasisty byłby po prostu przeznaczony tylko dla chętnych, którzy chcą dalej się kształcić. 

Jeśli ktoś chce poddać się takiemu egzaminowi – dziecko, rodzic dziecka – będzie miał taką potrzebę po to, żeby iść dalej, iść wyżej, to będzie oczywiście przystępował do egzaminu. Ale jest grono dzieci, które nie potrzebują takiego egzaminu. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Sprawdź też: Obniżenie oceny z zachowania za brak maseczki. Czy można karać uczniów za brak maseczki w szkole?
Sprawdź też: Mija termin złożenia wniosku o 300+! Uważaj, aby nie stracić świadczenia.
Sprawdź też: Dziecko na kwarantannie 2021 – co z rodzicami? Jak wygląda opieka?

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka, Newsy

To OSPA? NIE PODAWAJ Ibuprofenu!

Ibuprofen i Patracetamol to leki, po które sięgasz odruchowo, gdy dziecko ma gorączkę? Uważaj! Lekarstwa na bazie Ibuprofenu mogą być bardzo niebezpieczne podczas Ospy! Przekonała się o tym Hayley Lyons....

Czytaj dalej →
Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general