Emerytury dla matek wielodzietnych i premia za urodzenie dziecka od 2019 r? Beata Szydło przedstawia szczegóły! [WIDEO]

Wicepremier Beata Szydło w zeszłym tygodniu potwierdziła słowa premiera Mateusza Morawieckiego: emerytury dla matek wielodzietnych oraz premia za urodzenie drugiego dziecka trafią pod obrady sejmu po wakacjach. Szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów chciałaby, by zaczęły obowiązywać od 2019 roku. W ten weekend zdradziła więcej szczegółów nowego projektu PiS.

Emerytury dla matek wielodzietnych od 2019 roku?

W minioną środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie minimalnej emerytury dla matek co najmniej czworga dzieci. Matczyna emerytura miałaby obowiązywać już od 2019 roku. Jego słowa w rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM potwierdziła wicepremier, szefowej Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beaty Szydło.

W tej chwili przygotowywane są m.in. projekty ustaw dotyczące emerytur dla mam (…), premii za urodzenie drugiego dziecka. Po wakacjach te dwa projekty trafią pod obrady sejmu i zostaną, mam nadzieję, do końca roku uchwalone. – mówiła wicepremier.

Beata Szydło przypomniała, że emerytury dla matek były zapowiadane przez nią już w połowie kwietnia na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie.

Nazwijmy je sobie dzisiaj „mama plus”. Propozycje te obejmują m.in. zabezpieczenie emerytalnego matek, które wychowały co najmniej czworo dzieci oraz premie za szybkie urodzenie drugiego dziecka – mówiła Beata Szydło podczas kwietniowej konwencji PiS.

Sprawdź także:

Szczegóły projektu emerytury dla mam

Więcej szczegółów projektu wicepremier zdradziła podczas wizyty w Skarżysku Kamiennej, która odbyła się w ramach kampanii PiS “Polska jest jedna”. Beata Szydło podkreślała, jak priorytetowo traktuje pomoc rodzinom. Przytaczała wypowiedzi ekspertów zgodnie z którymi w ciągu najbliższych kilkunastu lat liczba mieszkańców Polski zmniejszy się o milion osób. To właśnie te prognozy skłaniają rząd do kładzenia nacisku na pomoc rodzinom małych dzieci. Stąd też według wicepremier nowa inicjatywa emerytur dla mam wielodzietnych.

To mniej więcej tak, jakby z mapy zniknęło województwo świętokrzyskie. Musimy wspierać politykę prodemograficzną, prorodzinną. Temu służą te projekty, które zostały już wprowadzone w życie, m.in. 500+. Mamy pozytywne sygnały, że ten program się powiódł, bo zaczęło się w Polsce rodzić więcej dzieci, niż początkowo zakładano. – mówiła wicepremier.

Beata Szydło zdradziła też pierwsze szczegóły nowego projektu, jakim jest matczyna emerytura. Według niej mamy wychowujące co najmniej 4 dzieci, które nie miały możliwości wypracowania sobie minimalnej emerytury, będą miały ją zapewnioną. Te z matek, które mając wielodzietną rodzinę pracowały, otrzymają dodatek do emerytury.

Jeśli wychowując dzieci nie były w stanie wypracować sobie emerytury, będą miały gwarantowaną najniższą emeryturę (obecnie 1000 zł). Jeśli pracowały, to będą miały ją uzupełnioną. Prace nad tym projektem trwają, on zostanie przygotowany do końca wakacji, a później zostanie przedstawiony do debaty parlamentarnej – mówiła Beata Szydło podczas wizyty w Skarżysku Kamiennej.

Emerytury dla matek to tylko jedno z dodatkowych świadczeń dla rodziców, nad jakimi pracuje rząd. W trakcie wizyty w świętokrzyskim wicepremier wspominała również o objęciu dodatkowym wsparciem młodych rodzin, w których rodzice łączą naukę z wychowaniem dzieci.

Premia za urodzenie drugiego dziecka

Podczas czwartkowej rozmowy z Robertem Mazurkiem w RMF FM Beata Szydło obok matczynych emerytur  poruszyła również kwestię premii za urodzenie drugiego dziecka, która ma zachęcić Polaków do szybszego posiadania kolejnego potomka. Świadczenie ma być wprowadzone już w 2019 roku.

Pieniądze z programu Mama Plus miałyby otrzymywać te matki, które urodziły drugie dziecko w ciągu maksymalnie dwóch lat od narodzin pierwszego. Kwota premii za urodzenie kolejnego dziecka nie jest jeszcze znana.

[Zdjęcie główne: Screen Youtube, RMF FM]

Dodaj komentarz

12 komentarzy: Emerytury dla matek wielodzietnych i premia za urodzenie dziecka od 2019 r? Beata Szydło przedstawia szczegóły! [WIDEO]

 1. Danuta Stasiewicz Dodane ponad rok temu,

  DZIS KOBIETA DOSTAJE 500+ DODATEK DO WYPRAWKI SZKOLNEJ 300 ZL. TO JESZCZE ZA DARMO EMERYTURE 1000 ZL.ZA NIC TO BEDZIE SKANDAL JAK BYLAM ZA PIS TO PO TYM WPROWADZENIU BEDZIE ZENADA DLA RZADU KOBIETA KTORA URODZLA 2 LUB 3 DZIECI I CALY CZS PRACOWALA DOSTANIE MARNY DODATEK ZA DZIECKO A WYPRACOWANA EMETYTURA PO 40 LATACH TO OKOLO 1300 NA REKE TO JAK SIE MA DTO DO TAKIEGO PASOZYTA KTORY NIE PRACOWAL ALE MA 4 DZIECI I DOSTANIE EMERYTURE PANI PREMIER SZYDLO BOJCIE SIE BOGA TO WY PROMUJECIE PASOZYTOW I TO Z NASZYCH SKLADEK PRZECIEZ TE KOBIETY PO URODZENIU 4 DZIECKA MOGA ISC DO PRACY I WYPRACOWAC CHOCIAZ 20 LAT ALE NIE ZA NIC TO DAJCIE IM JESZCZE RENTY WCZESNIEJ PRZED EMERYTURA BO NAPEWNO SA CHORE BO MUSIALY UGOTOWAC OBIAD DLA TAKIEJ DUZEJ RODZINY ZENADA I WSTYD DLA ZADU
  POZDRAWIAM

  • Ruby z bagażem Życiowym niewpisanym do dowodu Dodane ponad rok temu,

   żenada to to co Państwo zrobiło wcześniej na twoje 1300 złoty nie będzie miał kto pracować i za przeproszeniem gów.. dostaniemy to akt desperacji podniesienia niżu demograficznego i ratowanie Państwa Polskiego, tylko szkoda że tak puźno bo ja mam 4 dzieci i nikt nigdy nie spytał się czy mam coś do garnka włożyć pracuję od 16 roku życia żona również i wcale mnie nie boli że teraz wszyscy wielo dzietni dostaną takie sociale na starcie, a mi państwo pomogło wpaść w długi walczę dalej od dziewięciu lat spłacam dług tytułem ratowania dziecku życia zostało około 2 latka jeszcze więc wszystkie te fundusze uzupełniają moje niecałe 1200-1300 zł by przeżyć od 1 do ostatniego dnia miesiąca i zapewnić dziecią które jeszcze nie są pełnoletnie jakiś dóbr nie tylko w postaci jeść, pić, ubrać się.
   Nadmienię iż za niedługo będę miał tytuł dziadka więc nie wszystkie te dobra mnie obejmują ale kolejna władza będzie to kontynuowała dla nieświadomych bo innej opcji niema, a zawiść ludzka była jest i będzie, teraz mają za dużo każdy pyta dlaczego i ciekawe co z kasą robi wow, ale jak mieli za mało nikt nie pytał kur.. jak to możliwe że dajecie radę jadły moje dzieci kluski z mąki łzy ciekły a ja walczyłem po 16h dziennie więc nie smuć.

  • Wszystko fajnie a co z osobami które są nieplodne i nie mogą mieć dzieci

 2. Matczyna emerytura powinna być także dla matek, które urodziły 3 dzieci.

  • ZOFIA ZINIEWICZ Dodane ponad rok temu,

   Wchwili obecnej jestem na emeryturze,mam ja mala 1220zł,wychowałam i urodzilam 4 dzieci,pracowalam,nastepnie jako wdowa tez musiałam radzic..Oto ytanie czy ja tez cos dostane jakis bonus do swojej emerytury?

   • Na początku zrozumiałam ze matka 4+ dzieci dostanie te 1000 zl jako dodatek do emerytury. A tutaj porażka. Kobieta która przepracowala np 20 lat i wychowywala te 4 dzieci dostanie 1000 zl emerytury bo to najnizsza i to samo ta ktora nigdy nie pracowała a tylko i az wychowywala 4 dzieci. Brawo PISdzielce

    • najlepiej zabrać wam wszystko i oddać platfusom debile i zazdrośnicy to my POlacy

     • Większość tych pań miała dobrze zarabiających mężów a co z samotnym matkami które same wychował trójkę dzieci a pracy dla nich nie było nie zapominajcie ze były lata z 15-17% bezrobociem a robić za psi grosz na jakiegoś bizmesmena zawsze można było ale jakim kosztem idąc do pracy taka matka by na przedszkola nie zarobi Jestem za niech państwo pomaga ale po równo dla kazdego a tak widac się nie da

      • Pracuje w jednej firmie 38 lat. Pracę mam stresującą i trudną. Całe życie muszę się doszkalać bo pomagam ludziom. Wychowałam 5 dzieci, wykształciłam i wszystkie pracują. Mój mąż również cały czas pracował. Dzieci chodziły do żłobków i do przedszkoli. Sami za to płaciliśmy. Nie przysługiwała nam żadna pomoc bo przekraczaliśmy kryteria pracując. Kończyliśmy jedną pożyczkę i brało się kolejną na życie, mieszkanie, studia dla dzieci. Dzisiaj nie mamy jeszcze wieku emerytalnego ale jesteśmy schorowanymi ludźmi. Emerytury nie będziemy mieć najwyższe ale np. chciałabym aby były dla takich osób albo jakieś dodatki albo chociaż po 1 roku za dziecko dodane do emerytury. Nie mam siły pracować a czemu mam żebrać o rentę jeśli powinnam już spokojnie być na zasłużonej i godnej emeryturze. Rozwiązania powinny być nie tylko pieniężne ale dla osób które już odchowały dzieci i pracowały systemowe.

       • OSZUKAŁA PANI SZYDŁO DODATKU ZADNEGO NIE DOSTANA MATKI 4 DZIECI KTORE WYPRACOWAŁY EMERYTURE WYZSZA OD MINIMALNEJ NASTEPNE OSZUSTWO I OBIECANKI,JUZ PIS U MNIE NIEWIARYGODNE KLAMCZUCHY,NIE GLOSOWAC NA NICH,WYNAGRODZILI LENI I RODZINY PATOLOGICZNE,NA PICIE BEDA MIELI…

        • Nie oceniam nikogo, żadnej matki z czworgiem i wiecej dzieci. Rozumiiem, że jest ciężko pogodzić pracę zawodową z wychowaniem dzieci. Ja tego dokonalam. Wychowuję 5 dzieci i pracuję zawodowo. Powiem wiecej ja również stale się doksztalcalam, tego wymagala moja praca w służbie zdrowia. Jestem za tym, aby wprowadzono wcześniejsze emerytury po dwa lata za dziecko oraz dodatek finannsowy 200 zł za dziecko. Mimo, że pracuje 32 lata moja emerytura nie bedzie powalajaco wysoka. I cóż że pracowałam uczciwie 32 lata? Mamy,, ktore nie pracowaly otrzymają 1000 zł. A ja może 1 500 zł?! Wychowano mnie, aby nie wyciągać ręki po coś czego nie wypracowałam tj. nie “dziadowac” i staram się uczciwie kroczyć przez życie.

         • Ale ja mialam 5rodzieci i caly czas pracowalam i dalam rade jeszcze teraz te kobiety moga isc do pracy a ja po 42 latach pracy mam dostac tylko 1100zl gdzie sprawiedliwosc

          • Bardzo dobry pomysł, wychowuje sama troje dzieci, mowy nie ma o podjęciu pracy, bo cała trójka choruje przewlekłe łącznie zemna, i co z takimi mamami, które nie mogą podjąć się pracy i muszą opiekować się dziećmi i byc, dostępne 24na24

           • Obniżenie wieku emerytalnego każdej mamie pracującej o 2 lata za urodzenie i wychowanie każdego dziecka, to dobry i w miarę pomysł.

            • Tak to by było sprawiedliwe, ja urodziłam i wychowałam 5 ro dzieci i przepracowałam jednocześnie 35 lat, mogła bym już spokojnie iść na emeryturę.

           ♥️ Dzień Matki ♥️, Newsy

           Dzień Matki w Polsce i na świecie

           Dzień Matki coraz bliżej. To wyjątkowe święto, które pozwala na uhonorowanie mam, podziękowanie im za ich nieustanną troskę i pracę. Kiedy wypada Dzień Matki w Polsce, a kiedy w innych...

           Czytaj dalej →
           Tata, Prawo, Rodzice

           Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

           Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

           Czytaj dalej →
           Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
           Logo
           Enable registration in settings - general