EPD-18 – czy warto? Brak odpowiedniego wniosku może oznaczać niedopłatę ponad 5000 zł

Polski Ład spowodował prawdziwą rewolucję w systemie podatkowym. Część nowych przepisów jest jednak na tyle skomplikowana i niejasna, że podatnikom niekiedy trudno rozgryźć nowe zasady i coraz częściej pojawiają się wątpliwości. Jedna z nich dotyczy pytania, czy warto składać druk EPD-18. Jak się bowiem okazuje, w określonych sytuacjach niektóre osoby powinny skierować wniosek do ZUS o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek, aby uniknąć niezbyt przyjemnych konsekwencji. Zalecenie dotyczy osób, których dochód pochodzi z różnych instytucji. Brak tego wniosku może skutkować wysoką niedopłatą – nawet powyżej 5000 złotych.

ZUS: EPD-18 – co to jest?

2022 rok przyniósł istotne zmiany w systemie podatkowym za sprawą Polskiego Ładu. Nowe przepisy zakładają m.in. zupełnie inny sposób odliczania składki zdrowotne, a także podwyższają kwotę wolną od podatku. Skomplikowane i często dość niejasne zasady sprawiają, że łatwo się pogubić. Kwestią kłopotliwą może okazać się również druk EPD-18, czyli o pobieranie zaliczki na podatek dochodowy bez pomniejszania o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.

Jak wynika z aktualnych przepisów, osoby pobierające świadczenia jednocześnie z dwóch różnych instytucji, np. ZUS i KRUS, powinien do jednego z tych urzędów skierować pismo z prośbą o potrącanie zaliczek na podatek. Ten sposób pozwoli na uniknięcie niedopłaty podatku w wysokości nawet ponad 5000 złotych. Jak to możliwe?

Zobacz: Dofinansowanie do prądu 2022. Komu przysługuje i gdzie należy złożyć wniosek? Jest kilka warunków

EPD-18 – czy warto?

Według aktualnych przepisów każda instytucja, która zajmuje się wypłatą świadczeń rentowych czy emerytalnych, przy wypłacie automatycznie bierze pod uwagę kwotę zmniejszenia. Oznacza to, że co miesiąc zaliczki na podatek dochodowy odprowadzane do Urzędu Skarbowego są pomniejszane o 425 złotych. W przypadku pobierania świadczeń z dwóch źródeł – ZUS i KRUS – powyższa zasada stosuje się do obu wypłat. Wspomniana ulga zmniejszająca kwotę podatku może być zastosowana tylko raz, w związku z tym, jeśli podatnik nie złoży odpowiedniego wniosku w jednym z organów i nie zrezygnuje z pomniejszania podatku, to przy rozliczeniu rocznym pojawi się spora niedopłata – wynosząca w sumie nawet ponad 5 tysięcy.

Każdy organ rentowy, w tym ZUS, sam obniży zaliczki miesięczne na podatek o kwotę zmniejszenia (425 zł). Osoba, która otrzyma świadczenie równocześnie z ZUS i innego organu rentowego (np. KRUS), w rocznym rozliczeniu podatku za 2022 r. uzyska niedopłatę podatku (w kwocie 425 zł x liczba wypłat z ZUS i KRUS; maksymalnie 5100 zł za 12 miesięcy). oficjalna strona ZUS

Jeśli podatnik złoży odpowiednie pismo do ZUS lub do KRUS, to wypłacane co miesiąc świadczenie będzie naturalnie nieco niższe, ale dzięki temu koszt rozłoży się na cały rok. W przeciwnym razie konieczne będzie uiszczenie całkowitej kwoty niedopłaconego podatku (5100 zł) jednorazowo, co bywa znacznie bardziej kłopotliwe i stanowi poważne nadszarpnięcie domowego budżetu.

Warto złożyć w jednej instytucji albo ZUS (druk EPD-18), albo KRUS wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek. Wówczas przy jednym świadczeniu nie będzie stosowana ulga, świadczenie będzie, co prawda niższe o 425 zł, ale nie trzeba będzie zwracać pieniędzy do Urzędu Skarbowegorzecznik ZUS Paweł Żebrowski

Jak informują urzędnicy, w podobnej sytuacji znajdują się także osoby samotnie wychowujące dzieci, jeśli pracują i jednocześnie pobierają świadczenie z tytułu renty rodzinnej na małoletnie dziecko. W takim przypadku również należy skierować do ZUS wniosek, “aby nie stosował kwoty zmniejszenia przy zaliczce od renty dziecka”.

Sprawdź: Co należy się wdowie po śmierci męża? Sprawdzamy aktualne przepisy

ZUS: EPD-18 – kiedy składać?

Wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek przy emeryturze czy 
rencie jest dostępny na oficjalnej stronie ZUS przez cały czas pod tym linkiem. Można go pobrać i wydrukować, a następnie wypełnić (można to zrobić także bez drukowania) i dostarczyć do ZUS-u. Formalności dopełnić można także za pośrednictwem portalu PUE ZUS. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem było złożenie dokumentu jeszcze przed końcem ubiegłego roku, ale jeśli ktoś o tym zapomniał lub nie wiedział, to wszystko wskazuje na to, że nadal może to zrobić. O szczegóły warto dopytać urząd – można skontaktować się w tym celu z infolinią ZUS pod numerem 22 560 16 00.

Zobacz: Karta Dużej Rodziny – komu przysługuje i jak złożyć wniosek 2022?

Jak wypełnić wniosek?

Wniosek można pobrać i wydrukować ze strony ZUS, a następnie wypełnić – koniecznie wielkimi literami. Dane można uzupełnić także na komputerze w programie Adobe Reader (darmowy) lub Adobe Acrobat lub za pośrednictwem portalu PUE ZUS. Do wypełnienia wniosku niezbędne są tylko podstawowe dane: imię, nazwisko, PESEL, numer i seria dowodu osobistego, a także data urodzenia oraz dokładny adres zamieszkania.

Sprawdź: Zasiłek rodzinny 2022. Czy kryterium dochodowe wzrośnie w 2022? Ile wynosi rodzinne 2022?

Rodzice pytają o wniosek o niestosowanie kwoty wolnej od podatku

Wniosek EPD-18 co to jest?

Wniosek o pobieranie zaliczki na podatek dochodowy bez pomniejszania o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Składa się go w przypadku pobierania świadczeń z dwóch źródeł (np. ZUS, KRUS) po to, aby wobec podatnika nie została zastosowana podwójnie ulga zmniejszająca podatek.

Wniosek EPD-18 do kiedy składać?

Najlepiej składać ten wniosek przed rozpoczęciem nowego roku, ale formularz jest dostępny w ZUS-ie przez cały rok.

EPD-18 kto składa?

Wniosek składają osoby pobierające świadczenia z dwóch źródeł, np. ZUS, KRUS albo osoby samotnie wychowujące dzieci, które pobierają rentę rodzinną na małoletniego i jednocześnie pracują.

Wniosek EPD-18 jak wypełnić?

Można to zrobić ręcznie (formularz można pobrać ze strony ZUS i wydrukować) lub za pośrednictwem PUE ZUS.

Źródła:

Dodaj komentarz

Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo