Fakty i mity na temat boreliozy

Borelioza od kilku miesięcy pozostaje tematem nr 1. Wiele się na jej temat mówi. Co z docierających do nas informacji jest prawdą, a co tylko mitem?

Borelioza jest chorobą nieuleczalną: MIT!

Borelioza jest chorobą jak najbardziej wyleczalną. Kluczowe jest szybkie postawienie diagnozy oraz dobór odpowiedniego leczenia zgodnie z obowiązującymi standardami. Podstawą rozpoznania jest obraz kliniczny pacjenta. Stwierdzenie tzw. rumienia wędrującego jest jednoznaczne z zakażeniem i upoważnia do leczenia. U osób, u których rumień się nie pojawi, zalecana jest diagnostyka serologiczna oparta na dwuetapowej strategii (ELISA + Blot). Wyniki dodatnie mogą być podstawą do rozpoznania boreliozy tylko w obecności objawów. Wówczas zalecana jest antybiotykoterapia.

Szybkie i prawidłowe usunięcie kleszcza zmniejsza ryzyko zachorowania na boreliozę: FAKT!

Ukłucie przez kleszcza nie zawsze musi skutkować rozwinięciem boreliozy u człowieka. Wynika to, po pierwsze, z faktu, że nie każdy kleszcz jest nosicielem krętków Borrelia, a po drugie – ryzyko zakażenia rośnie wraz z czasem żerowania kleszcza w ludzkiej skórze. Udowodniono, że przez pierwsze 24 godziny bytowania w ludzkiej skórze kleszcz praktycznie nie przenosi krętków Borrelia do ludzkiego organizmu.

Sprawdź także: Czym jest rumień wędrujący

Kleszcze kłują tylko latem: MIT!

Kleszcze nie rozpoznają pór roku. Ich aktywność zależy od temperatury. Z powodu ocieplenia klimatu i coraz cieplejszych zim ciężko jednoznacznie wskazać sezon aktywności kleszczy. Oczywiście najaktywniejsze są w miesiącach ciepłych: od maja do października. Znane są jednak przypadki ukłucia człowieka przez kleszcza w grudniu. Gdy temperatura spada poniżej 4°C, kleszcze zapadają w letarg: chowają się w ściółce i przesypiają niekorzystne warunki.

Borelioza jest przenoszona drogą płciową: MIT!

Nie ma dowodów na to, aby borelioza była chorobą przenoszoną drogą płciową. Do zakażenia konieczny jest wektor, którym jest kleszcz.

Żeby wyciągnąć kleszcza, najlepiej jest posmarować go tłuszczem MIT!

Smarowanie kleszcza olejem czy masłem jest karygodnym błędem. Tłuszcz powoduje, że kleszcz zaczyna „dusić się i wymiotować”, szybciej przenosząc do naszej krwi krętki Borrelia, które naturalnie znajdują się w treści jelitowej pajęczaka.

Borelioza to „malaria północy”: MIT!

Malaria wywoływana jest przez pierwotniaka z rodzaju Plasmodium, najczęściej przez zarodźca sierpowatego (Plasmodium falciparum), a wektorem zarodźca jest samica komara z rodzaju Anopheles. Borelioza jest z kolei chorobą bakteryjną wywoływaną przez bakterie z rodzaju Borrelia, przenoszoną przez kleszcze.

W Stanach Zjednoczonych odnotowano, jak dotąd, 3 zgony spowodowane zapaleniem serca wywołanym przez krętki Borrelia, natomiast tylko w roku 2015 z powodu malarii zmarło 480 tysięcy osób.
Jedyne, co łączy boreliozę i malarię, to to, że obie są chorobami zakaźnymi.

Sprawdź: Czym odstraszać kleszcze?

Znajdź laboratorium, które wykonuje rzetelną diagnostykę boreliozy: boreliozaonline.pl

Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Kleszcze

Borelioza: Rumień wędrujący

Co to jest rumień wędrujący? To charakterystyczne zaczerwienienie, które na początku wygląda jak niewielka plamka i z czasem zaczyna się promieniście rozchodzić, jest sygnałem, którego nie należy ignorować. Wywołuje go...

Czytaj dalej →
Kleszcze

Jak usunąć kleszcza?

Ukąszenie kleszcza w wielu rodzicach budzi lęk. Nie jest ono bolesne dla dziecka, lecz jego skutki mogą być poważne i niebezpieczne. W sytuacji, w której do niego doszło, kluczowe jest...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general