Czy trzeba przyjmować księdza po kolędzie? O tym wierni powinni wiedzieć

Po Świętach Bożego Narodzenia rozpoczynają się w Polsce oficjalne wizyty duszpasterskie w domach wiernych. W trakcie odwiedzin, które tradycyjnie określa się mianem kolędy, duchowny lepiej poznaje swoich parafian, rozmawia z nimi, a także święci mieszkania i błogosławi im na cały rok. Oczywiście nie wszyscy mogą lub chcą zaprosić księdza do swojego domu. Czy jest to wbrew kościelnym zasadom? Czy trzeba przyjmować księdza po kolędzie?

Czy trzeba przyjmować księdza po kolędzie?

Zwyczaj składania wiernym wizyt duszpasterskich w okresie bożonarodzeniowym oraz noworocznym jest w naszym kraju bardzo szeroko rozpowszechniony i sięga kilka wieków wstecz. Oczywistym jest, że osoby niewierzące nie przyjmują do domu duchownego i naturalnie nie ma takiego obowiązku. Wątpliwości często dopadają jednak wierzących, którzy z różnych względów nie mogą lub nie chcą zaprosić w danym roku księdza do swojego domu. Czy jednak przyjmowanie księdza po kolędzie to obowiązek katolika? Wiele osób obawia się, że odmowa może oznaczać grzech.

Ta informacja z pewnością może zaskoczyć, ale okazuje się, że według prawa kanonicznego wierni nie muszą przyjmować kapłana z kolędą, nawet jeśli nie mogą wykazać ku temu żadnych uzasadnionych i ważnych powodów. Wystarczy, że nie mają na to ochoty lub po prostu nie czują takiej potrzeby. Odmówienie takiej wizyty nie będzie zatem grzechem.

Sprawdź: Wizyta duszpasterska w innych krajach. Gdzie jeszcze duchowni chodzą po kolędzie?

Czy nieprzyjęcie księdza po kolędzie jest grzechem?

W wielu parafiach w Polsce przyjęło się, że księża odwiedzają domy wiernych w określonych terminach, np. danego dnia pukają do wszystkich domów i mieszkań w konkretnej dzielnicy lub przy konkretnej ulicy. Często odwiedziny odbywają się w takich godzinach, że wciąż jesteśmy w pracy/w szkole/podczas wykonywania codziennych obowiązków i nie jesteśmy w stanie przyjąć wizyty. Wcale jednak nie jest to koniecznością i nie będzie również traktowane w kategorii grzechu.

Jeśli chcemy, aby mimo wszystko ksiądz odwiedził nasz dom, ale np. w późniejszym terminie, warto skontaktować się z kancelarią parafialną i umówić indywidualnie.

Zobacz: Święta nakazane w Polsce. Kiedy trzeba iść do kościoła na mszę? Nie wszystkie uroczystości są równie ważne

Po co jest kolęda?

Tradycja kolędowania po okresie bożonarodzeniowym ma w polskiej kulturze naprawdę długie korzenie. Zwyczaj rozpowszechnił się tutaj prawdopodobnie jeszcze w okresie średniowiecza, chociaż z pewnością nie był on aż tak szeroko praktykowany jak dzisiaj. Ówczesnym duchownym zależało na tym, aby bezpośrednio docierać do wiernych z chrześcijańskimi naukami. W tamtych czasach wciąż szerzyły się na ziemiach polskich wierzenia pogańskie, z którymi Kościół intensywnie walczył.

Aktualnie wizyty duszpasterskie, zgodnie z prawem kanonicznym, są obowiązkiem duchownych, których zadaniem jest bliższe poznanie swoich wiernych. Dzięki takim indywidualnym odwiedzinom może on sprawować lepiej swoją posługę, porozmawiać z parafianami i w razie czego służyć im wsparciem i radą.

Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznawać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza w niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygując.Prawo kanoniczne, 529 § 1.

Każdy ma jednak prawo odmówić takiej wizyty bez podania przyczyny.

Sprawdź: Formuła spowiedzi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Formuła pierwszej spowiedzi dla dzieci komunijnych

Czytelnicy pytają, czy kolęda jest obowiązkowa

Czy przyjmować księdza po kolędzie?

Wszystko zależy od tego, czy wierny chce. Jeśli nie czuje takiej potrzeby, to przyjmowanie kolędy nie jest obowiązkowe.

Nie przyjmuje księdza po kolędzie – czy to grzech?

Nie, według prawa kanonicznego nieprzyjęcie księdza po kolędzie nie jest grzechem.

Czy trzeba przyjąć kolędę?

Nie, wierni nie mają obowiązku przyjmować księdza, nawet jeśli nie ma ku temu żadnych istotnych powodów.

Co przygotować na kolędę?

Przede wszystkim kropidło, świecę, krzyż, Pismo Święte, a także biały obrus oraz naczynie z wodą (święconą lub nie – ksiądz w razie potrzeby może poświęcić zwykłą wodę).

Czy w Niemczech ksiądz chodzi po kolędzie?

Zazwyczaj ksiądz odwiedza tylko tych wiernych, którzy sami wyrażą taką potrzebę.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general