Idealne ciasto na pierogi? Dodaj jedną łyżkę! Po chwili będzie miękkie i elastyczne

Jak zrobić dobre i miękkie ciasto na pierogi? Wystarczy sięgnąć po składnik, z którego większość z nas na co dzień korzysta w kuchni. Już jedna łyżka sprawi, że ciasto nabierze elastyczności i będzie miękkie jak nigdy.

Z kapustą i grzybami, twarogiem, z owocami – kombinacji jest mnóstwo. Pierogi można przyrządzić zarówno na słodko, jak i słono. Jednak nawet najlepszy farsz, musi mieć odpowiednią oprawę, czyli dobrze przyrządzone ciasto. Choć wydaje się to banalnie proste, to często zdarza się, że wychodzi gumowate lub twarde. Istnieje natomiast szybki trik, dzięki któremu ciasto na pierogi wyjdzie pyszniejsze niż u babci.

Przepis na miękkie ciasto na pierogi. W czym tkwi sekret?

Wiele gospodyń do ciasta na pierogi dodaje jajko. My polecamy jednak inny patent, który gwarantuje udane ciasto za każdym razem. Potrzebne składniki to:

  • 0,5 kg mąki pszennej,
  • ok. 250 ml ciepłej (ale nie wrzącej) wody,
  • łyżeczka soli,
  • łyżka roztopionego masła.

To właśnie ten ostatni składnik jest kluczem do sukcesu. Należy w pierwszej kolejności zacząć od przesiania mąki – najlepiej na stolicę ewentualnie do dużej, płaskiej miski. Robimy na środku niewielki dołek, do którego dodajemy sól i roztopione masło. Później stopniowo wlewamy wodę i zagniatamy ciasto do powstania gładkiej, elastycznej masy. Powinno to zająć około 10-15 minut. Później ciasto dzielimy i każdy kawałek rozwałkowujemy na podsypanej mąką stolnicy, na grubość ok. 2 mm. Wykrawamy kółko, nakładamy farsz i szczelnie zaklejamy brzegi.

Ile gotować pierogi? Czyli jak ugotować pierogi krok po kroku

Wodę do gotowania pierogów można przygotować już podczas ich sklejania. Do szerokiego i niskiego garnka nalewamy wody, dodajemy odrobinę soli i doprowadzamy do wrzenia. Dodatkowo do garnka można wlać niewielką ilość oleju, aby zapobiec sklejaniu się pierogów.

Pierogi wrzucamy do gotującej się wody i po chwili delikatnie mieszamy. To ile powinny się gotować, zależy natomiast od rodzaju farszu. Jeśli był on wcześniej poddany obróbce termicznej (np. kapusta z grzybami), to wystarczy około 2 minut. W pozostałych przypadkach czas ten można wydłużyć do 4 minut, przy czym należy pamiętać, że liczymy go od momentu wypłynięcia pierogów na powierzchnię.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo