Słoik się nie zassał. Co zrobić gdy słoiki się nie zawekowały? Wystarczy jeden, drobny błąd

Przygotowywanie przetworów to już coroczna tradycja w wielu polskich domach. Chociaż zadanie wcale nie jest łatwe i kosztuje sporo pracy, to jednak rezultaty są warte wysiłku. Jeśli cały proces przebiegnie pomyślnie, możemy się cieszyć smakiem ulubionych warzyw i owoców przez długie miesiące. Nie zawsze jednak pasteryzacja wychodzi prawidłowo – okazuje się, że słoik nie zassał i przecieka. Wtedy już wiadomo, że weki nam się nie udały. Co zrobić żeby słoiki się zamknęły? Dlaczego słoiki nie trzymają? Czy można drugi raz pasteryzować?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Jeśli pasteryzacja się nie udała, słoiki nie zamkną się szczelnie. Do produktu będzie się dostawać powietrze, co doprowadzi do szybkiego zepsucia.
  • Słoiki, które się nie zassały, będą przeciekać. W przypadku pokrywek typu „twist-off” wieczka powinny być wklęsłe i nie klikać.
  • Niezamknięte słoiki można ponownie pasteryzować, najlepiej po zmianie wieczka.

Słoik się nie zassał – co robić?

Pasteryzowanie żywności to jedna z najlepszych metod na jej skuteczne zakonserwowanie. Co ważne, w wyniku całego procesu nie tylko przedłużamy żywotność jedzenia, ale zachowujemy również wszystkie wartości odżywcze. Nie trzeba się więc obawiać, że spożywanie zawekowanych przysmaków dostarczy naszemu organizmowi mniej składników prozdrowotnych.

Co roku, korzystając z sezonu letniego, kiedy to mamy niemal nieograniczony dostęp do świeżych warzyw i owoców, w wielu domach rozpoczyna się wielka procedura przygotowywanie weków. Niezbędnym elementem prawidłowo przeprowadzonego procesu jest oczywiście pasteryzacja, która polega na odpowiednim podgrzaniu produktów. Najczęściej wykonuje się ją w garnku, chociaż niektórzy preferują piekarnik. Dzięki wysokiej temperaturze hamuje się rozwój drobnoustrojów w żywności, ale nie traci ona nic ze swoich właściwości smakowych.

Pasteryzowanie jednak ma to do siebie, że zawsze może się nie udać. Jeśli zauważymy, że słoiki przeciekają lub “klikają” lepiej nie pozostawiać ich w spiżarni, ponieważ nie przetrwają kolejnych miesięcy. Dopływ powietrza sprawia, że namnażają się szkodliwe drobnoustroje i doprowadzają do psucia żywności. Nie jest to jednak powód do niezadowolenia – jeśli słoiki nie chwyciły, istnieje możliwość uratowania weków i naszej pracy. W takiej sytuacji najlepiej zmienić wieczko, a następnie ponownie wykonać pasteryzację.

Zobacz: Jaka sól do ogórków kiszonych? Wybór może mieć wpływ nie tylko na smak, ale także na zdrowie!

Dlaczego słoiki się nie wekują?

Najważniejszym zadaniem pasteryzacji jest szczelne zamknięcie słowików, które jednocześnie jest warunkiem udanych przetworów. Podczas podgrzewania powietrze w słoikach ulega rozszerzeniu, uwypuklając wieczka. Natomiast kiedy naczynia stygną, zasysają pokrywki do środka, w związku z tym powinny one stać się wklęsłe. Mamy dzięki temu gwarancję, że słoik został szczelnie zamknięty, a więc nie ma mowy o dostępie powietrza, które przyczyniłoby się do psucia żywności.

Niekiedy jednak po zakończeniu pasteryzacji okazuje się, że słoiki nie zassały i przeciekają. Przyczyna może być naprawdę banalna. Wystarczy nawet delikatnie źle dobrana pokrywka – zbyt duża – i już słoik nie zamknie się szczelnie. Czasami słoiki nie chcą chwycić również dlatego, że pasteryzacja trwała za krótko. Ale powód może być też nieco bardziej nietypowy – niektórzy bowiem uważają, że przed pasteryzacją należy dokładnie wytrzeć wieczka do sucha. Jeśli będą mokre lub wilgotne, nie zamkną się szczelnie.

Sprawdź: To najczęstszy błąd przy grillowaniu. Popełnia go prawie każdy

Jak sprawdzić czy słoik jest zawekowany?

Pasteryzacja najczęściej wykonujemy, wstawiając słoiki do garnka z wodą i podgrzewają je na kuchence. Niektórzy wybierają jednak inną metodę – w tym celu można też użyć piekarnika. Niezależnie od tego, na jaki sposób się zdecydujemy, po pogrzaniu słoiki należy ustawić na blacie (najlepiej na ściereczce) do góry dnem. W takim położeniu powinny pozostać przez około dobę. W przypadku udanej pasteryzacji następnego dnia słoiki będą szczelnie zamknięte i gotowe do schowania. Jeśli jednak coś poszło nie tak, może się okazać, że słoiki przeciekają. Sączenie się cieczy spod wieczka to jasny sygnał, że słoik nie jest zawekowany.

Łatwiej będzie sprawdzić, czy słoik się zawekował, jeśli korzystamy z pokrywek typu „twist-off”. W przypadku prawidłowej pasteryzacji wieczko powinno “zassać się” do wewnątrz i nie powinno “klikać”.

Zobacz: Ogórki kiszone bez chrzanu. Ten składnik z powodzeniem go zastąpi

Czy można ponownie pasteryzować?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przetwory ponownie pasteryzować. Mało tego, niektóre produkty wręcz tego właśnie wymagają – np. grzyby. Jeśli słoiki przeciekają po pierwszej pasteryzacji, spokojnie można ją przeprowadzić jeszcze raz.

Sprawdź: Czy można zamrozić mięso po rozmrożeniu i ugotowaniu? Te kwestie są kluczowe dla naszego zdrowia

Rodzice pytają, co robić, gdy słoik się nie zassał

Co zrobić gdy słoiki się nie zamknęły?

Można wykonać ponowną pasteryzację, najlepiej po wymianie wieczka na nowe.

Co zrobić jak słoiki się nie zawekowały?

Wymienić wieczko na inne i ponownie przeprowadzić pasteryzację.

Dlaczego słoiki się nie zamykają?

Prawdopodobnie wieczko jest nieco za duże (czasami nawet milimetry mogą robić różnicę). Być może przyczyną jest także zbyt krótka pasteryzacja.

Słoiki nie chcą się zassać – co robić?

Pasteryzować jeszcze raz.

Dodaj komentarz

Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo