„Ile to jest 50 dag mąki?”, „60 dag mąki ile to gram?” – takie pytania zadają miłośnicy gotowania, zwłaszcza początkujący. Porządny przelicznik kulinarny przydaje się szczególnie podczas przygotowywania ciast. Jak dobrze odmierzyć składniki, aby zrealizować przepis i stworzyć smakowitą potrawę czy wypiek? 50 dag mąki: ile to szklanek?
50 dag mąki – ile to szklanek?
W większości przepisów, przede wszystkim tych na ciasta i wszelakie wypieki, ilości potrzebnych składników podawane są zazwyczaj w dekagramach i gramach. Każdy miłośnik gotowania, zwłaszcza jeśli dopiero zaczyna swoją przygodę w kuchni, zadawał sobie nie raz pytania: „ile to 50 dag mąki?”, „60 dag ile to szklanek?”.
Jeśli nie dysponujemy profesjonalną wagą kuchenną, musimy sobie radzić w inny sposób. Zazwyczaj z pomocą przychodzi szklanka. Nie jest to niezawodny przelicznik, ale trzeba bowiem wiedzieć, ile dokładnie waży szklanka danego składnika. Warto przy tym pamięta, że stosunek wagi do objętości nie jest identyczny w przypadku każdego produktu.
Standardowa szklanka w polskich domach ma zazwyczaj od 200 ml do 250 ml. Najczęściej na potrzebę przepisów przyjmuje się wymiar 250 ml. Taki też stosuje się w poniższym przeliczniku. 1 szklanka to zatem około 16 dag, czyli 160 g.
- 40 dag mąki: ile to szklanek?
- mąka pszenna – ok. 2,5 szklanki
- mąka ziemniaczana – 2 szklanki
- 50 dag mąki: ile to szklanek?
- mąka pszenna – nieco ponad 3 szklanki
- mąka ziemniaczana – 2,5 szklanki
- 55 dag mąki ile to szklanek?
- mąka pszenna – prawie 3,5 szklanki
- mąka ziemniaczana – ponad 2,75 szklanki
- 60 dag mąki: ile to szklanek?
- mąka pszenna – 3,75 szklanki
- mąka ziemniaczana – nieco ponad 3 szklanki
- 70 dag mąki: ile to szklanek?
- mąka pszenna – nieco ponad 4,25 szklanki
- mąka ziemniaczana – ponad 3,6 szklanki
- 75 dag mąki ile to szklanek?
- mąka pszenna – nieco ponad 4,5 szklanki
- mąka ziemniaczana – prawie 4 szklanki
- 80 dag mąki ile to szklanek?
- mąka pszenna – prawie 5 szklanek
- mąka ziemniaczana – nieco ponad 4 szklanki.
50 dag: ile to gram mąki?
Poza pytaniami o przeliczenie składnika na szklanki na internetowych forach dla amatorów gotowania nie brakuje pytań o to, jak przelicza się dekagramy na gramy i na odwrót. Warto jednak przy okazji przypomnieć, jaki jest poprawny zapis skrótu: 50 dkg czy 50 dag? Zgodnie z obowiązującymi zasadami powinno się stosować „dag”.
Podstawowym skrótem wyrazu dekagram, zgodnym z przyjętym i u nas systemem skrótów jednostek miar, jest dag. W tekstach naukowych i urzędowych powinniśmy używać tylko tego skrótu. Dawnego skrótu dkg ciągle się jednak używa, czemu trudno się dziwić, skoro jest mocno utrwalony i czytelny. Funkcjonuje on jednak jako skrót tradycyjny, nieformalny, a zasięg jego występowania jest ograniczony.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski, Poradnia Językowa PWN
A zatem odpowiedzmy sobie na pytanie, ile to jest 60 dag mąki w przeliczeniu na gramy.
- 1 dag = 10 g, a zatem 50 dag to 500 g.
Zobacz: Przeterminowana mąka – Czy mąka może się przeterminować?
25 dkg: ile to gram?
25 dekagramów po przeliczeniu na gramy daje 250 g. Przypomnijmy, że w każdym dekagramie mieści się 10 gramów, a zatem za każdym razem, gdy przeliczamy musimy pomnożyć liczbę dekagramów razy 10.
Sprawdź: Jak przechować karpia do Wigilii? Ile czasu może leżeć karp w lodówce?
0,5 kg mąki: ile to szklanek?
W 1 kilogramie mieści się 100 dekagramów lub 1000 gramów (w zależności od tego, jaka miara nas interesuje). Mając to w pamięci, łatwo obliczyć, że pół kilo mąki to 50 dag lub 500 g.
- 1 kg = 100 dag = 1000 g
- 0,5 kg = 50 dag = 500 g
Przy założeniu, że w standardowej szklance (250 ml) mieści się około 160 gram, 0,5 kg mąki pszennej to nieco ponad 3 szklanki.
Zobacz: Ciasto na pierniki nie klei się lub rwie? Sprawdź, jak je ratować
Rodzice pytają o przeliczanie dekagramów
Pół kilo mąki pszennej to nieco ponad 3 szklanki. Mąki ziemniaczanej – nieco ponad 2,5 szklanki, a żytniej – 5,5 szklanki.
5 dag masła to około 3 duże łyżki.