Ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę w 2022?

Matura to jedno z pierwszych poważnych wyzwań w życiu. Zarówno sam egzamin, jak i wielomiesięczne przygotowania kosztują wiele stresu i wysiłku. Większości uczniów zależy na uzyskaniu jak najwyższego wyniku, aby dostać się na wymarzone studia. Każdy kierunek bierze jednak pod uwagę podczas rekrutacji nieco inne przedmioty, dlatego te mniej ważne czasem wystarczy po prostu zaliczyć. Sprawdzamy więc, ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę w 2022!

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Aby zdać maturę, trzeba uzyskać co najmniej 30% z obowiązkowych przedmiotów (języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego) oraz przystąpić do jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
  • Do zdania matury z polskiego wystarczy minimum 21 punktów, w przypadku matematyki 13,5, a języka obcego nowożytnego - 15.
  • Matury z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym nie da się nie zdać - wystarczy do niej podejść, ponieważ nie obowiązują progi zdawalności.

Ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę?

Tegoroczne matury odbędą się tradycyjnie w maju – rozpoczną się tuż po zakończeniu długiego weekendu 4 maja i potrwają aż do 23 maja. W 2022 absolwenci szkół ponadpodstawowych muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów w części pisemnej na poziomie podstawowym: języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego. Dodatkowo każdy abiturient, aby zdać, musi podejść również do jednego egzaminu z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Ze względu na pandemię oraz wielomiesięczną naukę zdalną maturzyści w 2022 roku nie mają obowiązku podchodzenia do egzaminów w części ustnej, chyba że wynik taki byłby potrzebny podczas rekrutacji na studia. Dotychczas trzeba było przystąpić do ustnego egzaminu z polskiego oraz języka obcego nowożytnego.

[…] do części ustnej egzaminu maturalnego mogą przystąpić wyłącznie osoby, którym wynik z tej części egzaminu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej za granicą.

Aby zdać maturę, uczeń musi “uzyskać co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego ‎w części pisemnej” (tj. języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego). Warunkiem otrzymania świadectwa maturalnego jest również przystąpienie “do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej” – w tym przypadku nie został jednak określony żaden próg zaliczenia.

Sprawdź: Matura 2022 terminy. Egzamin znów według nowych zasad! Jak będzie wyglądał?

Ile punktów, żeby zdać maturę z polskiego?

Pisemny egzamin na poziomie podstawowym z języka polskiego jest jedynym z trzech przedmiotów obowiązkowych, a zatem warunkiem jego zaliczenia jest 30%. Arkusz składa się z dwóch części: testu oraz wypracowania. Za poprawne wykonanie wszystkich zadań można otrzymać w sumie łącznie 70 punktów (20 za test i 50 za wypracowanie). Oznacza to, że aby zdać, trzeba zdobyć minimum 21 punktów.

Zobacz: Lektury z gwiazdką na maturze 2022. Które lektury są obowiązkowe?

Ile trzeba mieć punktów, żeby zdać maturę z matematyki?

Matura z matematyki na poziomie podstawowym również należy do przedmiotów obowiązkowych, czyli do zaliczenia konieczne jest uzyskanie 30% punktów. Arkusz składa się z trzech typów zadań: zamkniętych, otwartych krótkiej odpowiedzi oraz otwartych rozszerzonej odpowiedzi. Łącznie za poprawne rozwiązania można uzyskać 45 punktów (a nie jak w poprzednich latach – 50). W związku z czym, aby zdać należy zdobyć minimum 13,5 punktów.

Sprawdź: Kiedy jest egzamin ósmoklasisty 2022? Uczniowie mają więcej czasu na naukę

Ile trzeba mieć procent na maturze rozszerzonej?

Pandemia i nauka zdalna pokrzyżowała zamiary Ministerstwa Edukacji oraz Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dotyczące zmian w kwestii egzaminów na poziomie rozszerzonym – zgodnie z planem miały one być zaliczane dopiero od 30% punktów. Przepisów w tej sprawie jednak jak dotąd nie zmieniono, a więc próg zdawalności matury rozszerzonej 2022 nie obowiązuje. Oznacza to, że wystarczy do niej podejść, można uzyskać ostatecznie nawet mniej niż 30%.

Zobacz: Jaka średnia na czerwony pasek?

Czy można nie zdać rozszerzonej matury?

Nie, ponieważ na egzaminach na poziomie rozszerzonym nie obowiązują progi punktowe, nie da się ich nie zdać. W związku z czym do uzyskania świadectwa maturalnego wystarczy podejść do jednego rozszerzenia – nie ma znaczenia, ile uczeń zdobędzie z niego punktów.

Sprawdź: Czy nauczyciel może nie dopuścić do matury?

Rodzice pytają, od ilu procent zdaje się maturę

Matura ile procent, żeby zdać 2022?

Z przedmiotów obowiązkowych (język polski, matematyka, język obcy nowożytny) trzeba uzyskać minimum 30%. Na przedmiotach dodatkowych na poziomie rozszerzonym nie obowiązują progi zdawalności.

Ile trzeba mieć punktów na maturze, żeby zdać?

Aby zdać maturę z języka polskiego, należy zdobyć minimum 21 punktów, w przypadku matematyki – 13,5, a z języka obcego nowożytnego – 15. W przypadku przedmiotów na poziomie rozszerzonym nie obowiązują punktowe progi zdawalności.

Co jeśli nie zdałam matury z jednego przedmiotu?

Uczeń, który nie zdał na maturze jednego z przedmiotów obowiązkowych, ma prawo przystąpić do niego w terminie poprawkowym, w tym roku będzie to 23 sierpnia 2022 o godzinie 9.00. Osoby, które nie zdały więcej niż jednego przedmiotu, muszą podejść do całości egzaminu za rok.

Matura czy trzeba zdać rozszerzenie?

Nie, na maturze z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym nie obowiązuje próg zdawalności. Aby otrzymać świadectwo maturalne, wystarczy podejść do jednego rozszerzenia.

Ile zadań zamkniętych na maturze z matematyki, żeby zdać?

Aby zdać maturę z matematyki w 2022, trzeba zdobyć minimum 13,5 pkt, co oznacza, że wystarczy dobrze rozwiązać 14 zadań zamkniętych.

Dodaj komentarz

Matura

Matematyka matura 2022 – ile trwa?

Egzamin maturalny z matematyki jest jednym z tych, które budzą największych postrach wśród maturzystów. Jak co roku, abiturienci zmierzą się z nią już drugiego dnia maturalnych zmagań. w czwartek 5...

Czytaj dalej →
Ciąża, Zdrowie w ciąży

Pessar

Pessar – tajemniczo brzmiąca nazwa, która nie mówi nic wielu osobom. Czym jest, jak go używać i w jakich sytuacjach? Wyjaśnimy Wam wszystko krok po kroku. Pessar Pessar kołnierzowy jest...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general