Ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę 2024? Uczniów obowiązują w tym roku nowe wymagania

Matura to jedno z pierwszych poważnych wyzwań w życiu. Zarówno sam egzamin, jak i wielomiesięczne przygotowania kosztują wiele stresu i wysiłku. Większości uczniów zależy na uzyskaniu jak najwyższego wyniku, aby dostać się na wymarzone studia. W tym roku zdającym może być szczególnie ciężko. Maturzyści zmierzą się bowiem z zupełnie nową formułą egzaminów, dlatego kosztuje ich to z pewnością dużo więcej stresu i niepewności. Sprawdzamy więc, ile trzeba mieć procent, aby zdać maturę w 2024! Ile trzeba mieć procent żeby zdać maturę rozszerzoną?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Aby zdać maturę, trzeba uzyskać co najmniej 30% z obowiązkowych przedmiotów (języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego) oraz przystąpić do jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
  • Do zdania matury z polskiego wystarczy minimum 21 punktów, w przypadku matematyki 13,5, a języka obcego nowożytnego - 15.
  • Matury z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym nie da się nie zdać - wystarczy do niej podejść, ponieważ nie obowiązują progi zdawalności.

Ile procent trzeba mieć żeby zdać maturę?

W 2024 absolwenci szkół ponadpodstawowych musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów w części pisemnej na poziomie podstawowym (języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego) oraz do dwóch egzaminów ustnych (z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego). Dodatkowo każdy abiturient, aby zdać, musi podejść również do jednego egzaminu z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

[…] do części ustnej egzaminu maturalnego mogą przystąpić wyłącznie osoby, którym wynik z tej części egzaminu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej za granicą.

Aby zdać maturę, uczeń musi uzyskać co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego ‎w części pisemnej(tj. języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego) oraz ustnej. Warunkiem otrzymania świadectwa maturalnego jest również przystąpienie “do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej” – w tym przypadku nie został jednak określony żaden próg zaliczenia.

Sprawdź: Odwołanie od matury 2024. Niezadowalający wynik to nie koniec świata. Sprawdź, jak wnioskować o weryfikację punktów

Ile punktów, żeby zdać maturę z polskiego?

Pisemny egzamin na poziomie podstawowym z języka polskiego jest jedynym z trzech przedmiotów obowiązkowych, a zatem warunkiem jego zaliczenia jest 30%. Arkusz składa się z trzech części: język polski w użyciu, test historycznoliteracki oraz wypracowanie. Za poprawne wykonanie wszystkich zadań można otrzymać w sumie łącznie 60 punktów (25 za testy i 35 za wypracowanie). Oznacza to, że aby zdać, trzeba zdobyć minimum 18 punktów.

Zobacz: Miała czerwony pasek, a nie zdała matury. Wszystko przez katar koleżanki

Ile trzeba mieć punktów, żeby zdać maturę z matematyki?

Matura z matematyki na poziomie podstawowym również należy do przedmiotów obowiązkowych, czyli do zaliczenia konieczne jest uzyskanie 30% punktów. Arkusz składa się z trzech typów zadań: zamkniętych, otwartych krótkiej odpowiedzi oraz otwartych rozszerzonej odpowiedzi. Łącznie za poprawne rozwiązania można uzyskać 46 punktów. W związku z czym, aby zdać należy zdobyć minimum 14 punktów.

Sprawdź: Najważniejsze lektury do matury 2024. Te 9 utworów musisz znać, jeśli marzysz o pozytywnym wyniku

Ile trzeba mieć procent na maturze rozszerzonej? Od ilu procent zdaje się maturę rozszerzoną?

Pandemia i nauka zdalna pokrzyżowała zamiary Ministerstwa Edukacji oraz Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dotyczące zmian w kwestii egzaminów na poziomie rozszerzonym – zgodnie z planem miały one być zaliczane dopiero od 30% punktów. Przepisów w tej sprawie jednak jak dotąd nie zmieniono, a więc próg zdawalności matury rozszerzonej 2024 nie obowiązuje. Oznacza to, że wystarczy do niej podejść, można uzyskać ostatecznie nawet mniej niż 30%.

Zobacz: Jaka średnia na czerwony pasek?

Czy można nie zdać rozszerzonej matury?

Nie, ponieważ na egzaminach na poziomie rozszerzonym nie obowiązują progi punktowe, nie da się ich nie zdać. W związku z czym do uzyskania świadectwa maturalnego wystarczy podejść do jednego rozszerzenia – nie ma znaczenia, ile uczeń zdobędzie z niego punktów.

Sprawdź: Kserokopia świadectwa dojrzałości jest tym samym co odpis? Sprawdź, jak odpowiednio przygotować dokumenty

Czy trzeba zdać rozszerzenie na maturze?

Nie, na maturze z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym nie obowiązuje próg zdawalności. Aby otrzymać świadectwo maturalne, wystarczy podejść do jednego rozszerzenia.

Rodzice pytają, ile procent żeby zdać maturę

Matura ile procent, żeby zdać 2024?

Z przedmiotów obowiązkowych (język polski, matematyka, język obcy nowożytny) trzeba uzyskać minimum 30%. Na przedmiotach dodatkowych na poziomie rozszerzonym nie obowiązują progi zdawalności.

Ile trzeba mieć punktów na maturze, żeby zdać? Ile żeby zdać maturę?

Aby zdać maturę z języka polskiego, należy zdobyć minimum 18 punktów, w przypadku matematyki – 14, a z języka obcego nowożytnego – 15. W przypadku przedmiotów na poziomie rozszerzonym nie obowiązują punktowe progi zdawalności.

Co jeśli nie zdałam matury z jednego przedmiotu?

Uczeń, który nie zdał na maturze jednego z przedmiotów obowiązkowych, ma prawo przystąpić do niego w terminie poprawkowym, w tym roku będzie to 22 sierpnia 2022 o godzinie 9.00. Osoby, które nie zdały więcej niż jednego przedmiotu, muszą podejść do całości egzaminu za rok.

Ile trzeba mieć procent z matury rozszerzonej?

Nie ma progu zdawalności na maturze na poziomie rozszerzonym.

Ile procent trzeba mieć żeby zdać maturę rozszerzoną?

Wystarczy podjeść, aby zdać. Nie trzeba uzyskać określonego progu.

Dodaj komentarz

Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo