Ile wynosi pierwiastek z 0?

Pozornie proste pytanie o to, czy pierwiastek z 0 istnieje, może przysporzyć wielu osobom kłopotów z udzieleniem odpowiedzi. Warto przypomnieć sobie podstawową wiedzę matematyczną, bo dzięki temu łatwiej odpowiemy na pytania dzieci poznających świat, a także uczących się matematyki w szkole. Zatem jak podejść do zagadnienia, jakim jest pierwiastek z zero?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Pierwiastek kwadratowy z zera istnieje.
  • Jego wynik zawsze będzie wynosił 0.

Pierwiastek z zera – czym właściwie są pierwiastki?

Gdy nasze dziecko zaczyna poznawać świat, może zainteresować się działaniami matematycznymi, na przykład z zeszytów starszego rodzeństwa. Wtedy maluch może zadawać liczne pytania, na które nie zawsze znamy od razu odpowiedź. Warto się na to przygotować, tak samo jak na pytania starszych dzieci związane z rozwiązaniem zadań domowych – tam również mogą pojawić się obliczenia, na które warto znać odpowiedź. 

Pierwiastkowanie to jedno z podstawowych działań matematycznych, które jest przeciwieństwem potęgowania. Dzieci w szkołach zaczynają poznawać potęgi i pierwiastki po kilku latach edukacji, ponieważ wcześniej muszą opanować działania takie jak mnożenie, dodawanie, odejmowanie czy dzielenie, a także proste zagadnienia geometryczne. Dzięki nauce pierwiastkowania można opisywać różnego typu wielkości. Z racji tego, że pierwiastkowanie jest odwrotnością potęgowania, liczba podniesiona do potęgi 0,5 będzie tożsama z pierwiastkiem z takiej liczby. 

Wszyscy intuicyjnie kojarzymy, że na przykład pierwiastkiem kwadratowym z 16 jest liczba 4, a z 9 liczba 3. Można łatwo to sprawdzić, podnosząc dane liczby do drugiej potęgi. Analogicznie wygląda sytuacja z pierwiastkami trzeciego stopnia, które są przeciwnością do potęgowania trzeciego stopnia. Sytuacja komplikuje się jednak wtedy, gdy mamy do czynienia z liczną 0. Pierwiastek z liczby 0 nie jest przez nas od razu intuicyjnie kojarzony, dlatego w sytuacji, w których zapyta o niego dziecko można w pierwszej chwili mieć problem. Z tego względu warto zapamiętać, czym jest pierwiastek z 0. 

Sprawdź: Ile to jest pierwiastek z 5?

Czy może być pierwiastek z 0?

Niektóre osoby uważają, że zero pod pierwiastkiem nie daje nam żadnego rozwiązania i że wynik takiego działania nie istnieje. Nie jest to jednak prawda. Aby otrzymać wynik pierwiastkowania 0, należy odwołać się do własności tego typu działania. Pierwiastkowanie to odwrotność potęgowania, a przy potęgowaniu jak najbardziej możemy spotęgować 0. Pierwiastek z 0 to zawsze 0, co wytłumaczono poniżej. 

Ile wynosi pierwiastek z 0?

Zobacz też: Ile to pierwiastek z 8?

Pierwiastek kwadratowy z zera istnieje i zawsze wynosi 0. Jak to możliwe? Znów należy odwołać się do tego, że pierwiastkowanie to działanie matematyczne, które stanowi odwrotność potęgowania. Przy potęgowaniu liczby 0 do potęgi 2 otrzymujemy wynik 0, dlatego przy pierwiastkowaniu mechanizm okazuje się taki sam. Podobnie jest w przypadku pierwiastków wyższego stopnia. Pierwiastek trzeciego stopnia z 0 daje 0, czwartego stopnia z 0 daje 0 i tak dalej. Jest to bezpośrednio związane z wynikami potęgowania cyfry 0. To stanowi podstawową właściwość pierwiastka z 0, o czym należy pamiętać, gdy tłumaczymy dziecku zawiłości matematyczne. Pierwiastek z 0 to podchwytliwe zagadnienie, jednak po lekturze powyższego artykułu, sprawa powinna być bardziej zrozumiała.

Zobacz również: 0 do potęgi 2 – Ile to 0 do kwadratu?

Rodzice pytają o zero pod pierwiastkiem:

Czy istnieje pierwiastek z 0?

Pierwiastek z zera istnieje i wynosi 0. Ta własność działa zarówno w przypadku pierwiastka kwadratowego, jak i pierwiastków wyższych stopni.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo