Imię Maria [znaczenie, pochodzenie, cechy charakteru i zdrobnienia]

Jaką kobietą jest Maria? Które z cech charakteru dają jej przewagę w zawodach związanych z opieką nad innymi ludźmi? Czy jest otwarta na świat, czy woli zacisze własnego domu? Jak postrzega ją otoczenie? Sprawdź znaczenie, pochodzenie i cechy charakteru Marii. Odkryj kim jest osoba nosząca jedno z najpopularniejszych imion na świecie!

Pochodzenie imienia Maria

Pochodzenie imienia jest dwojakie. Od hebrajskiego słowa mariam, które oznacza „napawać radością” lub od egipskiego słowa meri-jam, które z kolei znaczy „ukochana przez boga”.

Znaczenie imienia Maria

Maria jest pracowita, sumienna i gotowa, by poświęcić się innym. Chętnie słucha, chętnie pomaga. Jest przy tym jednak dosyć zamknięta w sobie, woli spokój i ciszę niż rozgłos i hałas. Zdecydowanie jest z natury introwertyczką. Miewa zmienne nastroje, jednak ogrom miłości, jaki nosi w sobie, pozwala jej zjednać sobie otoczenie i sprawić, by ludzie ją lubili, kochali i czuli się w jej obecności bezpiecznie. Jest stanowcza i jeśli w coś wierzy, to będzie tego bronić z całych sił. Nie unika konfrontacji, bywa nieprzejednana w swoich poglądach.

W szkole

Sumienna, pracowita i systematyczna – to cechy charakteru typowe dla Marii. Do tego chętnie przyjmująca dodatkowe obowiązki. Taka jest Maria już w szkole i taka jest też w przyszłości. Maria ma cechy pozytywistki. Według niej praca ma sens jeśli przynosi korzyść ogółowi, społeczeństwu. Maria nie stawia siebie na pierwszym miejscu. Chce być pożyteczna dla innych. To dlatego nawet w obliczu porażki nie poddaje się, walczy dalej i podnosi się szybko z niepowodzeń. Jest doceniana przez nauczycieli, chociaż niekoniecznie przez innych uczniów, którzy muszą dorosnąć, by zrozumieć jej szlachetne pobudki.

W pracy

Chętnie podejmie się dodatkowych zleceń, jeśli te mają pomóc otoczeniu. Wierzy w to od dziecka. Być może nie jest liderką, ani nie zdobywa tytułów Pracownika Roku, ale w ostatecznym rozliczeniu jej wkład ma kolosalne znaczenie przy osiągnięciu celu. Otoczenie w pracy nie darzy jej zbyt wielką sympatią, a to ze względu na introwertyczną naturę. Nie trwoni czasu na plotki czy żarty. Obce są jej wszelkie nieczyste gierki. Jest konkretna, skupiona na celu i nie lubi być wytrącana ze swojego świata. Jednak zawsze służy pomocą. Dziecko rano gorączkowało, dzwonili z przedszkola? Możecie mieć pewność, że Maria będzie tą, która Was zastąpi w takim momencie w pracy. Zresztą sama znając swoje predyspozycje najchętniej wybiera zawody, w których może służyć innym: pielęgniarka, nauczycielka, opiekunka, rehabilitant, logopeda itp.

W rodzinie

Podobno (bo to raczej starsza teoria głoszona przez miłośników tradycji) Maria marzy o roli matki i opiekunki domowego ogniska. Może coś w tym jest. Cechuje ją pozorna niechęć do świata, zamknięcie się w sobie, jednak przy tym ma ogromną potrzebę miłości. Podobno doskonale dba o dom i rodzinę.

W związku

Do Marii na pewno nie jest łatwo dotrzeć (i nie mówimy tu o opanowaniu rozkładu jazdy tramwajów czy autobusów). To introwertyczka, którą łatwo zrazić niewłaściwym słowem czy zachowaniem. Jednak gdy pokocha, to na zawsze. Przy tym nigdy nie będzie epatowała uczuciem, raczej zachowa je na potrzeby swojego związku. Ona nie lubi być w centrum uwagi, nie przepada za rozgłosem, nie chce być na przysłowiowym świeczniku. Woli skupić się na pielęgnowaniu uczucia niż na jego rozmienianiu. Partner obdarzony przez nią miłością zyska również przyjaciela i powiernika. Związki Marii są z reguły trwałe i silne. Tak jak ona sama.

W towarzystwie

Trudno się oszukiwać, Maria nie jest specjalnie lubiana. To nie dusza towarzystwa czy wodzirejka na imprezach. Pytanie jednak czego oczekuje od niej jej towarzystwo? Jeśli wielkiego serca, siły i gotowości do poświęceń dla innych, to Maria znajdzie swoich prawdziwych przyjaciół bez problemu. Mimo, że czasem trudno zrozumieć jej zmienne humory, to warto z nią się przyjaźnić. Jej przyjaźnie przetrwają do końca. Wierność w przyjaźni to cecha charakteru Marii, którą podkreślają jej znajomi i przyjaciele.

Zobacz też:

Imieniny Marii

Imieniny Marii przypadają na:

 • 1, 23 stycznia,
 • 2, 11 lutego,
 • 25 marca,
 • 9, 14, 26, 28 kwietnia,
 • 3, 24, 29,
 • 31 maja,
 • 2, 27 czerwca,
 • 2, 16, 22, 29 lipca,
 • 2, 5, 15, 22, 26 sierpnia,
 • 8, 12, 15, 24 września,
 • 7, 11 października,
 • 16, 21 listopada,8, 10 grudnia.

Najpopularniejsze daty obchodzenia imienin Marii to: 1 stycznia, 2 lutego, 25 marca, 3 maja, 16 lipca, 15, 26 sierpnia, 8, 12 września, 21 listopada, 8 grudnia.

Patroni Marii

Najważniejszą patronką jest Maria – matka Jezusa. Uroczystość Najświętszej Marii Panny Królowej Polski została ustanowiona w 1923 roku na dzień 3 maja. NMP uznaje się też za królową narodu polskiego.

Maria Magdalena – święta. Zdania biblistów są podzielone, co do jej pochodzenia. Część uważa, że chodzi tu o Marię jawnogrzesznicę, część, że uwolnioną przez Jezusa niewolnicę.

Zdrobnienia imienia Maria

Marysia, Marynia, Marusia, Mania, Maryś – to pewnie te najpopularniejsze. Znacie pewnie sporo innych lub zapytajcie samą Marię, może Wam zdradzi swoje ulubione?

Imię Maria po angielsku i nie tylko

angielski – Mary, Mariah, Marie
czeski – Marie, Marieta, Marika
duński – Marie
estoński – Maarja
fiński – Maaria
francuski – Marie
hiszpański – María
holenderski – Marie
litewski – Mare
łaciński – Maria
łotewski – Marija
niemiecki – Marie, Maria
portugalski – Maria
rosyjski – Мария
słoweński – Maricka
ukraiński – Марія
włoski – Maria

Znane osoby o imieniu Maria

Maria Antonina Rodowicz – piosenkarka (znana jako Maryla Rodowicz)
Maria Callas – światowej sławy śpiewaczka operowa
Maria Dąbrowska – pisarka
Maria Konopnicka – pisarka
Maria Kornatowska – krytyk filmowy
Maria Kownacka – pisarka
Maria Kuncewiczowa – pisarka
Maria Nurowska – polska powieściopisarka i nowelistka
Maria Pakulnis – polska aktorka filmowa i teatralna
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – poetka
Maria Peszek – artystka, piosenkarka
Maria Seweryn – aktorka
Maria Szarapowa – tenisistka
Maria Skłodowska-Curie – laureatka Nagrody Nobla
Marilyn Monroe – aktorka
Mariah Carey – piosenkarka
Mary Kate Olsen – aktorka, jedna z bliźniaczek Olsen
Mary Wollstonecraft – angielska pisarka, prekursorka feminizmu

Inne ciekawostki

roślina: lilia
szczęśliwa liczba: 6
szczęśliwy kamień: diament (to chyba coś znaczy, nieprawdaż?)
zwierzę: pies, gołębica
szczęśliwy kolor: purpura
planeta: Księżyc
znak zodiaku: rak i ryby

Zobacz też;

[Ilustrował: Maciej Maćkowiak]

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo