Karmienie piersią: co wolno, a czego nie?

Czego nie można podczas karmienia piersią?

Czy można farbować włosy karmiąc piersią? Czy istnieje jakiś związek pomiędzy malowaniem paznokci a karmieniem piersią? A może karmiąc niemowlę nie można pić kawy lub jeść określonych produktów? Na pewno usłyszysz na ten temat wiele opinii i często przeciwstawnych wobec siebie rad. Nic dziwnego, że w końcu czujesz się zagubiona. Sprawdź, co tak naprawdę jest zakazane podczas karmienia piersią!

Karmienie piersią: co wolno, a czego nie?
elements.envato.com

Czy można pić kawę podczas karmienia piersią?

Wiele mam rezygnuje z kawy podczas karmienia piersią. O ile nie powinny pić mocnego espresso, o tyle delikatne latte wypite tuż po karmieniu, gdy do następnego posiłku maleństwa jest sporo czasu nie powinno niemowlęciu zaszkodzić. Uważaj jednak, by nie przekraczać jednej czy dwóch filiżanek w ciągu dnia i nie pić za mocnej kawy. Wówczas kofeina w niej zawarta nie przeniknie do mleka w ilości, która mogłaby pobudzić dziecko i sprawić, że będzie bardziej płaczliwe.

Czy można farbować włosy karmiąc piersią?

Pewnie niejednokrotnie słyszałaś, że farbowanie włosów przy karmieniu piersią może zaszkodzić maleństwu. Tymczasem okazuje się, że nieprawdą jest, że chemiczne składniki farby do włosów przenikają przez skórę głowy wpływając na jakość i ilość pokarmu. Możesz bez obaw ufarbować włosy, ponieważ sprzedawane obecnie farby i szampony koloryzujące są w pełni bezpieczne. Co więcej wiele marek wprowadziło też farbowanie oparte na składnikach naturalnych lub olejkach. Do bezpiecznych zabiegów możesz też zaliczyć trwałą, przedłużanie rzęs, malowanie paznokci, depilowanie ciała woskiem lub kremem.

Czy można stosować kosmetyki ujędrniające?

Bez przeszkód możesz sięgnąć po preparaty, które przywrócą skórze utraconą jędrność. Wyjątek stanowią jedynie kosmetyki do pielęgnacji biustu – wybieraj te, które są przeznaczone dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Najczęściej znajdziesz je w aptekach, ale niektóre serie dostępne są również w zwykłych drogeriach. Nakładaj je zawsze po karmieniu piersią, tak by mogły się wchłonąć do następnego i nie zniechęciły niemowlęcia do ssania swoim smakiem lub zapachem.

Sprawdź:  KRYZYS LAKTACYJNY: Jak zwiększyć laktację?

Jakie leki można przyjmować podczas karmienia piersią?

Idąc do lekarza nie zapomnij poinformować go o tym, że obecnie karmisz piersią. Specjalista zaleci ci odpowiednie preparaty i określi właściwą dawkę, która nie powinna wpływać na laktację ani samopoczucie dziecka. Ważne jest nie tylko to, jakie leki można przyjmować podczas karmienia piersią, ale również pory ich podawania. Stężenie we krwi substancji zawartych w lekach jest największe 30-90 minut od momentu ich przyjęcia. Wydzielanie ich w mleku trwa około godziny. Z tego wynika, że najlepiej jest zażyć lekarstwo tuż po karmieniu. Zachowaj ostrożność także biorąc środki dostępne bez recepty.

Wybór lekarstw może ułatwić klasyfikacja leków laktacyjnych według profesora Hale’a.
Według prof. Hale’a istnieje 5 kategorii ryzyka laktacyjnego (od L1 do L5). Najbardziej bezpieczne dla malucha karmionego piersią są leki z kategorii L1. Te, które mogą być najbardziej szkodliwe umieszczono w kategorii L5.

Klasyfikację leków według profesora Hale’a możesz znaleźć w Internecie (np. tutaj >>). Musisz jednak pamiętać, że na liście nie znajdziesz nazw konkretnych leków, a jedynie ich składniki. Na tej podstawie jednak będziesz mogła wspólnie z farmaceutą (lub zagłębiając się w ulotkę) wybrać odpowiedni i bezpieczny lek.

Palenie papierosów a karmienie piersią

Przed ciążą paliłaś i teraz chciałabyś wrócić do choćby jednego papierosa wypalonego do porannej kawy? Nie powinnaś! Palenie i karmienie piersią nie idą w parze. Po pierwsze palenie hamuje laktację, a po drugie mleko matki ma wówczas znacznie mniej substancji odżywczych. Najgorsze jest jednak to, że przenikają do niego toksyny z papierosów. Dzieci mam, które podczas karmienia piersią paliły papierosy mają niżzą odporność, są bardziej narażone na różne choroby, cierpią na kolki i alergie.

Czy wizyta w solarium wpływa na laktację?

Nie ma badań potwierdzających szkodliwy wpływ solarium na laktację. Niemniej warto z niego na jakiś czas zrezygnować. W twoim organizmie tuż po porodzie szaleje prawdziwa burza hormonalna, która podczas opalania może doprowadzić do powstania trudnych do usunięcia przebarwień oraz utrwalić już istniejące. Wysoka temperatura nie służy również pozostałym po ciąży żylakom i popękanym naczynkom.

Sprawdź:  Co zrobić, gdy boli pierś przy karmieniu?

Karmienie piersią a alkohol: wolno czy nie wolno?

W kwestii “karmienie piersią a alkohol” nawet lekarze nie są zgodni. Nie określono, czy istnieje bezpieczna dla niemowlęcia dawka alkoholu. Pewne jest natomiast, że przenika od do mleka matki. W związku z tym najbezpieczniej będzie, jeśli podczas laktacji zrezygnujesz z kieliszka ulubionego wina.

Czy karmienie piersią wyklucza odchudzanie?

Odchudzanie podczas karmienia piersią nie jest najlepszym pomysłem. Powinnaś unikać niskokalorycznych diet, ponieważ twój organizm potrzebuje energii do regeneracji po porodzie oraz prawidłowego przebiegu laktacji. Twój organizm potrzebuje obecnie około 2700 kcal. Nie ograniczaj ilości jedzenia, ale staraj się unikać bezwartościowych słodyczy i zbyt tłustych pokarmów. Już sama laktacja powinna doprowadzić do znacznego spadku twojej wagi. Szczególnie wtedy, gdy połączysz ją z częstymi spacerami, które pobudzą przemianę materii. Nie możesz natomiast sięgać po preparaty na odchudzanie – są szkodliwe dla dziecka!

Sprawdź także: Co zrobić, gdy pojawi się zastój pokarmu?

3 komentarzy: Karmienie piersią: co wolno, a czego nie?

Goska Dodane ponad rok temu,

Czego nie wolno? Chyba jedynie alkoholu, narkotyków i niektórych leków. A reszta? Jesli dziecko jest zdrowe, nie ma alergii to po co sobie czegoś odmawiać? Dieta matki karmiącej powinna byc dokładnie taka jak każdego innego człowieka, po prostu zdrowa i zbilansowana.

Sprawdź:  Antykoncepcja a karmienie piersią: Jaka antykoncepcja jest najbezpieczniejsza podczas karmienia piersią?
Marta Dodane ponad rok temu,

Tragedia. No jak mozna takich rad udzielac – ludzie. Karmienie piersia i okres ciazy to czas gdy wszystko co matka zje przenika do ciala dziecka,, kofeina nawet przez lozysko przenika do mozgu plodu, a co dopiero w czasie karmienia piersia.. Jesli farbujesz wlosy, malujesz paznokcie i twoje cialo jest pelne toksyn to przenosisz je na dziecko.
A pozniej rozpacz, ze dziecko ma alergie i inne sprawy rakowe.

Sprawdź:  KRYZYS LAKTACYJNY: Jak zwiększyć laktację?
Abc Dodane ponad rok temu,

Marta, bzdury gadasz. Nie wszystko co matkaxzje przechodzi do krwi (a z niej do mleka). Jak pomalujesz paznokcie to lakier (ani nic z niego) nie będzie ci pływał w krwi no bo jak? Tak, kofeina przenika, ale w małych ilościach jest dozwolona. Także w ciąży.

Sprawdź:  Antykoncepcja a karmienie piersią: Jaka antykoncepcja jest najbezpieczniejsza podczas karmienia piersią?

Dodaj komentarz

Znaczenie imion (Imiennik)
Imię Maria [znaczenie, pochodzenie, cechy charakteru i zdrobnienia]
Jaką kobietą jest Maria? Które z cech charakteru dają jej przewagę w zawodach związanych z opieką nad innymi ludźmi? Czy jest otwarta na świat, czy woli zacisze własnego domu? Jak
Czytaj dalej
Mama
Mama to "lepszy rodzic"? Naukowcy to sprawdzili!
Stereotypowy model rodzin zakłada, że to kobieta zajmuje się dziećmi. Świat się jednak zmienia i bardzo często mama i tata w równym stopniu uczestniczą w wychowaniu maluszków. Jak się jednak
Czytaj dalej
Karmienie piersią
Czy pokarm w piersiach może się zepsuć? 8 mitów związanych z karmieniem piersią!
Karmienie piersią jest jednym z najbardziej problematycznych zagadnień pojawiających się po porodzie. Problemy laktacyjne niejednokrotnie spędzają sen z powiek młodym rodzicom, nie pozwalają na relaksację i powodują ciągłe zamartwianie się.
Czytaj dalej
Karmienie piersią
Dlaczego warto karmić piersią, czyli wszystko o mleku kobiecym
Produkowane w piersiach mleko to naturalny pokarm, który stymuluje rozwój naszego malucha. W jaki sposób tego rodzaju karmienie wpływa na jego zdrowie? Jakie składniki naszego mleka okazują się niezbędne dla
Czytaj dalej
Karmienie piersią
KRYZYS LAKTACYJNY: Jak zwiększyć laktację?
Karmienie piersią to niezapomniany okres w życiu każdej matki. Podczas tego rodzaju kontaktu fizycznego tworzy się z maluszkiem niepowtarzalna więź. Pokarm mamy jest najlepszym źródłem składników odżywczych. Jego skład jest
Czytaj dalej
Karmienie piersią
Siara: właściwości pierwszego mleka mamy
Siara, czyli pierwsze mleko matki pojawiające się tuż po porodzie jest źródłem wielu drogocennych składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju maluszka. Produkowana jest ona zaledwie przez kilkanaście pierwszych godzin, dlatego warto
Czytaj dalej