Karmienie piersią: co wolno, a czego nie?

Czego nie można podczas karmienia piersią?

Czy można farbować włosy karmiąc piersią? Czy istnieje jakiś związek pomiędzy malowaniem paznokci a karmieniem piersią? A może karmiąc niemowlę nie można pić kawy lub jeść określonych produktów? Na pewno usłyszysz na ten temat wiele opinii i często przeciwstawnych wobec siebie rad. Nic dziwnego, że w końcu czujesz się zagubiona. Sprawdź, co tak naprawdę jest zakazane podczas karmienia piersią!

Karmienie piersią: co wolno, a czego nie?
elements.envato.com

Czy można pić kawę podczas karmienia piersią?

Wiele mam rezygnuje z kawy podczas karmienia piersią. O ile nie powinny pić mocnego espresso, o tyle delikatne latte wypite tuż po karmieniu, gdy do następnego posiłku maleństwa jest sporo czasu nie powinno niemowlęciu zaszkodzić. Uważaj jednak, by nie przekraczać jednej czy dwóch filiżanek w ciągu dnia i nie pić za mocnej kawy. Wówczas kofeina w niej zawarta nie przeniknie do mleka w ilości, która mogłaby pobudzić dziecko i sprawić, że będzie bardziej płaczliwe.

Czy można farbować włosy karmiąc piersią?

Pewnie niejednokrotnie słyszałaś, że farbowanie włosów przy karmieniu piersią może zaszkodzić maleństwu. Tymczasem okazuje się, że nieprawdą jest, że chemiczne składniki farby do włosów przenikają przez skórę głowy wpływając na jakość i ilość pokarmu. Możesz bez obaw ufarbować włosy, ponieważ sprzedawane obecnie farby i szampony koloryzujące są w pełni bezpieczne. Co więcej wiele marek wprowadziło też farbowanie oparte na składnikach naturalnych lub olejkach. Do bezpiecznych zabiegów możesz też zaliczyć trwałą, przedłużanie rzęs, malowanie paznokci, depilowanie ciała woskiem lub kremem.

Czy można stosować kosmetyki ujędrniające?

Bez przeszkód możesz sięgnąć po preparaty, które przywrócą skórze utraconą jędrność. Wyjątek stanowią jedynie kosmetyki do pielęgnacji biustu – wybieraj te, które są przeznaczone dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Najczęściej znajdziesz je w aptekach, ale niektóre serie dostępne są również w zwykłych drogeriach. Nakładaj je zawsze po karmieniu piersią, tak by mogły się wchłonąć do następnego i nie zniechęciły niemowlęcia do ssania swoim smakiem lub zapachem.

Jakie leki można przyjmować podczas karmienia piersią?

Idąc do lekarza nie zapomnij poinformować go o tym, że obecnie karmisz piersią. Specjalista zaleci ci odpowiednie preparaty i określi właściwą dawkę, która nie powinna wpływać na laktację ani samopoczucie dziecka. Ważne jest nie tylko to, jakie leki można przyjmować podczas karmienia piersią, ale również pory ich podawania. Stężenie we krwi substancji zawartych w lekach jest największe 30-90 minut od momentu ich przyjęcia. Wydzielanie ich w mleku trwa około godziny. Z tego wynika, że najlepiej jest zażyć lekarstwo tuż po karmieniu. Zachowaj ostrożność także biorąc środki dostępne bez recepty.

Wybór lekarstw może ułatwić klasyfikacja leków laktacyjnych według profesora Hale’a.
Według prof. Hale’a istnieje 5 kategorii ryzyka laktacyjnego (od L1 do L5). Najbardziej bezpieczne dla malucha karmionego piersią są leki z kategorii L1. Te, które mogą być najbardziej szkodliwe umieszczono w kategorii L5.

Klasyfikację leków według profesora Hale’a możesz znaleźć w Internecie (np. tutaj >>). Musisz jednak pamiętać, że na liście nie znajdziesz nazw konkretnych leków, a jedynie ich składniki. Na tej podstawie jednak będziesz mogła wspólnie z farmaceutą (lub zagłębiając się w ulotkę) wybrać odpowiedni i bezpieczny lek.

Palenie papierosów a karmienie piersią

Przed ciążą paliłaś i teraz chciałabyś wrócić do choćby jednego papierosa wypalonego do porannej kawy? Nie powinnaś! Palenie i karmienie piersią nie idą w parze. Po pierwsze palenie hamuje laktację, a po drugie mleko matki ma wówczas znacznie mniej substancji odżywczych. Najgorsze jest jednak to, że przenikają do niego toksyny z papierosów. Dzieci mam, które podczas karmienia piersią paliły papierosy mają niżzą odporność, są bardziej narażone na różne choroby, cierpią na kolki i alergie.

Czy wizyta w solarium wpływa na laktację?

Nie ma badań potwierdzających szkodliwy wpływ solarium na laktację. Niemniej warto z niego na jakiś czas zrezygnować. W twoim organizmie tuż po porodzie szaleje prawdziwa burza hormonalna, która podczas opalania może doprowadzić do powstania trudnych do usunięcia przebarwień oraz utrwalić już istniejące. Wysoka temperatura nie służy również pozostałym po ciąży żylakom i popękanym naczynkom.

Karmienie piersią a alkohol: wolno czy nie wolno?

W kwestii “karmienie piersią a alkohol” nawet lekarze nie są zgodni. Nie określono, czy istnieje bezpieczna dla niemowlęcia dawka alkoholu. Pewne jest natomiast, że przenika od do mleka matki. W związku z tym najbezpieczniej będzie, jeśli podczas laktacji zrezygnujesz z kieliszka ulubionego wina.

Czy karmienie piersią wyklucza odchudzanie?

Odchudzanie podczas karmienia piersią nie jest najlepszym pomysłem. Powinnaś unikać niskokalorycznych diet, ponieważ twój organizm potrzebuje energii do regeneracji po porodzie oraz prawidłowego przebiegu laktacji. Twój organizm potrzebuje obecnie około 2700 kcal. Nie ograniczaj ilości jedzenia, ale staraj się unikać bezwartościowych słodyczy i zbyt tłustych pokarmów. Już sama laktacja powinna doprowadzić do znacznego spadku twojej wagi. Szczególnie wtedy, gdy połączysz ją z częstymi spacerami, które pobudzą przemianę materii. Nie możesz natomiast sięgać po preparaty na odchudzanie – są szkodliwe dla dziecka!

Sprawdź także: Co zrobić, gdy pojawi się zastój pokarmu?

Komentarzy: 4

  • Avatar
  • Avatar
  • Avatar
    • Avatar

Dodaj komentarz

Znaczenie imion (Imiennik)
Imię Maria [znaczenie, pochodzenie, cechy charakteru i zdrobnienia]
Jaką kobietą jest Maria? Które z cech charakteru dają jej przewagę w zawodach związanych z opieką nad innymi ludźmi? Czy jest otwarta na świat, czy woli zacisze własnego domu? Jak
Czytaj dalej
Mama
Mama to "lepszy rodzic"? Naukowcy to sprawdzili!
Stereotypowy model rodzin zakłada, że to kobieta zajmuje się dziećmi. Świat się jednak zmienia i bardzo często mama i tata w równym stopniu uczestniczą w wychowaniu maluszków. Jak się jednak
Czytaj dalej
Co jeść w ciąży? Co jeść podczas karmienia piersią?
Arbuz w ciąży i podczas karmienia piersią
Arbuz to owoc, który kojarzy się z latem. Podany schłodzony prosto z lodówki smakuje fantastycznie w upalne dni. Jest doskonałą bazą sałatek, sprawdza się także jako dodatek do nich. Idealny
Czytaj dalej
Karmienie piersią
Odciąganie pokarmu w pytaniach i odpowiedziach
Jednym ze sposobów na dostarczenie dziecku wszystkich niezbędnych składników, kiedy matka nie może być z dzieckiem lub z innych powodów przystawiać malucha do piersi jest odciąganie pokarmu. To także doskonały
Czytaj dalej
Karmienie piersią
Kapturki do karmienia: wady i zalety nakładek laktacyjnych
Kapturki do karmienia to "wynalazek", który ma już... kilka wieków! Współczesne kapturki na brodawki to silikonowe nakładki, których zadaniem jest ułatwienie karmienia przy wklęsłych bądź płaskich sutkach. Mogą też służyć
Czytaj dalej
Karmienie piersią
Karmienie piersią a okres: Jaki wpływ na menstruację ma laktacja i kiedy możesz spodziewać się powrotu okresu po porodzie?
Czy miesiączka po porodzie może wrócić mimo karmienia piersią? Kiedy karmienie piersią a okres wzajemnie wykluczają? Sprawdź, co zrobić, by okres po porodzie wrócił jak najpóźniej! Karmienie piersią a okres 9 miesięcy
Czytaj dalej