Czy 7 stycznia jest dniem wolnym od szkoły? Czy uczniowie mają zajęcia?

Informacje od dodatkowych dniach wolnych cieszą wszystkich, a szczególnie zadowoleni są zwykle uczniowie, którzy z niecierpliwością wyczekują na kolejne przerwy od zajęć. Nic zatem dziwnego, że okres świąteczno-noworoczny kojarzy się tak dobrze – to pierwszy od początku roku szkolnego czas dłuższego odpoczynku o nauki. W tym roku jest jednak szansa na jego wydłużenie. 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli wypada w czwartek. Czy to oznacza, że piątek 7 stycznia jest dniem wolnym od szkoły?

7 stycznia wolne od szkoły? Czy 7 stycznia jest wolny od szkoły?

Okres świąteczno-noworoczny pomału dobiega końca. Ostatnią ważną datą w kalendarzu pozostaje 6 stycznia, czy święto Trzech Króli. Jest to jeden z najważniejszych dni w Kościele Katolicki, zwany równieś świętem Objawienia Pańskiego. W związku z tym kilka lat temu został ustanowiony dniem ustawowo wolnym od pracy i szkoły.

6 stycznia 2022 roku uczniowie na pewno nie będą brać udziału w zajęciach. Ponieważ jednak święto to wypada w czwartek, wielu uczniów zastanawia się, czy kolejny dzień również będzie wolny i tym samym rozpoczną dłuższy weekend. Oficjalnie 7 stycznia szkoły pracują normalnie, jednak ze względu na układ kalendarza, wiele placówek postanawia dać swoim uczniom wolne. W takim przypadku decyzja należy do dyrektora, który ma do dyspozycji pulę kilku dodatkowych dni wolnych do wykorzystania właśnie w takich sytuacjach.

Najczęściej dyrekcja podejmuję decyzję korzystną dla uczniów, czyli ogłasza w takie dni wolne, aby przedłużyć uczniom weekend. Bierze się wówczas pod uwagę fakt, że dzieci mogą wyjeżdżać z rodzicami do rodziny lub po prostu na wycieczkę. Jeśli jednak z jakiegoś powodu dyrektor postanowi inaczej i nie da uczniom wolnego, to w piątek będą musieli od rana wrócić do zdalnych zajęć.

Sprawdź: Nauka zdalna po 9 stycznia zostanie przedłużona? “Wszystkie scenariusze są możliwe”

Czy piątek 7 stycznia jest wolny od pracy?

Ze względu na to, że w tym roku 6 stycznia wypada w czwartek, wiele osób dostrzegło szansę na przedłużenie weekendu i uzyskanie aż 4 dni wolnego. Niestety nie mamy dobry wiadomości. 7 stycznia nie jest dniem wolnym, jest to normalny dzień pracy. W związku z tym, aby zyskać dłuższy weekend konieczne będzie wzięcie urlopu. Warto jednak to zrobić, ponieważ oznacza to dosyć długi wypoczynek, który może się przydać po intensywny okresie świąteczno-noworocznym.

Zobacz: Oceny z zachowania. Jakie są stopnie z zachowania w szkole?

6 stycznia 2022: czy 6 stycznia jest wolne od szkoły?

6 stycznia przypada jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu katolickim, czyli Trzech Króli. Zwane inaczej Objawieniem Pańskim lub Epifanią należy do świąt nakazanych. Zgodnie z chrześcijańską tradycją i według Ewangelii św. Mateusza tego dnia do Betlejem przybyli Mędrcy ze Wschodu, aby pokłonić się i złożyć dary nowo narodzonemu Jezusowi.

Od 2011 roku w Polsce 6 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy, co oznacza, że wszystkie sklepy, urzędy, galerie handlowe i instytucje powinny być zamknięte. Nie pracują wówczas również szkoły, a więc uczniowie mają przerwę od nauki.

Sprawdź: Koniec semestru 2021. Kiedy jest wystawianie ocen na 1 semestr 2021? Część uczniów musi się śpieszyć

Rodzice pytają, czy 7 stycznia 2022 jest dniem wolnym od szkoły

7 stycznia 2022 wolne od szkoły?

Oficjalnie 7 stycznia nie jest dniem wolnym od szkoły, ale w praktyce – jeśli kalendarz układa się w taki sposób, że dzień ten wypada w piątek – dyrektorzy placówek mają możliwość ogłoszenia wolnego i tak też najczęściej się dzieje. Wszystko jednak zależy od konkretnej szkoły.

7 stycznia święto?

Nie, 7 stycznia nie jest świętem. Jest to normalny dzień pracy.

Czy 7 stycznia jest wolny od pracy?

Nie, 7 stycznia nie jest dniem wolnym od pracy. Jeśli ktoś chciałby przedłużyć sobie weekend, musi wykorzystać urlop.

Czy 6 i 7 stycznia 2022 jest dniem wolnym?

6 stycznia jest świętem, tego dnia w Kościele Katolickim obchodzi się Trzech Króli. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy i szkoły. Natomiast 7 stycznia jest zwykłym dniem pracy. Większość szkół jednak zapewne będzie miała wtedy wolne, ponieważ decyzję o tym podejmuje dyrektor. Jeśli dzień ten wypada w piątek i pojawia się szansa na długi weekend, dyrekcja zazwyczaj korzysta ze specjalnej puli dodatkowych dni wolnych. Wszystko jednak zależy od konkretnej placówki.

Dodaj komentarz

Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo