Jak sprawdzić lata pracy w ZUS?

Emerytura to powinien być czas beztroskiego życia, zwłaszcza bez zmartwień o finanse, których powinno starczać “od pierwszego do pierwszego”. Obecnie wielu emerytów nie ma zapewnionego takiego spokoju, głównie przez głodowe emerytury. Pokolenie dzisiejszych 30- i 40-latków ciężko pracuje, aby na starość mieć zapewnione środki do życia. Przychodzi taki moment, że zaczynamy interesować się wysokością naszej przyszłej emerytury i tym, jak sprawdzić lata pracy w ZUS?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Do ustalenia wysokości emerytury ZUS sumuje okresy składkowe i nieskładkowe z twojego życia.
  • Minimalny okres, jaki musi przepracować kobieta, aby dostać emeryturę wynosi 20 lat, zaś mężczyzna 25 lat. Przejście na emeryturę jest możliwe u kobiet w wieku 60 lat, u mężczyzn w wieku 65 lat.
  • Od kilku lat ZUS wysyła pocztą informację o stanie konta emerytalnego do każdego raz w roku.

Jak sprawdzić lata pracy w ZUS?

Jak sprawdzić staż pracy? Staż pracy to inaczej suma okresów, za które odprowadzane były składki rentowe i emerytalne. Normalnie w życiu każdego z nas występują okresy składkowe, nieskładkowe oraz ewentualnie uzupełniające. To są dla ZUSu podstawy do obliczania nam stażu pracy i co za tym idzie – wysokości emerytury. Im dłużej pracowaliśmy, im więcej zarabialiśmy, tym większa będzie nasza emerytura. Warto wiedzieć, że od 2015 roku ZUS wysyła każdemu informację o stanie jego konta i kwocie wyliczonej na ten czas emerytury. Osobiście stan konta sprawdzisz, logując się do Platformy Usług Elektronicznych, na poczcie lub osobiście w ZUSie.

Zobacz także: Ile wynosi odszkodowanie za śmierć rodzica – ZUS

Co się liczy do emerytury?

Emerytura – co się wlicza? ZUS staż pracy liczy na podstawie zsumowanych okresów składkowych i nieskładkowych. Co się zalicza do okresów składkowych? Zaliczamy do nich:

  • zatrudnienie na podstawie umowy o pracę,
  • pracę nakładczą (chałupnictwo),
  • pracę w rolniczej spółdzielni produkcyjnej,
  • pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia,
  • prowadzenie własnej działalności gospodarczej objętej ubezpieczeniem,
  • pobieranie zasiłku macierzyńskiego, zasiłku dla bezrobotnych.

Jeśli chcesz wiedzieć jak obliczyć lata pracy do emerytury, musisz zsumować wyżej wymienione okresy w twoim życiu.

Do okresów nieskładkowych, czyli takich, w których nie były odprowadzane składki rentowe i emerytalne, zalicza się:

  • wynagrodzenia za czas choroby,
  • zasiłków z ubezpieczenia społecznego (chorobowego, opiekuńczego),
  • świadczenia rehabilitacyjnego,
  • świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego
  • naukę w szkole wyższej na jednym kierunku (w wymiarze określonym w programie studiów),
  • urlop wychowawczy i bezpłatny udzielony na opiekę nad małym dzieckiem,
  • nie wykonywanie pracy w okresie przed 4 czerwca 1989 r. na skutek represji politycznych.

Jeśli okazałoby się, że tych zsumowanych okresów jest za mało, ZUS może wliczyć do stażu pracy tzw. okresy uzupełniające, a będą nimi:

  • okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacano składki,
  • przypadające przed 1 lipca 1977 r. okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego pod warunkiem, że miałeś już ukończone 16 lat,
  • praca w gospodarstwie rolnym np. rodziców przed 1 stycznia 1983 r. (tu też obowiązuje warunek ukończenia 16. roku życia).

Zobacz także: Własna działalność a ciąża [urlop i zasiłek macierzyński oraz składki ZUS]

Jak liczyć okres składkowy?

Okresy składkowe są uwzględniane w pełnym wymiarze. Po to, aby ZUS wliczył ci wszystkie okresy składkowe do stażu pracy, musisz je udokumentować. Na potwierdzenie okresów składkowych możesz przedstawić: świadectwa pracy, legitymację ubezpieczeniową, jeśli byłaś bezrobotna – zaświadczenie z urzędu pracy, zaświadczenie z ZUS lub od pracodawcy o urlopie macierzyńskim. Świadectwa pracy – gdybyś jakiegoś nie miał – zastąpisz pokazaniem umowy o pracę. Możesz także wystąpić do byłego pracodawcy o udokumentowanie okresu twojej pracy. Jeśli firma, w której pracowałeś nie istnieje już, wystąp do jej następcy lub do jednostki ją nadzorującej, informacje o takich zakładach pracy znajdziesz w bazie zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy..

Okresy nieskładkowe a staż pracy

Okresy nieskładkowe do emerytury oraz renty brane są pod uwagę jedynie w maksymalnie ⅓ okresów składkowych. Tak więc na przykład jeśli ktoś ma 30 lat okresów składkowych, nieskładkowe będą mu wliczane jedynie w wysokości 10 lat.

Okres nieskładkowy, podobnie jak składkowy, wlicza się do tzw. kapitału początkowego. Kapitał początkowy jest częścią podstawy obliczenia emerytury na nowych zasadach. Jest on odzwierciedleniem przebiegu stażu pracy, który miał miejsce przed rokiem 1999. Kapitał początkowy dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku.

Zobacz także: Nowe przepisy: sprawdź, czy ty też musisz zapłacić ZUS za korepetytora dziecka!

Rodzice pytają: jak sprawdzić lata pracy w ZUS?

Ile trzeba pracować, żeby dostać emeryturę?

Od października 2017 r. minimalny staż pracy dla kobiet do uzyskania emerytury wynosi 20 lat, zaś dla mężczyzn 25 lat. Oprócz tego trzeba być w wieku emerytalnym tzn. 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Które lata liczą się emerytury?

Liczą się lata składkowe w całości oraz nieskładkowe w maksymalnie 1/3 lat składkowych, czyli takich, w których odprowadzaliśmy składki rentowe i emerytalne.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo