Czy to czas na dziecko? QUIZ – 10 prostych, ale ważnych pytań

Decyzja o powiększeniu rodziny jest bardzo odpowiedzialną i ważną decyzją. Jednak jest to również kwestia, która na pewno wiąże się z wieloma przemyśleniami na temat wspólnej przyszłości, która z nowym członkiem rodziny może być ciężka, szczególnie kiedy weźmiemy pod uwagę opiekę nad nim, a także jego wychowanie. Decyzja o spłodzeniu potomka powinna być dokładnie przemyślana, ponieważ może w niektórych momentach życia wychowywanie dziecka może być utrudnieniem, które może zamknąć wiele „drzwi” w przyszłości. Przedstawiamy Wam kilka kwestii, które należy dokładnie przemyśleć przed zajściem w ciąże.

Planowanie dziecka – odpowiedzialna decyzja zmieniająca całe życie

Bez wątpienia nowy członek rodziny to istota, która napawa dumą każdego rodzica, jednak nie każda rodzina może sobie poradzić z wychowywaniem dziecka. Decyzją o spłodzeniu potomka jest decyzją, która zmienia całe dotychczasowe życie, jednak w przypadku dokładnego przemyślenia tego wyboru większość przyszłych rodziców wie, na co się piszą i co ich czeka przez najbliższe kilkanaście lat.

Istnieje wiele kwestii, które warto przemyśleć przed podjęciem próby spłodzenia potomka i to one tak naprawdę determinują czy przyszli rodzice są gotowi, aby dać życie nowej osobie.

Wiek rodziców a planowanie dziecka

Pierwszą kwestią, która ma ogromne znaczenie w przypadku planowania dziecka, jest wiek rodziców. W dzisiejszych czasach wiele ludzi uważa, że najlepiej dać życie nowej osobie stosunkowo późno i te osoby mają po części rację. Nie ma co się spieszyć z planowaniem dziecka – jest to decyzja, którą można odłożyć w czasie (do okresu menopauzy, w którym kobieta jest niezdolna do urodzenia dziecka). Urodzenie dziecka w zbyt młodym wieku może wpłynąć niekorzystnie na przyszłość, a także dziecka, które przez najbliższe kilkanaście lat będzie pod opieką rodziców. Dlaczego jest to tak ważne? Zdobycie wykształcenia, doświadczenia życiowego, a także jakichkolwiek kwalifikacji do pełnienia jakiegoś zawodu, dzięki któremu będziesz w stanie wychować dziecko bez żadnych zmartwień.

Sprawdź: Wakacje 2022 – kiedy wypadają i ile będą trwały w tym roku? Najlepiej wziąć wolne w tych dniach

Przygotowanie psychiczne

Planowanie dziecka wiąże się również z wieloma zmianami w podłożu psychicznym. Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie: „czy jesteśmy gotowi?”. Świadome rodzicielstwo wiąże się przede wszystkim ze zrezygnowaniem ze wszystkich używek takich jak papierosy, ponieważ małe dziecko w domu może stać się biernym palaczem, a to może znacząco wpłynąć na jego zdrowie. Oczywiście jest to skrajność, która jest jak najbardziej możliwa. Warto również pomyśleć nad zmianami żywieniowymi. Od momentu urodzenia dziecka nie tylko będziesz musiał(a) gotować dla siebie i partnera, lecz także dla dziecka (od późniejszego etapu jego życia). Warto również wziąć pod uwagę mleko produkowane przez gruczoły kobiety – zdrowe jedzenie to zdrowe mleko, a te jest pożywieniem dziecka.

Zobacz: Najdziwniejsze imiona dla dzieci 2022. Skąd rodzice wzięli takie pomysły?

Strona finansowa planowania dziecka

Wiele osób może powiedzieć, że przecież pieniądze nie są ważne w tym przypadku. Jednak jest to nieco przekłamana teza, ponieważ dziecko jest kolejną osobą, którą należy utrzymać. Oczywiście jest rodzina, na którą zawsze można liczyć, jednakże nie można cały okres dzieciństwa dziecka opierać się na pomocy od rodziny. Dobrze płatna praca to powinien być podstawowy czynnik, który powinno się wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o planowaniu dziecka.

Wychowywanie dziecka

W pierwszych latach życia dziecka nie jest aż tak ważnym, żeby dziecko dobrze wychowywać, ponieważ lwia część noworodków nie do końca rozumie co się do nich mówi. Oczywiście z wiekiem wszystko to się zmienia, dlatego ważne jest, aby rodzice mieli możliwość zapewnienia dziecku opieki w postaci opiekunek w żłobku/niani, a w późniejszym etapie przedszkolanek – to właśnie pracownicy tych instytucji w dużym stopniu przyczyniają się do wychowania dziecka, choć oczywiście większość nawyków i zachowań wyciąga się z domu.

Ważne jest to, aby każdą decyzję związaną z poczęciem nowego członka rodziny przemyśleć we dwójkę – bez żadnych osób trzecich, ponieważ to nie one wychowają i zapewnią dobrą przyszłość waszemu dziecku. Powinna być to w pełni przemyślana decyzja oparta o wasze możliwości, a przede wszystkim o potrzeby i chęci. Dziecko jest ogromną odpowiedzialnością, która wiąże się z obowiązkami i wydatkami, jednak jest to również miłość i radość szczególnie, wtedy kiedy jest to w pełni świadoma decyzja.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo