Jak zarejestrować dziecko na szczepienie Covid? Oto najszybszy sposób!

Od połowy grudnia 2021 można już rejestrować na szczepienie przeciwko Covid-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Dotychczas było to możliwe wyłącznie dla osób od 12. roku życia. Początkowo zapisy cieszyły się sporą popularnością, teraz jednak wyraźnie widać, że tempo szczepień wśród najmłodszych spada z każdym dniem. Jak zarejestrować dziecko na szczepienie Covid? Istnieją cztery możliwości. Sprawdzamy, która jest najszybsza!

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Każde dziecko, które skończyło 5 lat, ma automatycznie wystawiane przez system e-skierowanie na szczepienie przeciwko Covid-19.
  • Rejestrować dzieci można już od połowy grudnia.
  • Dziecko można zapisać na cztery sposoby: przez infolinię 989, za pośrednictwem strony pacjent.gov.pl, poprzez kontakt z konkretnym punktem szczepień lub poprzez wysłanie wiadomości SMS o treści: SzczepimySie, pod specjalne numery telefonu.

Szczepienia dzieci 5-11 lat

Kilka miesięcy trzeba było czekać na dopuszczenie przez specjalistów i odpowiednie instytucje szczepionek przeciwko Covid-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Ostateczna decyzja Europejskiej Agencji Leków zapadła na początku grudnia 2021 i od tego czasu poszczególne kraje wspólnoty rozpoczynały przygotowania i kwestie organizacyjne. Dzieci we wspomnianym przedziale wiekowym otrzymują specjalną – znacznie mniejszą od tej podawanej osobom dorosłym – dawkę preparatu Pfizer BioNTech. Szczepienie odbywa się jednak również w cyklu dwudawkowym, z trzytygodniową przerwą między nimi.

W efekcie od połowy grudnia, dokładnie od 12, e-skierowania na szczepienie są wystawiane automatyczne dla każdego dziecka, które skończyło 5 lat. W momencie kiedy pojawi się ono w systemie, rodzice mogą zapisywać pociechę na konkretny termin i do konkretnego punktu. Można to zrobić na cztery sposoby: na całodobowej infolinii (989), za pośrednictwem strony internetowej pacjent.gov.pl, wysyłając specjalny SMS lub kontaktując się z wybranym punktem szczepień bezpośrednio.

Co ważne, jeśli okaże się, że z jakiegoś powodu (w wyniku błędu) system nie wystawił e-skierowania automatycznie, może to zrobić w punkcie szczepienia lekarz, który każdorazowo podejmuje decyzję “o kwalifikacji do szczepienia dzieci 5-11 lat i 12-15 lat”. Warunkiem jest oczywiście odpowiedni wiek dziecka.

Sprawdź: Objawy mutacji Omikron u dzieci mogą być nietypowe. Na co zwrócić uwagę?

Jak zarejestrować dziecko na szczepienie Covid?

Jeśli rodzic chce zarejestrować dziecko na szczepienie, może to zrobić, wybierając jedną z czterech dostępnych możliwości. Wszystko zależy od tego, która metoda bardziej nam odpowiada. Rejestracja jest otwarta w Polsce od 14 grudnia 2021.

Jak zapisać dziecko na szczepienie Covid?

  • kontakt z dedykowaną, całodobową i bezpłatną infolinią 989 – bardzo wygodny i niezawodny sposób, aby szybko zarejestrować dziecko. Wystarczy przygotować PESEL pociechy, który będzie wymagany przy zapisie. Warto także podać numer telefonu, aby po zakończeniu rozmowy i tuż przed datą szczepienia otrzymać przypominającą wiadomość SMS (ale nie jest to konieczne).
  • rejestracja na stronie pacjent.gov.pl – rodzic może zarejestrować dziecko “tylko za pomocą tzw. szybkiej rejestracji bez Profilu Zaufanego”, co oznacza, że procedura nie wymaga logowania się na swoje osobiste konto. Należy wejść na stronę https://pacjent.erejestracja.ezdrowie.gov.pl/auth i wybrać opcję “Rejestracja bez Profilu Zaufanego”. Następnie trzeba będzie podać nazwisko dziecka, numer PESEL oraz swój numer telefonu. Po chwili rodzic powinien otrzymać SMS-em kod niezbędny do zakończenia i potwierdzenia rejestracji. Po wpisaniu kodu pozostanie już tylko wybrać dogodny termin, godzinę oraz punkt szczepienia.
  • Wysłanie wiadomości SMS o treści SzczepimySie pod numer 664 908 556 lub 880 333 333 – w odpowiedzi rodzic zostanie poproszony o podanie numeru PESEL oraz kodu pocztowego miejsca zamieszkania. Po podaniu tych informacji system wybierze najbliższy możliwy termin w punkcie w okolicy. Jeśli nie będzie on jednak rodzicom odpowiadał, mogą go zmienić.
  • Kontakt z wybranym punktem szczepień (szczegóły znajdziesz na https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/) – jeśli chcesz zaszczepić dziecko w konkretnym punkcie, np. z uwagi na bliską odległość, możesz skontaktować się z nim bezpośrednio i spytać o dostępne terminy.

Wydaje się, że zdecydowanie najszybszym, najpewniejszym i najwygodniejszym sposobem na zarejestrowanie dziecka na szczepienie jest kontakt z infolinią 989. Na połączenie nie trzeba długo czekać, a w dodatku można konkretnie i precyzyjnie dowiedzieć się, gdzie i kiedy szczepienie mogłoby się odbyć. Konsultant pomoże nam szybko i sprawnie wybrać najbardziej dogodny punkt i termin.

Równie szybko i raczej bezproblemowo zarejestrujemy się za pomocą strony pacjent.gov.pl. To opcja szczególnie wygodna dla osób, które nie przepadają za rozmowami telefonicznymi, a pozwala równie dokładnie wybrać interesujący nas termin.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Sukienki na wesele dla gości

Sukienka bombka – urocza i dziewczęca

Sukienki bombki na każdą okazję Dowiedz się więcej o tym fasonie sukienek i spódnic. Sukienka jest od dawna najbardziej charakterystycznym w zakresie stroju atrybutem kobiecości i absolutnie niezbędnym składnikiem każdej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general