Jak zarejestrować dziecko na szczepienie Covid? Oto najszybszy sposób!

Od połowy grudnia 2021 można już rejestrować na szczepienie przeciwko Covid-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Dotychczas było to możliwe wyłącznie dla osób od 12. roku życia. Początkowo zapisy cieszyły się sporą popularnością, teraz jednak wyraźnie widać, że tempo szczepień wśród najmłodszych spada z każdym dniem. Jak zarejestrować dziecko na szczepienie Covid? Istnieją cztery możliwości. Sprawdzamy, która jest najszybsza!

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Każde dziecko, które skończyło 5 lat, ma automatycznie wystawiane przez system e-skierowanie na szczepienie przeciwko Covid-19.
  • Rejestrować dzieci można już od połowy grudnia.
  • Dziecko można zapisać na cztery sposoby: przez infolinię 989, za pośrednictwem strony pacjent.gov.pl, poprzez kontakt z konkretnym punktem szczepień lub poprzez wysłanie wiadomości SMS o treści: SzczepimySie, pod specjalne numery telefonu.

Szczepienia dzieci 5-11 lat

Kilka miesięcy trzeba było czekać na dopuszczenie przez specjalistów i odpowiednie instytucje szczepionek przeciwko Covid-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Ostateczna decyzja Europejskiej Agencji Leków zapadła na początku grudnia 2021 i od tego czasu poszczególne kraje wspólnoty rozpoczynały przygotowania i kwestie organizacyjne. Dzieci we wspomnianym przedziale wiekowym otrzymują specjalną – znacznie mniejszą od tej podawanej osobom dorosłym – dawkę preparatu Pfizer BioNTech. Szczepienie odbywa się jednak również w cyklu dwudawkowym, z trzytygodniową przerwą między nimi.

W efekcie od połowy grudnia, dokładnie od 12, e-skierowania na szczepienie są wystawiane automatyczne dla każdego dziecka, które skończyło 5 lat. W momencie kiedy pojawi się ono w systemie, rodzice mogą zapisywać pociechę na konkretny termin i do konkretnego punktu. Można to zrobić na cztery sposoby: na całodobowej infolinii (989), za pośrednictwem strony internetowej pacjent.gov.pl, wysyłając specjalny SMS lub kontaktując się z wybranym punktem szczepień bezpośrednio.

Co ważne, jeśli okaże się, że z jakiegoś powodu (w wyniku błędu) system nie wystawił e-skierowania automatycznie, może to zrobić w punkcie szczepienia lekarz, który każdorazowo podejmuje decyzję “o kwalifikacji do szczepienia dzieci 5-11 lat i 12-15 lat”. Warunkiem jest oczywiście odpowiedni wiek dziecka.

Sprawdź: Objawy mutacji Omikron u dzieci mogą być nietypowe. Na co zwrócić uwagę?

Jak zarejestrować dziecko na szczepienie Covid?

Jeśli rodzic chce zarejestrować dziecko na szczepienie, może to zrobić, wybierając jedną z czterech dostępnych możliwości. Wszystko zależy od tego, która metoda bardziej nam odpowiada. Rejestracja jest otwarta w Polsce od 14 grudnia 2021.

Jak zapisać dziecko na szczepienie Covid?

  • kontakt z dedykowaną, całodobową i bezpłatną infolinią 989 – bardzo wygodny i niezawodny sposób, aby szybko zarejestrować dziecko. Wystarczy przygotować PESEL pociechy, który będzie wymagany przy zapisie. Warto także podać numer telefonu, aby po zakończeniu rozmowy i tuż przed datą szczepienia otrzymać przypominającą wiadomość SMS (ale nie jest to konieczne).
  • rejestracja na stronie pacjent.gov.pl – rodzic może zarejestrować dziecko “tylko za pomocą tzw. szybkiej rejestracji bez Profilu Zaufanego”, co oznacza, że procedura nie wymaga logowania się na swoje osobiste konto. Należy wejść na stronę https://pacjent.erejestracja.ezdrowie.gov.pl/auth i wybrać opcję “Rejestracja bez Profilu Zaufanego”. Następnie trzeba będzie podać nazwisko dziecka, numer PESEL oraz swój numer telefonu. Po chwili rodzic powinien otrzymać SMS-em kod niezbędny do zakończenia i potwierdzenia rejestracji. Po wpisaniu kodu pozostanie już tylko wybrać dogodny termin, godzinę oraz punkt szczepienia.
  • Wysłanie wiadomości SMS o treści SzczepimySie pod numer 664 908 556 lub 880 333 333 – w odpowiedzi rodzic zostanie poproszony o podanie numeru PESEL oraz kodu pocztowego miejsca zamieszkania. Po podaniu tych informacji system wybierze najbliższy możliwy termin w punkcie w okolicy. Jeśli nie będzie on jednak rodzicom odpowiadał, mogą go zmienić.
  • Kontakt z wybranym punktem szczepień (szczegóły znajdziesz na https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/) – jeśli chcesz zaszczepić dziecko w konkretnym punkcie, np. z uwagi na bliską odległość, możesz skontaktować się z nim bezpośrednio i spytać o dostępne terminy.

Wydaje się, że zdecydowanie najszybszym, najpewniejszym i najwygodniejszym sposobem na zarejestrowanie dziecka na szczepienie jest kontakt z infolinią 989. Na połączenie nie trzeba długo czekać, a w dodatku można konkretnie i precyzyjnie dowiedzieć się, gdzie i kiedy szczepienie mogłoby się odbyć. Konsultant pomoże nam szybko i sprawnie wybrać najbardziej dogodny punkt i termin.

Równie szybko i raczej bezproblemowo zarejestrujemy się za pomocą strony pacjent.gov.pl. To opcja szczególnie wygodna dla osób, które nie przepadają za rozmowami telefonicznymi, a pozwala równie dokładnie wybrać interesujący nas termin.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo