Kwarantanna dziecka – Jak sprawdzić czy dziecko jest na kwarantannie?

IV fala pandemii rozpędziła się na dobre, coraz gwałtowniej rośnie liczba nowych zakażeń. Nic zatem dziwnego, że z każdym dniem przybywa szkół i przedszkoli, które z powodu pojawienia się ogniska wirusa były zmuszone wysłać uczniów na nauczanie zdalne. Dzieci mające podczas zajęć kontakt z osobą zakażoną zostają decyzją sanepidu od razu skierowane na kwarantannę. Dowiedz się, jak sprawdzić czy dziecko jest na kwarantannie. Gdzie sprawdzić kwarantannę dziecka?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Jeśli w szkole zostanie wykryte ognisko koronawirusa, dyrektor kieruje część uczniów lub całą szkołę na naukę zdalną, a sanepid wydaje decyzję o objęciu ich kwabratanną.
  • Aby sprawdzić, czy dziecko jest na kwarantannie i do kiedy będzie ona obowiązywać, można to zrobić dzwoniąc do sanepidu (infolinia: +48 22 25 00 115) lub za pośrednictwem IKP.
  • Dostęp do Internetowego Konta Pacjenta ma - za pośrednictwem własnego konta - rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS.
  • Gdy dziecko trafia na kwarantannę, rodzice i pozostali domownicy nie są nią objęci.

Kwarantanna dziecka – jak sprawdzić?

Z tygodnia na tydzień gwałtownie rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem. Pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna odbija się negatywnie także na funkcjonowaniu placówek oświaty. Każdego dnia w wielu szkołach i przedszkolach pojawiają się nowe ogniska zakażeń. W takiej sytuacji uczniowie z powodu kontaktu z chorą osobą zostają objęte kwarantanną i skierowane na naukę zdalną. Według danych z ministerstwa edukacji aktualnie z tego powodu online uczy się ponad 320 tysięcy dzieci. Kwarantanna dziecka w takim przypadku powinna trwać 10 dni. Może jednak ulec przedłużeniu, jeśli u dziecka wystąpią objawy Covid-19, a po wykonaniu testu okaże się, że jest pozytywny. W tym momencie często jednak pojawia się pytanie: gdzie znaleźć informacje o kwarantannie dziecka.

Sprawdź: Dziecko na kwarantannie, co z rodzicami 2021? Tak wyglądają dostępne opcje.

Jak sprawdzić czy dziecko jest na kwarantannie?

Nie wszyscy rodzice jednak od razu otrzymują informację o kwarantannie dziecka. Przepływ danych między organem Państwowej Inspekcji Sanitarnej a szkołą nie zawsze odbywa się płynnie i sprawnie, zwłaszcza teraz, kiedy zachorowań jest coraz więcej, a pracownicy mają znacznie więcej pracy. W związku z tym pojawia się pytanie, gdzie sprawdzić czy dziecko jest na kwarantannie. Jest kilka możliwości sprawdzenia informacji: kontakt z organem sanepidu, Internetowe Konto Pacjenta lub PUE ZUS.

Warto pamiętać także, że otrzymanie skierowania na test od lekarza POZ jest jednoznaczne z rozpoczęciem obowiązywania kwarantanny – informacja ta natychmiast trafia do systemu i również widoczna jest po zalogowaniu w IKP.

Zobacz: Dziecko na kwarantannie 2021 – Jak wygląda opieka?

Jak sprawdzić kwarantannę dziecka?

Informacja o tym, że dziecko zostało objęte kwarantanną trafia do specjalnego systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (system EWP). Z rządowej strony internetowej można się dowiedzieć, że dostęp do tych danych mają m.in. Policja, żandarmeria wojskowa, straż graniczna czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Centrum e-Zdrowia to jednostka podporządkowana Ministerstwu Zdrowia odpowiedzialna za wprowadzenie systemu e-recept i e-skierowań, a także za prowadzenie aplikacji Internetowe Konto Pacjenta.

Dziecko na kwarantannie – gdzie sprawdzić?

O fakcie, że w szkole wykryto ognisko wirusa, które zostało zgłoszone do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej, może poinformować dyrektor danej placówki. Ma on bowiem obowiązek powiadomić sanepid, o tym, która klasa miała bezpośredni kontakt z zakażoną osobą. Nie będzie on jednak dysponował wiedzą, do kiedy dziecko jest na kwarantannie i kiedy się ona rozpoczęła.

Zobacz: Dziecko na kwarantannie, co z rodzeństwem 2021?

Gdzie sprawdzić czy dziecko jest na kwarantannie? Kontakt z sanepidem

Rosnąca fala nowych zakażeń sprawia, że coraz częściej zadawanym przez rodziców pytaniem jest to, jak sprawdzić czy dziecko jest na kwarantannie. Jednym ze sposobów, aby uzyskać informacje o kwarantannie dziecka, jest telefon do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Można próbować skontaktować się z lokalnym oddziałem sanepidu lub dzwoniąc na specjalną infolinię do kontaktu z inspekcją sanitarną w sprawie koronawirusa: +48 22 25 00 115. Dodzwonienie się może jednak stanowić nie lada wyzwanie, biorąc pod uwagę aktualne warunki.

Może jednak dojść także do sytuacji, kiedy rodzic nie otrzymał żadnej informacji, ale przypuszcza, że jego dziecko mogło zostać objęte kwarantanną. Jak sprawdzić czy dziecko ma kwarantannę, jeśli nie otrzymaliśmy żadnej informacji, a z dodzwonieniem się do sanepidu jest problem? Można zrobić to samodzielnie, za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta.

Sprawdź: Mija termin złożenia wniosku o 300+!

Gdzie sprawdzić kwarantannę dziecka? Internetowe Konto Pacjenta

Informacje o kwarantannie dziecka najłatwiej i najpewniej sprawdzimy za pomocą Internetowego Konta Pacjenta. Każde dziecko posiadające numer PESEL ma także swoje Konto Pacjenta. Dostęp do niego ma rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenie w ZUS.

Aby sprawdzić, czy dziecko jest na kwarantannie, wystarczy zalogować się na swoje IKP (konieczny jest do tego celu profil zaufany). Po zalogowaniu klikamy w zakładkę “Uprawnienia”, a następnie odnajdujemy kolejną o nazwie “Dzieci”. Kliknięcie w nią powinno skutkować pojawieniem się profilu dziecka. Jeśli okaże się niewidoczny lub dane nie będą się zgadzać, należy skontaktować się z ZUS-em (zalogować się w serwisie ZUS przez profil zaufany i sprawdź dane w zakładce „Ubezpieczony” lub „Dane o ubezpieczeniu zdrowotnym” lub zadzwonić na infolinię pod numer 22 560 16 00).

Na Internetowym Koncie Pacjenta można także sprawdzić wynik testu na obecność koronawirusa.

Zobacz: Zasiłek opiekuńczy a zamknięta szkoła?

Sprawdzenie kwarantanny dziecka – Kontakt z pediatrą

Informacja o kwarantannie dziecka możne nam zostać udostępniona również przez pediatrę. W sytuacji kiedy u dziecka wystąpiły niepokojące objawy i lekarz zdecydował o wystawieniu skierowania na test na Covid-19, ma on później wgląd do systemu, gdzie umieszczane są wyniki. Opcja ta będzie najwygodniejsza dla rodziców, którzy nie posiadają profilu zaufanego i nie mogą sprawdzić na IKP, czy dziecko jest na kwarantannie lub jaki jest rezultat badania. Warto pamiętać, że w przypadku kiedy wynik okaże się pozytywny, dziecko od razu automatycznie zostaje objęte 10-dniową kwarantanną.

Zobacz: Nauka zdalna dla niezaszczepionych? Nowe zasady w szkołach! 

Przedszkolak na kwarantannie. Kwarantanna dziecka – gdzie sprawdzić?

Jeśli rodzic podejrzewa, że jego dziecko uczęszczające do przedszkola mogło zostać objęte kwarantanną, może to sprawdzić w dokładnie ten sam sposób, jak w przypadku starszych dzieci uczących się w szkole. Przede wszystkim za pomocą Internetowego Konta Pacjenta, do którego dostęp ma rodzic zgłaszający dziecko do ubezpieczenia w ZUS. Może także skontaktować się bezpośrednio z sanepidem (specjalna infolinia do kontaktu z inspekcją sanitarną w sprawie koronawirusa: +48 22 25 00 115).

Poza tym gdzie sprawdzić czy dziecko ma kwarantannę? Można zatelefonować także do szkoły i zapytać, czy klasa lub grupa dziecka miała kontakt z osobą zakażoną i czy został o tym powiadomiony sanepid.

Sprawdź: Szczepienie pięciolatków przeciwko koronawirusowi już wkrótce? 

Gdzie sprawdzić do kiedy kwarantanna dziecka?

Aby sprawdzić, do kiedy dziecko jest na kwarantannie, najlepiej skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta. Znajdziemy tam informacje nie tylko, że nasze dziecko zostało objęte kwarantanną, ale również od kiedy obowiązuje i którego dnia się kończy. Na profil dziecka może się zalogować rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS, za pośrednictwem własnego IKP.

Po dokładne informacje o kwarantannie dziecka i okresie jej trwania można zgłosić się także telefonicznie do sanepidu. Może także skontaktować się za pomocą specjalnej infolinii do kontaktu w sprawie koronawirusa: +48 22 25 00 115.

Sprawdź: Krótsza kwarantanna uczniów? Minister Czarnek zabrał głos w tej sprawie

Gdzie sprawdzić kwarantannę?

Bardzo często pojawia się także pytanie, jak sprawdzić czy jest się na kwarantannie. W obecnej sytuacji jesteśmy stale narażeni na kontakt z zakażoną osobą, przede wszystkim w pracy. Jeśli istnieje możliwość, że zostaliśmy objęci kwarantanną, ale nie otrzymaliśmy żadnego potwierdzenia ani nie kontaktował się z nami pracownik sanepidu, możemy sprawdzić to samodzielnie.

Jak sprawdzić czy jest kwarantanna? Najłatwiejszym i najszybszym sposobem jest zalogowanie się na swoje Internetowe Konto Pacjenta. Jak informuje oficjalna strona rządowa, “kiedy zalogujesz się na Internetowym Koncie Pacjenta, informacja ta pojawi się w formie alertu na górze strony”.

Na IKP znajdziesz także informację o wyniku przeprowadzonego testu na obecność koronawirusa. Jeśli podałeś w ustawieniach konta numer telefonu, to otrzymasz powiadomienie SMS o tym, że rezultat badania jest już widoczny na profilu.

Jak sprawdzić czy ma się kwarantannę? PUE ZUS

Informację o tym, czy jest się na kwarantannie, można uzyskać także po zalogowaniu do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Jest to opcja dostępna wyłącznie dla osób ubezpieczonych. Wystarczy wejść na swoje konto, przejść do zakładki “Ubezpieczony”, a następnie z bocznego menu kliknąć w “Kwarantanna, izolacja domowa”. Po kliknięciu powinny pojawić się szczegółowe informacje dotyczące kwarantanny, czyli data rozpoczęcia i data zakończenia, stan aktualny itp.

Zobacz: Czy kwarantanna jest płatna? Kto i ile płaci za kwarantannę?

Rodzice pytają, jak sprawdzić czy dziecko jest na kwarantannie


Jak sprawdzić czy dziecko ma kwarantanne?

Jeśli chcemy sprawdzić, czy dziecko jest na kwarantannie, możemy to zrobić kontaktując się z sanepidem (infolinia: +48 22 25 00 115) lub za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta dziecka (ma do niego dostęp – za pośrednictwem swojego konta – rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS).

Kwarantanna dziecka – jak sprawdzić?

Kwarantannę dziecka można sprawdzić w Internetowym Koncie Pacjenta lub dzwoniąc do sanepidu (infolinia: +48 22 25 00 115).

Jak sprawdzić czy moje dziecko jest na kwarantannie?

Aby sprawdzić, czy dziecko jest na kwarantannie, można się zalogować na IKP rodzica, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS. Można także zadzwonić na specjalną infolinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

IKP – gdzie informacja o kwarantannie dziecka?

Kwarantannę dziecka można sprawdzić poprzez Internetowe Konto Pacjenta (pacjent.gov.pl) tego rodzica, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS. Po zalogowaniu za pomocą profilu zaufanego, należy wejść w zakładkę “Uprawnienia”, a następnie – “Dzieci”. Po kliknięciu powinien wyświetlić się profil dziecka wraz ze wszystkimi najważniejszymi informacjami. Na IKP kwarantanna dziecka dziecka powinna być również od razu widoczna. Jeśli z jakiegoś powodu profil się nie wyświetla lub zawiera błędne dane, należy skontaktować się z infolinią ZUS.

Gdzie na IKP jest informacja o kwarantannie dziecka?

Należy kliknąć w zakładkę “Uprawnienia”, a następnie – w kolejną o nazwie “Dzieci”. W tym momencie powinien wyświetlić się profil dziecka oraz infomacja o kawarantannie.

Jak sprawdzić do kiedy kwarantanna dziecka?

Kwarantanna trwa 10 dni. Dokładny termin znajdziemy po zalogowaniu się na IKP rodzica, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS (w zakładce “Dzieci” znajdziemy interesujące nas dane). Można także próbować skontaktować się z sanepidem (infolinia: +48 22 25 00 115)

Jak sprawdzić okres kwarantanny dziecka?

Okres kwarantanny ustala sanepid, powinna ona trwać 10 dni od momentu ostateniego kontaktu z zakażoną osobą. Informacje od kiedy do kiedy dokładnie obowiązuje kwarantanna dziecka sprawdzimy za pomocą Intenetowego Konta Pacjenta lub dzwoniąc na specjalną infolinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej: +48 22 25 00 115.

Jak sprawdzić czy jestem na kwarantannie?

Aby sprawdzić, czy jestem na kwarantannie, można się zalogować na Internetowe Konto Pacjenta, zadzwonić do sanepidu lub zrobić to za pośrednictwem PUE ZUS.

Co gdy dziecko jest na kwarantannie?

Gdy dziecka ma kwarantannę, pozostali domownicy nie są nią objęci. Mogą normalnie opuszczać miejsce zamieszkania. Na kwarantannę trafiają wyłącznie wtedy, jeśli dziecko otrzyma pozytywny wynik testu (chyba że są zaszczepieni).

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general