Jak i kiedy sadzić czosnek zimowy? Zastosuj zasadę 5:7. Główki będą ogromne

Co zrobić, żeby główki czosnku były duże? Podstawą jest odpowiednie sadzenie. Zdradzamy zatem, kiedy i jak sadzić czosnek zimowy, aby cieszyć się obfitymi plonami.

Czosnek zimowy jest chętnie sadzony w ogrodzie, gdyż jego plon jest szybszy, niż w przypadku odmian wiosennych. Trzeba natomiast pamiętać, aby nie sadzić go co roku w tym samym miejscu. Muszą upłynąć co najmniej 4 lata od ostatniego zbioru, inaczej czosnek jest w większym stopniu narażony na choroby. Co jeszcze warto wiedzieć?

Sprawdź: Kiedy i jak sadzić tulipany? Oprócz terminu zwróć uwagę na 4 elementy

Jak uprawiać czosnek zimowy? Porady dla początkujących i nie tylko

Czosnek zimowy najlepiej sadzić w październiku. Musi on bowiem ukorzenić się przed pierwszymi przymrozkami w przeciwnym razie przemarznie i nie urośnie. Później należy zwrócić uwagę na ziemię i sąsiedztwo warzyw. Czosnek najlepiej będzie rósł w pobliżu pietruszki, truskawki bądź marchewki. Kategorycznie nie wkładamy ząbków do gleby, w której wcześniej rosła cebula.

Następnie stosujemy się do zasady 5:7. Co to oznacza? Ząbki sadzimy na głębokości 5 cm w odległości co 7 cm. Rzędy zaś powinny znajdować się od siebie w odległości 20 cm. Nie można również zapominać o regularnym podlewaniu, gdyż czosnek źle znosi suszę.

Sprawdź: Kiedy przycinać tuje? Ten termin to ostatnia okazja. Zrób to, a zachwycą w kolejnym sezonie

Kiedy wykopujemy czosnek zimowy? Termin rozpoznasz po szczypiorku

Najlepszym terminem do zbioru czosnku zimowego jest lipiec. Jak rozpoznać, że główki są już dobre? Zwróć uwagę na szczypior. Gdy zaczyna się załamywać, zbiory są już dobre. Czosnek można też wykopać, gdy zaczyna tworzyć kwiatostany.

Odmiany czosnku zimowego. Jaką wybrać?

Wśród najpopularniejszych odmian znajdują się m.in.:

  • Harnaś – ma od 8 do 13 ząbków, można go długo przechowywać i jest odporny na mróz,
  • Arkus – ma od 4 do 7 ząbków, dojrzewa około tydzień później niż odmiana Harnaś,
  • Ornak – ma największe główki i od 4 do 8 ząbków,
  • Ceves – ma ostry posmak i jest odporna na choroby.

Sprawdź: Kiedy wyrywać cebulę? Spójrz na szczypior. Ważny jest jeden szczegół

Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general