Kiedy przycinać tuje? Ten termin to ostatnia okazja. Zrób to, a zachwycą w kolejnym sezonie

Kiedy przycinać tuje? Z rośliny możemy utworzyć piękny żywopłot. Istotne są jednak terminy cięcia. Jeśli chcesz posiadać najpiękniejszy ogród w okolicy, zrób to w tym terminie. To ostatnia okazja, by zadbać o dekoracyjną roślinę.

Odpowiednie cięcie tui ma wpływ na późniejsze formowanie się rośliny oraz jej kondycję. Zabieg ma na celu przyspieszenie tempa wzrostu, usuwanie martwych części oraz zapobieganie rozprzestrzeniania się chorób. Kiedy to jednak robić? Terminy są trzy, a ostatni właśnie się zbliża.

Sprawdź: Rozgnieć pół główki, zalej wodą i podlej brązowe tuje. Dzięki taniemu środkowi ponownie się zazielenią

Kiedy podcinać tuje? Zwróć uwagę na trzy istotne terminy

Jeśli masz w ogrodzie tuje, które wymagają przycięcia, należy zwrócić uwagę na trzy istotne terminy. Warto wiedzieć, że jeden z nich właśnie się zbliża. Nie należy go przegapić – inaczej roślina nie zdąży się przygotować do zimy.

  • Pierwszy termin – Powinien mieć miejsce na przełomie marca i kwietnia, gdy zacznie robić się cieplej, ale jeszcze przed okresem wegetacji. Zakończenie przymrozków to dobry moment na usunięcie suchych i zmarzniętych gałązek, które nie dały rady przetrwać zimy. Cięcie należy przeprowadzać na wysokich tujach, które mierzą powyżej 1,5 m.
  • Drugi termin – Czerwiec i wyrośnięcie młodych gałązek to dobry czas na dokonanie drugiego cięcia. Wystarczy, że skrócisz pędy o 1/3 długości i pozwolisz roślinie dalej się rozwijać.
  • Trzeci, ostatni termin – Najlepszym czasem na cięcie jest sierpień, jednak nie należy ciąć później niż w połowie miesiąca. Inaczej tuja nie zdąży przygotować się do zimy i zagoić ran. Wystarczy minimalnie skrócić pędy.

Sprawdź: Zanieś wodę po kiszonych ogórkach do ogrodu. Dla niektórych odpad, dla innych drogocenny płyn

Jak przycinać tuje? O to należy zadbać

Choć doświadczeni ogrodnicy zapewne o tym pamiętają, nie każdy zdaje sobie sprawę, że tuje wydzielają toksyczny tujon. Z tego względu przed rozpoczęciem przycinania rośliny należy zadbać o odpowiedni ubiór. Strój powinien zasłaniać dłonie, ramiona i nogi, dzięki czemu przypadkiem nie zrobimy sobie krzywdy. Wystarczy, że w lekko chłodny dzień przytniesz pędy sekatorem lub specjalistycznymi nożycami. Pamiętaj, by narzędzia były naostrzone i zdezynfekowane, dzięki czemu unikniesz przeniesienia chorób na tuje.

Sprawdź: Dla Polaków to chwast, a Niemcy płacą po 1000 euro za kilogram. To dobro luksusowe rośnie u nas “na dziko”

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo