Temperatury wokół noworodka termometr

Temperatury wokół noworodka

Młodym rodzicom sen z powiek spędza wiele kwestii, m.in. takich, jak temperatura w pokoju noworodka czy przygotowanie idealnej wody do kąpieli dziecka. Nie pomagają liczne porady otoczenia, często bazujące na nieprawdziwych informacjach czy stereotypach i przesądach. Sprawdźmy, jak faktycznie dbać o temperaturę wokół dziecka.
Temperatura jedzenia

Temperatura mleka dla noworodka

Warto pamiętać, że za gorące mleko dla niemowlaka nie tylko może go zniechęcić do jedzenia, ale również jest szkodliwe dla nierozwiniętego układu pokarmowego. Co więcej, podgrzane za bardzo traci wszystkich właściwości odżywcze. Naturalnie mleko matki ma ok. 36 stopni i w takiej temperaturze powinno być również podawane, gdy jest podgrzewane albo gdy karmimy dziecko mlekiem modyfikowanym. Mleko można podgrzewać w specjalnym urządzeniu, ale również w garnku z wodą. Mleko modyfikowane warto rozrabiać według receptury przegotowaną, wystudzoną wodą. Temperaturę mleka sprawdzimy, upuszczając parę kropel na przedramię – jeśli mleko jest ciepłe, będzie idealne dla dziecka.

Temperatura w pokoju niemowlaka

O to, jaka temperatura w pokoju noworodka jest odpowiednia, konflikty wybuchają najczęściej między rodzicami a dziadkami. Ci ostatni chcieliby zapewnić dziecku o wiele cieplejsze otoczenie. Tymczasem zdrowa temperatura w pokoju niemowlaka wynosi ok. 21 stopni w dzień i ok. 1-2 stopnie mniej nocą. W pomieszczeniu chłodniejszym dziecko będzie marznąć; wyższe temperatury sprawiają, ze śluzówki wysychają, powodując problemy z drogami oddechowymi oraz pocenie się dziecka podczas snu. Warto sypialnię noworodka regularnie wietrzyć. Na noc, zamiast przykrywać dziecko kocem czy zwiększać temperaturę, wystarczy je cieplej ubrać. W przypadku noworodków przydatne są również cienkie czapeczki. Czy dziecku nie jest zbyt ciepło albo za zimno sprawdź, dotykając karku – rączki i nóżki w pierwszych miesiącach życia naturalnie są nieco chłodniejsze.

Jaka temperatura wody podczas kąpieli noworodka?

Podczas kąpieli temperatura otoczenia powinna pozostawać na poziomie ok. 24oC, podczas gdy temperatura wody – ok. 36oC. Ważne, aby tę drugą sprawdzać nie za pomocą babcinej metody łokcia, a z pomocą termometru kąpielowego – to rozwiązanie jest znacznie pewniejsze i bezpieczniejsze. Dziecka nie należy kąpać w przeciągu, przy otwartych oknach czy przewodach wentylacyjnych, bo to doprowadzi do przeziębienia; po kąpieli warto od razu owinąć dziecko w ręcznik, a następnie wytrzeć do sucha i posmarować kremem.

Więcej informacji na temat kąpieli znajdziesz w naszym filmie:

Przy jakich temperaturach nie wychodzić na zewnątrz?

Wielu rodziców nie wychodzi na dwór, gdy pogoda choć trochę wydaje się niekorzystna. Latem można z noworodkiem wychodzić nawet kilka dni po porodzie, pamiętając tylko o ubraniu mu cienkiej czapki. W pozostałe miesiące dziecko warto ubrać jak na spacer, ale przyzwyczaić do niższych temperatur przez tzw. werandowanie, tj. wystawienie w wózku przy otwartym oknie, np. podczas wietrzenia. Latem trzeba chronić dziecięcą skórę przed oparzeniami, a głowę przed przegrzaniem. Zimą możemy wychodzić na spacer nawet do temperatury sięgającej -10 stopni, jeśli jest słonecznie i bezwietrznie. W razie wiatru i dużej wilgotności lepiej wychodzić przy cieplejszych temperaturach, np. ok. 0 stopni. Dziecko powinno być ciepło ubrane, ale nie przegrzane; na buzię warto nałożyć tłusty krem. Zanim nałożysz mu kolejną warstwę ubrań, sprawdź na karku, czy nie jest spocone.

Sprawdź także: W jakich sytuacja warto zrezygnować ze spaceru? >>>>

Zamiast ulegać mitom na temat idealnych warunków dla dziecka, dobrze jest polegać na sprawdzonej nauce. To, czy dziecku jest zbyt zimno albo zbyt ciepło nie powinno bazować na dotykaniu rączek czy nóżek, a sprawdzaniu ciepła ciała na karku. Pilnuj, aby temperatura w pokoju noworodka i przy innych sytuacjach była odpowiednia – zapobiegnie to wielu dolegliwościom.