Jak strzepać termometr – zbijanie temperatury z termometru rtęciowego

Jak strzepać termometr rtęciowy? Nie jest to wcale trudne zadanie, jednak wielu osobom sprawia problemy – obawiają się bowiem, że nieumiejętnie z nim postępując uszkodzą termometr. Jak zbić temperaturę z termometru, jednocześnie nie stwarzając niebezpieczeństwa tak dla niego, jak i dla siebie samych? W końcu znajduje się w nim rtęć, która w wyniku zbicia termometru może zetknąć się z człowiekiem, a jest metalem zagrażającym zdrowiu. Rtęć jest też oczywiście groźna dla środowiska naturalnego. Jak zbić temperaturę w termometrze, jednocześnie nie uszkadzając go? 

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Tremometr należy złapać z grubszej strony, a następnie chwilę nim potrząsać. Trzeba uważać by nie wyleciał z ręki.
  • Termometr jest odpowiednio wstrząśnięty, jeśli słupek rtęci znajduje się poniżej 36 stopni Celsjusza.
  • Termometr najlepiej strzepać od razu po zakończeniu mierzenia temperatury.
  • Jeśli nie możemy odpowiednio strzepać termometru, można spróbować go schłodzić, a następnie rozgrzać kilka razy.

Jak strzepać termometr rtęciowy?

Termometr rtęciowy to popularne urządzenie przeznaczone do mierzenia temperatury. W roku 2009 został wycofany z produkcji, z uwagi na potencjalne niebezpieczeństwo jakie stwarza jego zbicie. Stosuje się go jednak nadal w wielu domach – jest bowiem dość dokładny, a przy tym wygodny w użytkowaniu. Warto wiedzieć, że samo urządzenie jest dosyć stare – pierwszy termometr został wynaleziony już w 210 roku przed naszą erą. 

Przy tym jednak pierwszy termometr, który przypominał współczesny, został wykonany przez Daniela Gabriela Fahrenheita w XVIII wieku, zaś nowoczesny termometr rtęciowy to wynalazek Thomasa Clliforda Allbusa. Skala Celsjusza, stosowana do dziś do mierzenia temperatury ciała, weszła zaś do użytku w 1734 roku. Jak strzepać termometr by móc zmierzyć temperaturę? Trzeba go złapać z grubszej strony i chwilę nim potrząsać, jednocześnie uważając by nie wyleciał nam z ręki. Wystarczy jeśli słupek rtęci spadnie poniżej 36 stopni Celsjusza. 

Sprawdź: Jaka jest prawidłowa temperatura ciała człowieka?

Termometr nie chce się strzepać – co zrobić?

Strzepywanie termometru nie jest trudne, jednak musi być wykonywane ostrożnie. Tego rodzaju produkty – jak wszystko – mogą też ulec zepsuciu. Termometry cieczowe posiadają podobną budowę – mają postać szklanej, zamkniętej rurki, w której znajduje się podziałka na stopnie Celsjusza oraz ciecz, czyli rtęć lub alkohol. Jeśli termometr nie chce się strzepać, można spróbować go schłodzić i rozgrzać kilka razy, a także nieco silniej nim potrząsnąć, trzymając mocno za grubszy koniec. Jeśli to nie pomoże, być może termometr nie wróci już do poprawnego liczenia temperatury i po prostu trzeba kupić nowy. 

Zobacz też: Jaka powinna być wilgotność w pokoju dziecka?

Do ilu strzepać termometr rtęciowy?

Jak strzepnąć termometr rtęciowy by móc zmierzyć nim temperaturę? Do której kreski powinna dotrzeć rtęć by termometr poprawnie działał? Warto wiedzieć, że właściwa temperatura powinna się pojawić bez względu na to jak nisko się ją strzepie. Nie opadnie samoistnie na przykład z 40 stopni Celsjusza do 37 stopni Celsjusza, więc zawsze przed użyciem trzeba potrząsnąć termometrem, by mógł zmierzyć temperaturę. Najlepiej by ciecz spadła poniżej naturalnej temperatury ciała człowieka – wówczas będzie wiadomo po użyciu czy jest właściwa, czy też może zbyt wysoka.

Termometru używa się przecież najczęściej w chorobie, więc można założyć że głównym celem jest rozpoznanie czy ktoś nie ma gorączki. Ponieważ jednak w trakcie choroby mogą wystąpić fazy osłabienia, warto strzepać temperaturę nieco niżej, by ewentualne osłabienie – czyli spadek temperatury poniżej uznawanego za normę 36,6 stopni Celsjusza – również mogło zostać zaznaczone. Najlepiej by temperatura spadła w okolice 35 czy 36 stopni. 

Zobacz również: Gorączka u dziecka: jak zbić gorączkę u dziecka?

Jak strzepać termometr bezrtęciowy?

Termometry bezrtęciowe cieszą się dużą popularnością – zwłaszcza od chwili, gdy termometry rtęciowe zostały wycofane z produkcji. Nadal są dostępne w aptekach – tak stacjonarnych, jak i internetowych – jednak sporo osób decyduje się jednak na zakup ich zamienników. Istnieją różne rodzaje termometrów. Wersje rtęciowe i wersje alkoholowe należą do termometrów cieczowych. Ze względu na zastosowanie termometry dzielimy na lekarskie, meteorologiczne, pokojowe, zaokienne i laboratoryjne, przy czym w tym artykule interesują nas termometry lekarskie. Wersji elektrycznej tych termometrów nie trzeba strzepywać. Z kolei wersje bezrtęciowe nadają się do pomiaru temperatury pod pachą, w ustach lub w odbycie. 

Wersje bezrtęciowe wykonane są z dodatkiem zamiennika rtęci – najczęściej stopu metalu, indu, cyny oraz cynku. Słupek cieczy powinien znajdować się przed pomiarem poniżej temperatury 36 stopni Celsjusza. Strzepywanie jest trudniejsze niż w wersji rtęciowej, jednak i dużo bezpieczniejsze. Najlepiej strzepać termometr tuż po zakończeniu pomiaru, przygotowując go do kolejnego użycia. Trzeba wykonać energiczne strzepnięcia, machając przedramieniem i wykonując również ruchy nadgarstkiem. Można też przytrzymać końcówkę dwoma palcami, co rozgrzeje termometr, podniesie nieco temperaturę i ułatwi jej strzepnięcie. 

Sprawdź: Jak wzmocnić odporność u dzieci?

Jak strzepać termometr alkoholowy?

Wiele osób zastanawia się – mając termometr rtęciowy – jak wstrząsnąć nim by ciecz spadła i by można było dokonać prawidłowego pomiaru temperatury. Sporo osób jest jednak w posiadaniu innego termometru cieczowego – alkoholowego. Jak strzepać termometr, by móc wykonać nim pomiar w tym przypadku? W tego rodzaju termometrach do pomiaru temperatury zostaje użyty zabarwiony alkohol. To termometr prosty i tani w produkcji, jednak jego wadą bywają awarie. W termometrze alkoholowym słupek cieczy czasem ulega przerwaniu. Jak w przypadku wszystkich termometrów, najlepiej jest strząsać go po użyciu – wówczas gdy jest rozgrzany. Z zimnym termometrem mogą być problemy, jednak już potrzymanie go przez chwilę w dłoniach pozwala go ogrzać. 

Rodzice pytają jak strzepać termometr

Jak wyzerować termometr rtęciowy?

Wciąż wiele osób posiada w domu termometr rtęciowy. Jak zbić temperaturę w tego rodzaju termometrze? Nie jest to szczególnie trudne, choć wymaga trochę wprawy. Trzeba złapać termometr za grubszą końcówkę i potrząsnąć energicznie ręką, wykonując jednocześnie odpowiedni ruch nadgarstkiem – zupełnie tak, jakbyśmy strzepywali z dłoni owada. Termometr rtęciowy nie musi być wcale wyzerowany, by poprawnie wskazał temperaturę ciała po użyciu. Musi ona spaść przed mierzeniem poniżej 36 stopni Celsjusza. Kto zastanawia się jak strzepać termometr, powinien wiedzieć, że jest to zawsze łatwiejsze gdy jest on rozgrzany – warto więc zbić na nim temperaturę zaraz po użyciu. 

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo