Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Zakup fotelika samochodowego to bardzo często problematyczna kwestia dla wielu rodziców, przede wszystkim ze względu na bardzo bogatą i zróżnicowaną ofertę dostępnych producentów, modeli i parametrów technicznych fotelików. Czym zatem się kierować, aby wybrać dobrze? Jak znaleźć fotelik, który spełni nasze oczekiwania, a przede wszystkim zapewni bezpieczeństwo naszemu dziecku? Poniżej przedstawimy kompendium wiedzy, w którym postaramy się rozwiać pojawiające się wątpliwości, oraz podkreślić najważniejsze czynniki, jakie jako rodzice musimy wziąć pod uwagę, kupując fotelik dla dziecka.

Najlepszy z najlepszych: kilka słów o rankingach fotelików

Wpisując w wyszukiwarkę frazę ranking fotelików samochodowych, wyskoczy nam setki stron pod tytułem – “najlepszy ranking fotelików”, „najlepsze foteliki 2018” „sprawdzony ranking fotelików samochodowych” “najbezpieczniejsze foteliki dziecięce” itp. Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego, skoro jest tyle rankingów – wystarczy wybrać ten z pierwszego miejsca. Sytuacja zaczyna się komplikować, kiedy okazuje się że w każdym z nich inny fotelik jest na pierwszym miejscu, a co gorsze w każdym z nich w pierwszej 10 są zupełnie inne modele niż w poprzednim. W tym momencie wracamy do punktu wyjścia. Komu zatem wierzyć i jak znaleźć rzetelne źródło informacji?  Aby dokonać dobrego wyboru, musimy szukać niezależnych źródeł, stron, firm, które prezentują rankingi stworzone na podstawie prawdziwych testów. Tylko wtedy będziemy mogli dokonać wiarygodnego porównania i podjąć przemyślaną decyzję.

Sprawdź: Dlaczego przewożenie dzieci w foteliku w grubej kurtce jest niebezpieczne?

Dlaczego testy są ważne a ADAC bardziej wiarygodny od homologacji?

Często sprzedawcy fotelików lub wózków 3 w 1, oferując bardzo korzystny zestaw w skład którego wchodzą: wózek z gondolą, spacerówka oraz fotelik firmy XYZ, opisują wspaniałe walory fotelika, a poziom bezpieczeństwa gwarantują homologacją. Jest to najgorszy z możliwych scenariuszy i powinniśmy się wystrzegać tego typu zakupów. To, że fotelik samochodowy posiada homologację, oznacza, tylko że został dopuszczony do sprzedaży i można w nim przewozić dziecko. Jednak z reguły większość takich fotelików bardziej chroni rodzica przed mandatem niż dziecko, przed konsekwencjami kolizji.

Crash-testy Ci prawdę powiedzą

ADAC, OEAMTC, AA i ANWB to stowarzyszenia wykonujące testy zderzeniowe fotelików samochodowych. Oceniają one ich zachowanie podczas zderzeń bocznych, tylnych oraz przednich czy dachowania. Ponadto sprawdzają komfort jazdy, wygląd wizualny, łatwość czyszczenia oraz łatwość obsługi.

Jak korzystać z publikowanych wyników testów?

Najpowszechniej cytowane są wyniki testów ADAC. Foteliki dostają w nich od 1 do 5 gwiazdek. Na łączny wynik testu danego fotelika składa się średnia z ocen ze wszystkich kategorii, dlatego warto dokładnie czytać wyniki testów. Fotelik, który otrzymał 5 gwiazdek za bezpieczeństwo, mógł otrzymać 1 za wygląd i 2 za czyszczenie, co znacznie zaniży jego ocenę ostateczną, mimo że podstawowy aspekt, czyli bezpieczeństwo ma na najwyższym poziomie. Podobnie w sytuacji, kiedy fotelik dostanie 5 punktów za wygląd, 5 za łatwość czyszczenia, 5 za obsługę a 1 za bezpieczeństwo. Średnia będzie wysoka, co na pierwszy rzut oka zatuszuje słabą ocenę za bezpieczeństwo. Bardzo ważne jest, aby dokładnie i wnikliwie analizować oceny z testów interesujących nas fotelików.

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Przodem czy tyłem do kierunku jazdy? Z Isofixem czy bez? Jaką grupę wagową wybrać? Jaką markę fotelika wybrać? To pytania, które najczęściej zadają sobie i sprzedawcom rodzice, wybierając fotelik. Niestety nie ma na nie uniwersalnej odpowiedzi i każda sytuacja powinna, a wręcz musi być rozpatrzona bardzo indywidualnie.

Wiek, waga, czy wzrost dziecka — według jakich parametrów dobieramy fotelik?

Grupy fotelików dzielą się według wagi. Spotkacie się z następującymi kategoriami wagowymi fotelików:

  • 0-10 kg
  • 0-13 kg
  • 0-18 kg
  • 0-25 kg
  • 9-18 kg
  • 9-25 kg
  • 15-25 kg
  • 15-36 kg
  • 22-36 kg

Kategorii jest sporo, ponieważ producenci wymyślają różne innowacje i modyfikacje, po to, aby każdy nowy model fotelika samochodowego dla dziecka, był jeszcze bardziej atrakcyjny dla rodziców. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Najlepszym rozwiązaniem jest znaleźć w najbliższej okolicy centrum fotelików samochodowych, w którym pracują wykwalifikowani, przeszkoleni doradcy, posiadający niezbędną wiedzę o bezpiecznym przewożeniu dzieci.

Dopasowanie fotelika

Bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka musi być dopasowany do niego pod względem wagi oraz wzrostu. Nie powinniśmy kierować się wiekiem dziecka, ponieważ dzieci mają bardzo różne uwarunkowanie fizyczne. Dzieci w tym samym wieku mogą mieć całkowicie inne gabaryty, dlatego kupując fotelik, najlepiej jest zabrać dziecko ze sobą tak, aby mogło ono do niego wsiąść.
Drugą bardzo ważną kwestią jest dopasowanie fotelika do samochodu. Różne modele aut, mają różne siedzenia, kanapy, oparcia i nie każdy fotelik będzie dobrze leżał w każdym samochodzie —a to konieczny warunek do tego, żeby mógł spełniać swoją funkcję i skutecznie zabezpieczać dziecko. Jeżeli wiemy, że będziemy przepinać fotelik między dwoma samochodami, wtedy najlepiej zabrać oba i poprosić sprzedawcę o pomoc z nalezieniu takiego fotelika, który będzie pasował do obu aut. Może to wydawać się ogromnym przedsięwzięciem, ale nie kupujemy fotelika co tydzień. Jest to zakup na kilka lat, dlatego warto poświęcić na to więcej czasu.

Montaż fotelika samochodowego – isofix czy pasy?

Kiedy zastanawiamy się jaki fotelik samochodowy wybrać, pojawiają się też wątpliwości związane z jego montażem. Istnieją foteliki montowane za pomocą bazy Isofix, ale wymogiem jest, aby samochód miał odpowiednie uchwyty. Innym rozwiązaniem jest montaż fotelika za pomocą pasów samochodowych. Tutaj często rodzice będący właścicielami starszych samochodów, które nie posiadają uchwytów pod Isofix mają dylemat a nierzadko wyrzuty sumienia, że nie mogą wybrać fotelika z Isofixem, który jest bezpieczniejszy.

Sprawdź: Jak zamontować fotelik w samochodzie?

Owszem foteliki montowane za pomocą bazy Isofix według testów są bezpieczniejsze, jednak nie oznacza to, że musimy zmieniać samochód. Foteliki montowane za pomocą pasów samochodowych również otrzymują bardzo wysokie oceny w testach zderzeniowych i bez problemu znajdziemy taki model, który będzie bezpiecznie woził nasze dziecko. Ważne, aby podczas zakupu poprosić sprzedawcę o poinstruowanie w poprawnym zapinaniu fotelika, tak abyśmy potrafili go poprawnie zamontować w samochodzie.

Przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Od kilku lat mamy dostęp do coraz większej ilości informacji i wyników testów, które wskazują na to, że jazda tyłem do kierunku jazdy jest dla dziecka najbezpieczniejsza. Według Polskiego prawa, dziecko musi podróżować samochodem w foteliku jeżeli ma poniżej 135 cm wzrostu. Według specjalistów jest to w dalszym ciągu niebezpieczne, dlatego najlepiej, aby dziecko jeździło w foteliku tak długo, jak długo będzie się w nim mieściło. Jeżeli chodzi o kierunek jazdy, to według Amerykańskiej Akademii Pediatrów, dziecko powinno podróżować w foteliku tyłem do kierunku jazdy co najmniej do 2 roku życia. Jest to związane z proporcjami ciała i słabym rozwojem mięśni i kręgów szyjnych dziecka. Jeżeli mamy taką możliwość, starajmy się jak najdłużej przewozić dziecko w tej pozycji. Nawet 4 latki mogą podróżować komfortowo tyłem do kierunku jazdy, jest to kwestia przyzwyczajenia.

Która grupa fotelików jest najlepsza dla mojego dziecka?

Ogromny wybór wśród fotelików i mnogość grup wagowych sprawiają, że rodzice mają problem z podjęciem decyzji. Z jednej strony, niektórzy producenci starają się skusić modelami, które mają wystarczyć na cały okres jazdy w foteliku. Wydaje się to być bardzo korzystnym i oszczędnym rozwiązaniem. Niestety eksperci jednogłośnie stwierdzają, że nie jest to najlepszym, a na pewno nie najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Dlaczego?

Dowiedz się: Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce a nie w foteliku?

Po pierwsze dlatego, że foteliki z grupy 0-36 najczęściej mimo wszystko są słabo dostosowane do przewozu noworodków i niemowląt. Po drugie dlatego, że foteliki mają termin przydatności, który wynosi 4 lata. W związku z tym, jeżeli chcemy, aby nasze dziecko było bezpieczne po 4 latach, powinniśmy wymienić fotelik. Najlepszym zatem rozwiązaniem jest zakup pierwszego fotelika dla niemowlaka z grupy 0-10. Kiedy maluch z niego wyrośnie, możemy przenieść się na grupę 9-18, a następnie 18-36, czyli około 4 roku życia. Oczywiście najważniejszy jest tutaj wzrost i waga dziecka. Czasami wymiana fotelika jest konieczna wcześniej, ponieważ dziecko jest duże i nie mieści się w dotychczasowym foteliku.

Kupując fotelik nie bójmy się czytać, szukać sprawdzonych informacji a przede wszystkim pytać. Wybierajmy profesjonalne sklepy posiadające wykwalifikowanych sprzedawców, oraz śledzące bieżące nowinki z branży.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo