Przewożenie dzieci w samochodzie: Jazda bez fotelika w 2020 roku

Niespełna trzy lata temu weszły zmiany w przepisach dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie. Przepisy te obowiązują także w bieżącym 2020 roku. Co się zmieniło w 2017 roku? Czego nie można? Na co zwracać szczególną uwagę podczas przewożenia dziecka w aucie? Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce, a kiedy w ogóle bez fotelika?

Przewożenie dzieci w samochodzie: Jazda bez fotelika w 2020 roku
fot. materiały prasowe

Fotelik samochodowy: przepisy w 2020 r.

Chyba każdy rodzic jest świadomy tego, że dzieci do określonego wieku i wzrostu należy przewozić w foteliku samochodowym. Wynika to z polskich i europejskich przepisów prawa, ale przede wszystkim także z zasad bezpieczeństwa. Dziecko bez fotelika podczas gwałtownego hamowania lub ostrego manewru jest bowiem zupełnie bezbronne i narażone na urazy, utratę zdrowia, a nawet na śmierć.
W 2017 roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące zasad przewożenia dzieci w aucie. Niniejszy artykuł zawiera opis zmian, a także praktyczne wskazówki dla rodziców. Do kiedy jest obowiązek jazdy foteliku, a od kiedy dziecko może jeździć na podkładce?

Jazda w foteliku: jak zmieniły się przepisy?

W 2017 roku rząd przyjął projekt nowelizacji Ustawy Kodeks Ruchu Drogowego, który jest zgodny z wymogami Unii Europejskiej. Część zmian dotyczyła zasad przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Do najważniejszych z nich należy zniesienie granicy wiekowej do przewożenia dzieci w foteliku samochodowym oraz zezwolenie na jazdę w foteliku dzieci do 150 cm w przedniej części samochodu.

Do kiedy dziecko w foteliku?

Ponadto, zgodnie z nowymi zapisami Kodeksu Ruchu Drogowego, rodziców i opiekunów dzieci mających powyżej 135 cm zwolniono z obowiązku jazdy w foteliku z tyłu samochodu. Od czasu nowelizacji można przewozić je również w pasach bezpieczeństwa.
Od czasu zmiany przepisów dotyczących przewożenia dziecka w samochodzie, obowiązek jazdy w foteliku nie dotyczy też dzieci posiadających zaświadczenia lekarskie z przeciwwskazaniami do jego stosowania.
Unormowano również zasady przewożenia trójki małych dzieci w przypadku, gdy nie ma możliwości zainstalowania trzech fotelików z tyłu samochodu. W tej sytuacji dziecko może jeździć bez fotelika, jeśli ma ukończone trzy lata. Wówczas może być przewożone z tyłu samochodu, ale w zapiętych pasach bezpieczeństwa. W praktyce przepis ten dotyczy auta 5-osobowego, ponieważ w przypadku samochodu 7-9 osobowego nie ma problemu z zainstalowaniem dodatkowego, trzeciego fotelika.

Fotelik dla dziecka musi być odpowiednio dobrany

Bardzo istotną zmianą jest również nałożenie na rodzica lub opiekuna obowiązku dostosowania wymiarów fotelika dla dziecka do jego masy ciała oraz wzrostu, a także zamontowanie fotelika samochodowego zgodnie z zaleceniami producenta. Niestosowanie się do tych przepisów może skutkować karą grzywny.
Nowe przepisy Kodeksu Ruchu Drogowego nie zmieniają nakazu przewożenia dzieci w przedniej części auta tyłem do kierunku jazdy. Zmiany nie obejmują również dotychczasowych przepisów, które dotyczą wyłączenia z zasad przewożenia dzieci: pojazdu Policji, straży miejskiej, Straży Granicznej, taksówek czy specjalistycznego środka transportu sanitarnego.
Sprawdź: Przewożenie dzieci w foteliku w grubej kurtce może być niebezpieczne!

Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce?

Większe dziecko nie musi korzystać z fotelika samochodowego. W jego przypadku świetnie sprawdzi się podkładka dla dziecka do samochodu. Przepisy określają, że podstawkę zamiast fotelika można stosować, gdy dziecko waży powyżej 25 kilogramów. Większość podkładek przeznaczona jest dla dzieci ważących nie więcej niż 36 kg. Tym bardziej, że od tego momentu dziecko może jeździć zarówno bez fotelika, jak i bez podstawki.
W przypadku starszych dzieci podkładka dla dziecka do samochodu przede wszystkim zapewnia ochronę brzucha małego pasażera. Nawet u starszych dzieci nie są jeszcze wykształcone przednie górne kolce biodrowe. W momencie wypadku pas bezpieczeństwa łatwo zsuwa się z miednicy uciskając brzuch i powodując często poważne obrażenia. Podstawki z ogranicznikami na pasy zdecydowanie zmniejszają siłę nacisku.

Przewożenie dzieci w aucie: zasady bezpieczeństwa

Opisane wyżej przepisy mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa dziecku podczas podróży samochodem. Jednak samo przestrzeganie tych przepisów nie zapewni maksymalnego bezpieczeństwa pociechom i rodzice sami powinni zadbać o pewne aspekty, które mogą zwiększyć jego poziom.
Po pierwsze, pomimo, że prawo zezwala na przewożenie dziecka w foteliku w przedniej części auta tyłem do kierunku jazdy, należy pamiętać, iż dziecko najbezpieczniejsze będzie w tylnej części samochodu. W momencie zderzenia wybuchająca poduszka powietrzna może bowiem zrobić krzywdę dziecku, więc należy je lokować albo z tyłu, jeśli poduszki są włączone albo wyłączyć poduszki i maksymalnie oddalić fotelik od miejsca ewentualnego niekontrolowanego wybuchu poduszki, tak by nie uszkodziła ona malucha. Wielu producentów oferuje możliwość montażu przycisku wyłączającego poduszkę podczas przewożenia dziecka z przodu.
Innym sposobem, dzięki któremu rodzice mogą podnieść poziom bezpieczeństwa dziecka, jest korzystanie z urządzeń sprawdzonych producentów. Czasem cena fotelika może odbić się na komforcie i bezpieczeństwie malucha, wobec czego podczas jego zakupu nie należy szukać oszczędności.

Bezpieczeństwo niemowląt podczas jazdy samochodem

O ile starsze dzieci narażone są przede wszystkim na urazy związane z nieprawidłowo dobranym fotelikiem czy też niewłaściwym zapięciem dziecka, o tyle niemowlęta i roczne maluchy wystawione są na zagrożenia innego typu. Niejednokrotnie zdarza się, że nawet całkiem małe brzdące opanowują sztukę rozpinania pasów, o czym prowadzący samochód rodzic zazwyczaj nie wie, dopóki nie spojrzy na dziecko. Co roku słyszymy też mrożące krew w żyłach historie o dzieciach pozostawionych przez rodziców w samochodzie – przytłoczeni nadmiarem obowiązków i żyjący w wiecznym pędzie dorośli zapominają o pozostawionym w samochodzie dziecku. Czy tak nieprzewidzianych sytuacji da się uniknąć?
cybex klamra
Z pomocą przychodzi nowa propozycja marki Cybex: klamra SensorSafe. Specjalna nakładka na pasy bezpieczeństwa połączona jest z aplikacją na smartfonie. System alarmuje kierowcę o rozpięciu pasów, pozostawieniu dziecka w aucie czy choćby o zbyt długo trwającej podróży, w której powinniśmy zrobić przerwę. Niewątpliwym plusem dla rodziców niemowląt jest też informacja, czy dziecku nie jest za zimno albo za gorąco.
Zobacz także: Dziecko miało 90% szans na przeżycie wypadku. Gdyby było zapięte w foteliku samochodowym

Od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?

Bez fotelika może podróżować dziecko, które:

  • Ma ukończony trzeci rok życia – jak wspomnieliśmy wyżej: pod warunkiem, że autem podróżuje trójka dzieci. W przeciwnym wypadku kryterium wieku nie ma znaczenia.
  • Ma powyżej 150 cm wzrostu – najważniejsze kryterium.
  • Ma wzrost w przedziale 130-150 cm, a jego waga przekracza 36 kg.

11 komentarzy: Przewożenie dzieci w samochodzie: Jazda bez fotelika w 2020 roku

Hub was obchodzi Dodane ponad rok temu,

Dziecko powiedzmy 140 cm w foteliku..kretynizm. Glowe wystawi chyba przez dach.

Giant Dodane ponad rok temu,

Tragedia dziecko nie mieści mi się w największym foteliku a oni do 150cm każą jeździć a nie mówię już o wzroście dziecka mój syn jest bardzo wysoki jak na swój wiek to ludzie co nie mają 150cm Też powinni jako kierowcy w fotelikach jeździć

Rafal Dodane ponad rok temu,

Ja mam Maxi-Cosi i już nie muszę się o nic martwić bo oni mają wszystkie foteliki bezpieczne. Zresztą wystarczy przeczytać o pierwszym na świecie foteliku z wbudowanymi poduszkami powietrznymi. Lub o świetnym pomyśle linii fotelików z gwiezdnych wojen. Ja jestem wielkim fanem i wymienie fotelik syna na właśnie ten 🙂

Jasiek Dodane ponad rok temu,

Tak ale taki 14 latel na pewno wazy powyzej 36kg, pisze jak byk ze jak miedzy 130-150cm i powyżej 35 kg to dziecko może jechać bez fotelika

Kasia Dodane ponad rok temu,

Takie małe dzieci a tyle potrzeba żeby im zapewnić bezpieczeństwo (zgodne z przepisami). Sama wychowuje synka, tzn mąż ciągle w pracy :), wiec na moje głowie cała infrastruktura dziecka.

Ludwika Dodane ponad rok temu,

Co to za model fotelika na zdjęciu???

Name Dodane ponad rok temu,

14- latek raczej waży więcej niż 36 kg więc 150 cm wzrostu go już nie obowiązuje. Czytajcie ludzie dokładniej artykuły.

Yasem Dodane ponad rok temu,

Czytam wasze komentarze i aż mnie serce boli. Jaki normalny człowiek nie zrobi wszystkiego, aby ochronić swoje dziecko. Rozumiem, że Polak tak ma: “przepis” czyli chory wymysł polityków, wymyślony po to, żeby ktoś na tym zarobił. Jestem zły na siebie, bo też tak myślałem dopóki nie zobaczyłem efektów głupoty rodzica. Głupia styropianowa podkładka podniosłaby dziecko o około 15cm. i Julka teraz jeździła by na rolkach, a nie na wózku. To od nas zależy czy posadzimy nasze pociechy na fotelik czy nie. Co z tego, że nie dostaniesz mandatu skoro zabijesz własne dziecko?

Stanisław Dodane ponad rok temu,

Ma wzrost w przedziale 130-150 cm, a jego waga przekracza 36 kg. Ten zapis że dziecko może jeździć bez fotelika nie wynika z aktualnego prawa. Nie powinniście wprowadzać ludzi w błąd. przeszukałem Ustawę z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym. z internetowego systemu aktów prawnych link to https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19970980602. Jeśli się mylę to wskażcie punkt w którym jest taki zapis.

Dana2019-12-03 10:04:23

A co takim dzieckiem co ma już skończone 17 lat i nie ma 150 centymetrów. Tez do fotelika w jaki sposób.

Allfa2019-12-22 15:23:26

Jeśli dziecko ma wzrost w przedziale 130-150 cm, a jego waga przekracza 36 kg, to nie ma obowiązku jazdy w foteliku lub na podkładce.

Stanisław2020-01-27 13:41:11

Nie używaj słowa Polak potrafi, nie dba o bezpieczeństwo własnych dzieci, ja jestem Polakiem i zawsze myślałem o bezpieczeństwie własnych dzieci. Ja mam 196 cm syn 10 lat jest wysoki ale nie ma 36 kg i jeździ w foteliku, boję się o niego. Siedzi i koniec.

HannaH2020-05-15 06:38:35

Moja córka ma prawie 11 lat. Wzrost 155 cm. Nadal mieści się spokojnie w foteliku, nie dotyka wcale głową sufitu i dopóki mieści się w foteliku, będzie w nim jeździć. To dla jej bezpieczeństwa. Jak ktoś w Was uderzy z boku i głowa dziecka wyląduje w oknie zamiast w miękkim zagłówku, to wtedy niektórzy dojdą do wniosku, że trzeba było zostawić ten fotelik tak długo jak się da.
Jest dobrze dopóki nic się nie dzieje, ale Polak mądry po szkodzie. Trzeba przewidywać, a nie potem żałować. Wypadku nikt nie planuje, ale się takie zdarzają…

Dodaj komentarz

Zagraniczne imiona
Arabskie imiona żeńskie: najpopularniejsze imię arabskie dla dziewczynki
Chcecie nadać swojej córeczce oryginalne imię arabskie, jednak nie wiecie, czy jest to możliwe? Rozwiejemy Wasze wątpliwości. Wymieniamy najpopularniejsze arabskie imiona żeńskie, a także te mniej znane – razem z
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
ARhD+: co oznacza ta grupa krwi?
Oznaczenie grupy krwi jest jednym z podstawowych badań, które obowiązkowo przeprowadza się u kobiet w ciąży. Znajomość swojej grupy krwi ma ogromne znaczenie, na przykład w przypadku konieczności transfuzji krwi,
Czytaj dalej
Bezpieczeństwo dzieci
Przewożenie dzieci w foteliku w grubej kurtce może być niebezpieczne!
Sezon jesienno-zimowy to czas, kiedy ze wzmożoną siłą staramy się dbać o zdrowie naszych pociech. W tym okresie są one najmocniej narażone na ataki wirusów i bakterii. Osłabiony, wyziębiony organizm
Czytaj dalej
Bezpieczeństwo dzieci
Jak zamontować fotelik samochodowy krok po kroku?
Fotelik samochodowy to jedna z tych rzeczy, którą po prostu musisz mieć. I to niezależnie od długości tras, które codziennie pokonujesz ze swoimi dziećmi. Niestety nawet najlepszy fotelik samochodowy nie
Czytaj dalej
Bezpieczeństwo dzieci Zakupy
Foteliki samochodowe: Jak wybrać fotelik samochodowy? [RANKING]
O bezpieczeństwo dziecka w samochodzie należy zadbać niezależnie od długości trasy. Nikt nie powiedział, że stłuczka czy konieczność gwałtownego hamowania nie przytrafi Wam się chociażby w drodze do pobliskiego sklepu!
Czytaj dalej
Bezpieczeństwo dzieci Zakupy
Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?
Zakup fotelika samochodowego to bardzo często problematyczna kwestia dla wielu rodziców, przede wszystkim ze względu na bardzo bogatą i zróżnicowaną ofertę dostępnych producentów, modeli i parametrów technicznych fotelików. Czym zatem
Czytaj dalej