Przewożenie dzieci w samochodzie. Czym grozi jazda bez fotelika w 2022? Wyższe kary za złamanie przepisów
Niespełna trzy lata temu weszły zmiany w przepisach dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie. Przepisy te obowiązują także w bieżącym 2022 roku. Co się zmieniło w 2017 roku? Na co zwracać szczególną uwagę podczas przewożenia dziecka w aucie? Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce, a kiedy w ogóle bez fotelika? Sprawdź, jak powinno wyglądać przewożenie dzieci w samochodzie zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Dziecko w aucie 2022
Chyba każdy rodzic jest świadomy tego, że dzieci do określonego wieku i wzrostu należy przewozić w foteliku samochodowym. Wynika to z polskich i europejskich przepisów prawa, ale przede wszystkim także z zasad bezpieczeństwa. Dziecko bez fotelika podczas gwałtownego hamowania lub ostrego manewru jest bowiem zupełnie bezbronne i narażone na urazy, utratę zdrowia, a nawet na śmierć.
Nie tak dawno w życie weszły nowe przepisy dotyczące zasad przewożenia dzieci w aucie. Niniejszy artykuł zawiera opis zmian, a także praktyczne wskazówki dla rodziców. Do kiedy jest obowiązek jazdy foteliku, a od kiedy dziecko może jeździć na podkładce?
Fotelik samochodowy – przepisy. Do kiedy fotelik dla dzieci?
W 2017 roku rząd przyjął projekt nowelizacji Ustawy Kodeks Ruchu Drogowego, który jest zgodny z wymogami Unii Europejskiej. Część zmian dotyczyła zasad przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Do najważniejszych z nich należy zniesienie granicy wiekowej do przewożenia dzieci w foteliku samochodowym. Według aktualnych przepisów w foteliku powinno podróżować każde dziecko poniżej 150 cm wzrostu, niezależnie od tego, czy ma 9 czy 15 lat.
W pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3 […] wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone […] w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z:
1) masą i wzrostem dziecka oraz
2) właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii
Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń
przytrzymujących dla dzieci w pojeździe.
W przypadku dzieci, które osiągnęły już 150 cm wzrostu, w czasie podróży wystarczą pasy bezpieczeństwa.
Przewożenie dzieci w samochodzie: Do kiedy dziecko w foteliku?
Ponadto, zgodnie z nowymi zapisami Kodeksu Ruchu Drogowego, rodziców i opiekunów dzieci mających powyżej 135 cm zwolniono z obowiązku jazdy w foteliku z tyłu samochodu w sytuacji, kiedy jego zamontowanie nie jest możliwe. W takim przypadku można je przewozić również w pasach bezpieczeństwa, dokładne informacje znajdują się w przytoczonym poniżej artykule z Ustawy o Prawie Drogowym.
Zezwala się na przewożenie w pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3 […] na tylnym siedzeniu pojazdu, dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadkach, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci.
Od czasu zmiany przepisów dotyczących przewożenia dziecka w samochodzie, obowiązek jazdy w foteliku nie dotyczy też dzieci posiadających zaświadczenia lekarskie z przeciwwskazaniami do jego stosowania.
Unormowano również zasady przewożenia trójki małych dzieci w przypadku, gdy nie ma możliwości zainstalowania trzech fotelików z tyłu samochodu. W tej sytuacji dziecko może jeździć bez fotelika, jeśli ma ukończone trzy lata. Wówczas może być przewożone z tyłu samochodu, ale w zapiętych pasach bezpieczeństwa. W praktyce przepis ten dotyczy auta 5-osobowego, ponieważ w przypadku samochodu 7-9 osobowego nie ma problemu z zainstalowaniem dodatkowego, trzeciego fotelika.
Przewożenie dzieci w samochodzie – fotelik musi być odpowiednio dobrany
Bardzo istotną zmianą jest również nałożenie na rodzica lub opiekuna obowiązku dostosowania wymiarów fotelika dla dziecka do jego masy ciała oraz wzrostu, a także zamontowanie fotelika samochodowego zgodnie z zaleceniami producenta. Niestosowanie się do tych przepisów może skutkować karą grzywny.
Nowe przepisy Kodeksu Ruchu Drogowego nie zmieniają nakazu przewożenia dzieci w przedniej części auta tyłem do kierunku jazdy. Zmiany nie obejmują również dotychczasowych przepisów, które dotyczą wyłączenia z zasad przewożenia dzieci: pojazdu Policji, straży miejskiej, Straży Granicznej, taksówek czy specjalistycznego środka transportu sanitarnego.
Sprawdź: Przewożenie dzieci w foteliku w grubej kurtce może być niebezpieczne!
Podstawka do samochodu – od jakiego wieku?
Od jakiego wzrostu można jeździć bez fotelika? Jak wynika z obecnych zapisów prawnych, większe dziecko nie musi korzystać z fotelika samochodowego. W jego przypadku użyć podkładki dla dziecka do samochodu. Przepisy określają, że podstawkę zamiast fotelika można stosować, gdy dziecko waży powyżej 25 kilogramów. Większość podkładek przeznaczona jest dla dzieci ważących nie więcej niż 36 kg. Tym bardziej, że od tego momentu dziecko może jeździć zarówno bez fotelika, jak i bez podstawki.
Należy jednak brać pod uwagę, że zastosowanie podkładki zamiast fotelika nie jest do końca bezpieczne i eksperci nie zalecają takiego rozwiązania. W momencie wypadku czy groźnej sytuacji na drodze podstawka nie zapewnia całkowitej ochrony karku i głowy z powodu braku zagłówka. Brak również jakiekolwiek ochrony bocznej, co skutkuje tym, że w chwili uderzenia z boku dziecko narażone jest na poważne obrażenia.
Przewożenie dzieci w aucie. Dziecko w foteliku z przodu – czy to dozwolone?
Opisane wyżej przepisy mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa dziecku podczas podróży samochodem. Jednak samo przestrzeganie tych przepisów nie zapewni maksymalnego bezpieczeństwa pociechom i rodzice sami powinni zadbać o pewne aspekty, które mogą zwiększyć jego poziom.
Po pierwsze, pomimo, że prawo zezwala na przewożenie przewożenie dziecka z przodu auta w foteliku tyłem do kierunku jazdy, należy pamiętać, iż dziecko najbezpieczniejsze będzie w tylnej części samochodu. W momencie zderzenia wybuchająca poduszka powietrzna może bowiem zrobić krzywdę dziecku, więc należy je lokować albo z tyłu, jeśli poduszki są włączone albo wyłączyć poduszki i maksymalnie oddalić fotelik od miejsca ewentualnego niekontrolowanego wybuchu poduszki, tak by nie uszkodziła ona malucha. Wielu producentów oferuje możliwość montażu przycisku wyłączającego poduszkę podczas przewożenia dziecka z przodu.
Innym sposobem, dzięki któremu rodzice mogą podnieść poziom bezpieczeństwa dziecka, jest korzystanie z urządzeń sprawdzonych producentów. Czasem cena fotelika może odbić się na komforcie i bezpieczeństwie malucha, wobec czego podczas jego zakupu nie należy szukać oszczędności.
Dziecko w samochodzie. Czym grozi jazda bez fotelika?
Od 1 stycznia 2022 obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Kary za większość wykroczeń zostały znacząco podwyższone. Za złamanie przepisów dotyczących sposobu przewożenia dzieci w samochodzie wysokość grzywny została podwyższona o 100%. Jeszcze do niedawna za jazdę bez fotelika groziło 150 złotych mandatu – aktualnie stawka wynosi 300 złotych i 6 punktów karnych.
Bezpieczeństwo niemowląt podczas jazdy samochodem
O ile starsze dzieci narażone są przede wszystkim na urazy związane z nieprawidłowo dobranym fotelikiem czy też niewłaściwym zapięciem dziecka, o tyle niemowlęta i roczne maluchy wystawione są na zagrożenia innego typu. Niejednokrotnie zdarza się, że nawet całkiem małe brzdące opanowują sztukę rozpinania pasów, o czym prowadzący samochód rodzic zazwyczaj nie wie, dopóki nie spojrzy na dziecko. Co roku słyszymy też mrożące krew w żyłach historie o dzieciach pozostawionych przez rodziców w samochodzie – przytłoczeni nadmiarem obowiązków i żyjący w wiecznym pędzie dorośli zapominają o pozostawionym w samochodzie dziecku. Czy tak nieprzewidzianych sytuacji da się uniknąć?

A więc jak przewozić niemowlę w samochodzie? Z pomocą przychodzi nowa propozycja marki Cybex: klamra SensorSafe. Specjalna nakładka na pasy bezpieczeństwa połączona jest z aplikacją na smartfonie. System alarmuje kierowcę o rozpięciu pasów, pozostawieniu dziecka w aucie czy choćby o zbyt długo trwającej podróży, w której powinniśmy zrobić przerwę. Niewątpliwym plusem dla rodziców niemowląt jest też informacja, czy dziecku nie jest za zimno albo za gorąco.
Zobacz także: Dziecko miało 90% szans na przeżycie wypadku. Gdyby było zapięte w foteliku samochodowym
Przewożenie dzieci w samochodzie: Od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?
Bez fotelika może podróżować dziecko, które:
- Ma ukończony trzeci rok życia – jak wspomnieliśmy wyżej: pod warunkiem, że autem podróżuje trójka dzieci. W przeciwnym wypadku kryterium wieku nie ma znaczenia.
- Ma powyżej 150 cm wzrostu – najważniejsze kryterium.
- Ma wzrost w przedziale 130-150 cm, a jego waga przekracza 36 kg.
Rodzice pytają o przewożenie dziecka w samochodzie – przepisy 2022
Bez fotelika mogą podróżować dzieci mające powyżej 150 cm wzrostu.
W foteliku musi być przewożone każde dziecko poniżej 150 cm wzrostu, niezależnie od wieku.
Ostatnia nowelizacja przepisów zniosła zasadę dotyczącą wieku – aktualnie niezależnie od wieku każde dziecko poniżej 150 cm wzrostu musi podróżować w foteliku.
Aby przewozić dziecko bez fotelika, musi mieć ono co najmniej 150 cm wzrostu.
W momencie kiedy osiągnie 150 cm wzrostu może jeździć zarówno bez fotelika, jak i bez podstawki.
- Dziecko w aucie 2022
- Fotelik samochodowy – przepisy. Do kiedy fotelik dla dzieci?
- Przewożenie dzieci w samochodzie: Do kiedy dziecko w foteliku?
- Podstawka do samochodu – od jakiego wieku?
- Przewożenie dzieci w aucie. Dziecko w foteliku z przodu – czy to dozwolone?
- Dziecko w samochodzie. Czym grozi jazda bez fotelika?
- Bezpieczeństwo niemowląt podczas jazdy samochodem
- Przewożenie dzieci w samochodzie: Od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?
- Rodzice pytają o przewożenie dziecka w samochodzie – przepisy 2022
Jak świętować pierwszy dzień wiosny? Przedszkole to jedno z najlepszych miejsc!
Badania przesiewowe noworodków. Jaki jest ich przebieg i jakie choroby wykrywa?
Marzanna z recyklingu. Jak zrobić ekologiczną kukłę?
Dąbrowa Górnicza. Ojciec przydusza dziecko, matka tylko się przygląda. Wszystko relacjonowali na TikToku
Co zrobić żeby ubrania się nie elektryzowały? Odkryj sprawdzone sposoby na pozbycie się irytującego efektu
Światowy Dzień Recyklingu – jak uczyć dziecko prawidłowej segregacji odpadów?
- Rodzice.pl
- Przedszkolak
- Bezpieczeństwo dzieci
- Przewożenie dzieci w samochodzie. Czym grozi jazda bez fotelika w 2022? Wyższe kary za złamanie przepisów
Kategorie wagowe fotelików dla dzieci [Rozmiary fotelików samochodowych]
Fotelik samochodowy to jedna z obowiązkowych rzeczy, w które musicie się zaopatrzeć, jeżeli planujecie wozić swojego malucha samochodem. W Polsce obowiązuje nakaz przewożenia dzieci w fotelikach, a brak tego elementu...
Czytaj dalej →Powstanie trzeci w Polsce Dom Ronalda McDonalda
Trzeci w Polsce Dom Ronalda McDonalda ma powstać przy Instytucie „Pomnik–Centrum Zdrowia Dziecka” w Międzylesiu. Uroczysty list intencyjny o współpracy na rzecz jego budowy został podpisany 12 grudnia br. Trwa...
Czytaj dalej →Jak zamontować fotelik samochodowy krok po kroku?
Fotelik samochodowy to jedna z tych rzeczy, którą po prostu musisz mieć. I to niezależnie od długości tras, które codziennie pokonujesz ze swoimi dziećmi. Niestety nawet najlepszy fotelik samochodowy nie...
Czytaj dalej →Groźna internetowa zabawa powodem okaleczeń i śmierci dzieci? Niebieski wieloryb owiany jest złą sławą. Na czym polega?
O grze niebieski wieloryb zrobiło się w mediach głośno już kilka lat temu. Według ówczesnych doniesień tajemnicza internetowa zabawa miała doprowadzić do krzywdy wielu dzieci, a w kilku skrajnych przypadkach...
Czytaj dalej →Niebezpieczne skażenie Odry! W wodzie tysiące martwych ryb, a władze apelują o niewchodzenie do rzeki
Wszystko wskazuje na to, że na naszych oczach rozgrywa się prawdziwa katastrofa ekologiczna. Już pod koniec lipca w mediach zaczęły się pojawiać pierwsze informacje o tajemniczej, masowej śmierci ryb. Sprawą...
Czytaj dalej →Od ilu stopni zamykają szkoły? W nieogrzanych klasach uczniowie nie mogą się uczyć. Czy wróci nauczanie zdalne?
W ostatnim czasie zima daje się wszystkim mocno we znaki. Niskie temperatury dotykają nas w tym roku podwójnie, ze względu na bardzo drastyczny wzrost kosztów ogrzewania. Zapewnienie optymalnej temperatury w...
Czytaj dalej →Dramat w Będzinie. 3-letni chłopiec porwany przez nurt rzeki. Do pomocy ruszyli strażacy i jeden ze świadków
Prawdziwe chwile grozy rozegrały się w miniony weekend nad brzegami przepływającej przez Będzin Przemszy. 3-letni chłopiec wpadł do rzeki, natychmiast znalazł się pod wodą i został porwany przez nurt. Na...
Czytaj dalej →Sterylizator do butelek – jak działa i który model wybrać?
Sterylizator do butelek to przydatne urządzenia, które zabezpiecza butelki i smoczki przed zarazkami. Zapewniają one szybkie i bezpieczne wyparzanie przedmiotów, z których najczęściej korzysta dziecko. Dzięki temu maluch jest mniej...
Czytaj dalej →Edukacja, która ratuje życie! Rusza II edycja Kampanii Kolejowe ABC. Jak uczyć dzieci bezpiecznych nawyków?
Urząd Transportu Kolejowego nie spoczywa na laurach i nie ustaje w swoich staraniach o poprawę bezpieczeństwa na terenach kolejowych. Właśnie startuje druga odsłona Kampanii Kolejowe ABC, której głównym celem jest...
Czytaj dalej →Dziecko w sieci – jak chronić najmłodszych przed zagrożeniami w internecie?
Już niespełna 10-letnie dziecko rozpoczyna swoją przygodę z samodzielnym korzystaniem z sieci. Styczność z wirtualnym światem ma jednak znacznie wcześniej – widok 4-letniego malucha z telefonem komórkowym już nikogo nie...
Czytaj dalej →Bezpieczeństwo dziecka w domu. 6 ważnych zasad, o których powinieneś pamiętać
Dom to miejsce, w którym dziecko zazwyczaj czuje się najbezpieczniej. Mimo to gdy przychodzi moment pozostania w nim bez opieki rodziców, może być również miejscem, w którym kryje się wiele...
Czytaj dalej →Kobieta zostawiła dziecko w samochodzie i poszła na zakupy. Na ratunek ruszyli przechodnie
W miniony weekend w Poznaniu doszło do bardzo groźnego zdarzenia. Kobieta zostawiła dziecko w samochodzie, w czasie upały i spokojnie udała się na zakupy. Gdyby nie natychmiastowa reakcja świadków, cała...
Czytaj dalej →Trujący cis: jak bardzo jest szkodliwy? Jakie są objawy zatrucia cisem?
Cisy to rośliny bardzo często spotykane w polskich ogrodach. Chętnie wybiera się je do posadzenia, ponieważ są iglaste i wiecznie zielone, a więc doskonale się prezentują przez cały rok. Jesienią...
Czytaj dalej →Do kiedy dziecko w foteliku? Złamanie przepisów może rodziców słono kosztować
Bezpieczeństwo podczas podróży z dziećmi to priorytetowy element każdej wyprawy. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić maluchowi odpowiednio dobrany, dobrej jakości fotelik samochodowy. Jazda bez fotelika stanowi ogromne zagrożenie dla...
Czytaj dalej →Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?
Zakup fotelika samochodowego to bardzo często problematyczna kwestia dla wielu rodziców, przede wszystkim ze względu na bardzo bogatą i zróżnicowaną ofertę dostępnych producentów, modeli i parametrów technicznych fotelików. Czym zatem...
Czytaj dalej →Prezent na roczek z Ikei?
Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...
Czytaj dalej →Ślub i wesele w niedzielę
Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...
Czytaj dalej →Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko
Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...
Czytaj dalej →
11 komentarzy: Przewożenie dzieci w samochodzie. Czym grozi jazda bez fotelika w 2022? Wyższe kary za złamanie przepisów
Dziecko powiedzmy 140 cm w foteliku..kretynizm. Glowe wystawi chyba przez dach.
Tragedia dziecko nie mieści mi się w największym foteliku a oni do 150cm każą jeździć a nie mówię już o wzroście dziecka mój syn jest bardzo wysoki jak na swój wiek to ludzie co nie mają 150cm Też powinni jako kierowcy w fotelikach jeździć
Ja mam Maxi-Cosi i już nie muszę się o nic martwić bo oni mają wszystkie foteliki bezpieczne. Zresztą wystarczy przeczytać o pierwszym na świecie foteliku z wbudowanymi poduszkami powietrznymi. Lub o świetnym pomyśle linii fotelików z gwiezdnych wojen. Ja jestem wielkim fanem i wymienie fotelik syna na właśnie ten 🙂
Tak ale taki 14 latel na pewno wazy powyzej 36kg, pisze jak byk ze jak miedzy 130-150cm i powyżej 35 kg to dziecko może jechać bez fotelika
Takie małe dzieci a tyle potrzeba żeby im zapewnić bezpieczeństwo (zgodne z przepisami). Sama wychowuje synka, tzn mąż ciągle w pracy :), wiec na moje głowie cała infrastruktura dziecka.
Co to za model fotelika na zdjęciu???
14- latek raczej waży więcej niż 36 kg więc 150 cm wzrostu go już nie obowiązuje. Czytajcie ludzie dokładniej artykuły.
Czytam wasze komentarze i aż mnie serce boli. Jaki normalny człowiek nie zrobi wszystkiego, aby ochronić swoje dziecko. Rozumiem, że Polak tak ma: “przepis” czyli chory wymysł polityków, wymyślony po to, żeby ktoś na tym zarobił. Jestem zły na siebie, bo też tak myślałem dopóki nie zobaczyłem efektów głupoty rodzica. Głupia styropianowa podkładka podniosłaby dziecko o około 15cm. i Julka teraz jeździła by na rolkach, a nie na wózku. To od nas zależy czy posadzimy nasze pociechy na fotelik czy nie. Co z tego, że nie dostaniesz mandatu skoro zabijesz własne dziecko?
Ma wzrost w przedziale 130-150 cm, a jego waga przekracza 36 kg. Ten zapis że dziecko może jeździć bez fotelika nie wynika z aktualnego prawa. Nie powinniście wprowadzać ludzi w błąd. przeszukałem Ustawę z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym. z internetowego systemu aktów prawnych link to [Zobacz stronę]. Nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19970980602. Jeśli się mylę to wskażcie punkt w którym jest taki zapis.
A co takim dzieckiem co ma już skończone 17 lat i nie ma 150 centymetrów. Tez do fotelika w jaki sposób.
Jeśli dziecko ma wzrost w przedziale 130-150 cm, a jego waga przekracza 36 kg, to nie ma obowiązku jazdy w foteliku lub na podkładce.
Nie używaj słowa Polak potrafi, nie dba o bezpieczeństwo własnych dzieci, ja jestem Polakiem i zawsze myślałem o bezpieczeństwie własnych dzieci. Ja mam 196 cm syn 10 lat jest wysoki ale nie ma 36 kg i jeździ w foteliku, boję się o niego. Siedzi i koniec.
Moja córka ma prawie 11 lat. Wzrost 155 cm. Nadal mieści się spokojnie w foteliku, nie dotyka wcale głową sufitu i dopóki mieści się w foteliku, będzie w nim jeździć. To dla jej bezpieczeństwa. Jak ktoś w Was uderzy z boku i głowa dziecka wyląduje w oknie zamiast w miękkim zagłówku, to wtedy niektórzy dojdą do wniosku, że trzeba było zostawić ten fotelik tak długo jak się da.
Jest dobrze dopóki nic się nie dzieje, ale Polak mądry po szkodzie. Trzeba przewidywać, a nie potem żałować. Wypadku nikt nie planuje, ale się takie zdarzają…