Fotelik samochodowy to jedna z tych rzeczy, którą po prostu musisz mieć. I to niezależnie od długości tras, które codziennie pokonujesz ze swoimi dziećmi. Niestety nawet najlepszy fotelik samochodowy nie zapewni dziecku bezpieczeństwa, jeśli nie zostanie poprawnie zamontowany.
Fotelik samochodowy jest obowiązkowy!
Fakty są nieubłagane: Aż 87% wypadków to kolizje czołowe. W większości krajów główną przyczyną śmierci dzieci są wypadki samochodowe. Statystyki pokazują, że najwięcej urazów podczas wypadków komunikacyjnych odnoszą dzieci pomiędzy 1 a 4 rokiem życia. Dlaczego? W wieku około 12 miesięcy dzieci przestają jeździć zwrócone tyłem do kierunku jazdy. Ich głowa wciąż jest stosunkowo duża w porównaniu do reszty ciała, a mięśnie karku niewystarczająco silne, by zamortyzować siły działające podczas wypadku.
Uwaga: Przewożenie dzieci w foteliku w grubej kurtce jest niebezpieczne!
Zadaniem fotelików samochodowych jest równomierne rozłożenie siły uderzeniowej i ochrona delikatnych jeszcze narządów wewnętrznych dziecka. Aby to było możliwe, trzeba poprawnie zamontować fotelik samochodowy. Ekspertyzy Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pokazują, że aż 70% rodziców często nieświadomie naraża dzieci na niebezpieczeństwo poprzez niewłaściwy montaż i użytkowanie fotelików samochodowych.
Montaż fotelika samochodowego: Instrukcja
Montaż fotelików samochodowych wydaje się intuicyjny, dlatego niewielu rodziców sięga po instrukcję obsługi modelu, który zakupili. To błąd, którego skutkiem może być to, że fotelik porusza się w trakcie jazdy i nie jest zamontowany stabilnie. Warto więc zajrzeć do instrukcji producenta i sprawdzić, jak poprawnie zamontować fotelik samochodowy krok po kroku.
Jak zamontować fotelik samochodowy krok po kroku?
Najczęstsze błędy przy montażu fotelika samochodowego
Jak pokazuje praktyka, często zapominamy o drobiazgach, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa dzieci w samochodzie. Trzy najczęstsze to:
1. Niewyłączona poduszka powietrzna
Często o jej istnieniu po prostu zapominamy. Niektóre samochody mają możliwość wyłączenia poduszki powietrznej specjalnym przyciskiem, ale jest ich niewiele. Wystrzelająca z prędkością 300 km/h poduszka może być przyczyną poważnych urazów u dziecka, dlatego nie mając możliwości jej wyłączenia, montuj fotelik samochodowy z tyłu auta.
2. Za mały albo za duży fotelik dla dziecka
Powiedźmy sobie wprost: fotelik samochodowy dobrej jakości to spory wydatek, ale niestety nie można kupować go na wyrost, ani jeździć w jednym modelu zbyt długo. Co powinno być sygnałem, że dany model nie jest odpowiedni?
- głowa dziecka wystaje poza krawędź zagłówka w momencie wypadku odchyli się do tyłu, co grozi złamaniem kręgów szyjnych
- zagłówek znajduje się zbyt wysoko i tym samym nie chroni boków głowy dziecka
3. Zbyt słabo napięte pasy
Maluchy nie przepadają za ściśle przylegającymi do ciała pasami bezpieczeństwa, ale niestety jedynie zapięcie ich w ten sposób gwarantuje bezpieczeństwo dziecka.Nie należy też ściągać ochraniaczy z pasów. Ich zadaniem jest nie tylko ochrona skóry dziecka, ale też utrzymanie pasów we właściwym położeniu.