Jak zamontować fotelik w samochodzie krok po kroku?

Fotelik samochodowy to jedna z tych rzeczy, którą po prostu musisz mieć. I to niezależnie od długości tras, które codziennie pokonujesz ze swoimi dziećmi. Niestety nawet najlepszy fotelik samochodowy nie zapewni dziecku bezpieczeństwa, jeśli nie zostanie poprawnie zamontowany. 

Jak zamontować fotelik w samochodzie krok po kroku?

Fotelik samochodowy jest obowiązkowy!

Fakty są nieubłagane: Aż 87% wypadków to kolizje czołowe. W większości krajów główną przyczyną śmierci dzieci są wypadki samochodowe. Statystyki pokazują, że najwięcej urazów podczas wypadków komunikacyjnych odnoszą dzieci pomiędzy 1 a 4 rokiem życia. Dlaczego? W wieku około 12 miesięcy dzieci przestają jeździć zwrócone tyłem do kierunku jazdy. Ich głowa wciąż jest stosunkowo duża w porównaniu do reszty ciała, a mięśnie karku niewystarczająco silne, by zamortyzować siły działające podczas wypadku.

Zadaniem fotelików samochodowych jest równomierne rozłożenie siły uderzeniowej i ochrona delikatnych jeszcze narządów wewnętrznych dziecka. Aby to było możliwe, trzeba poprawnie zamontować fotelik samochodowy. Ekspertyzy Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pokazują, że aż 70% rodziców często nieświadomie naraża dzieci na niebezpieczeństwo poprzez niewłaściwy montaż i użytkowanie fotelików samochodowych.

Jak poprawnie zamontować fotelik samochodowy?

Montaż fotelików samochodowych wydaje się intuicyjny, dlatego niewielu rodziców sięga po instrukcję obsługi modelu, który zakupili. To błąd, którego skutkiem może być to, że fotelik porusza się w trakcie jazdy i nie jest zamontowany stabilnie. Warto więc zajrzeć do instrukcji producenta i sprawdzić, jak poprawnie zamontować fotelik samochodowy krok po kroku.

Jak zamontować fotelik samochodowy krok po kroku?

Większość fotelików dla dzieci przed montażem w samochodzie musisz najpierw złożyć. W tym celu połącz ze sobą poszczególne części fotela postępując zgodnie z instrukcją danego producenta.

Ustaw zagłówek – odpowiednio wyregulowany zapewnia bezpieczeństwo, ale też komfort jazdy dziecka. Jeśli możesz zmieścić dwa palce pomiędzy ramionami dziecka, a zagłówkiem, oznacza to, że został prawidłowo ustawiony. Aby wyregulować zagłówek w górę lub w dół, umieść dziecko w foteliku, a następnie pociągnij dźwignię znajdującą się z tyłu większości zagłówków. Po zwolnieniu jej, zagłówek automatycznie się zablokuje.

Fotelik CYBEX FOR SCUDERIA FERRARI Pallas M Fix został wyposażony w możliwość 12-stopniowej regulacji wysokości oparcia, dzięki czemu rośnie razem z dzieckiem. Wybierając fotelik dla dziecka warto też zwrócić uwagę na sposób ochrony malucha podczas uderzenia w bok samochodu. CYBEX FOR SCUDERIA FERRARI Pallas M Fix wyposażono w LSP czyli System Ochrony Bocznej, który podczas kolizji bocznej absorbuje energię uderzenia. W tym samym czasie, energia kinetyczna ciała spowodowana uderzeniem jest pochłaniana, natomiast głowa dziecka zostaje utrzymywana w bezpiecznej strefie fotelika.

Gdzie zamontować fotelik samochodowy? Ryzyko poważnych urazów jest zdecydowanie mniejsze z tyłu samochodu. Jeśli to możliwe zamontuj fotelik dziecka tyłem do kierunku jazdy – to zdecydowanie zwiększa poziom bezpieczeństwa maluszka.

By zamontować fotelik samochodowy z Isofixem czy bez, potrzebujesz trzypunktowego pasa bezpieczeństwa w samochodzie. Może on służyć do przypięcia fotelika lub też przypięcia podróżującego w nim starszego dziecka. Niektóre foteliki, m.in. CYBEX FOR SCUDERIA FERRARI Pallas M Fix, są wyposażone w specjalną blokadę, która nie pozwala na przesuwanie się pasa, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo dziecka.

Montaż fotelika z Isofoxem, czyli systemem, który stabilnie łączy fotelik samochodowy z autem i nie pozwala na jego poruszanie się w trakcie jazdy jest możliwy jedynie w samochodach wyposażonych w zaczepy Isofix. Montaż jest banalnie prosty!

Wystarczy, że wysuniesz zaczepy Isofix w swoim foteliku na długość pasującą do konkretnego pojazdu, umieścisz fotelik samochodowy dziecka na tylnym siedzeniu auta i dociśniesz go tak, by zaczepy umieszczone na foteliku i w samochodzie się ze sobą połączyły wydając charakterystyczne kliknięcie.

Nie wszystkie foteliki dla dzieci, ale też samochody posiadają system Isofix. W tym wypadku fotelik samochodowy montujemy trzypunktowymi pasami bezpieczeństwa zapinając je w sposób opisany przez producenta konkretnego modelu.

Po zamontowaniu fotelika pamiętaj o zabezpieczeniu rzeczy, które leżą luzem w samochodzie. W razie wypadku mogą zadziałać niczym pociski uderzające z dużą siłą w Twoje dziecko powodując liczne obrażenia.

Najczęstsze błędy przy montażu fotelika samochodowego

Jak pokazuje praktyka, często zapominamy o drobiazgach, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa dzieci w samochodzie. Trzy najczęstsze to:

1. Niewyłączona poduszka powietrzna

Często o jej istnieniu po prostu zapominamy. Niektóre samochody mają możliwość wyłączenia poduszki powietrznej specjalnym przyciskiem, ale jest ich niewiele. Wystrzelająca z prędkością 300 km/h poduszka może być przyczyną poważnych urazów u dziecka, dlatego nie mając możliwości jej wyłączenia, montuj fotelik samochodowy z tyłu auta.

2. Za mały albo za duży fotelik dla dziecka

Powiedźmy sobie wprost: fotelik samochodowy dobrej jakości to spory wydatek, ale niestety nie można kupować go na wyrost, ani jeździć w jednym modelu zbyt długo. Co powinno być sygnałem, że dany model nie jest odpowiedni?

  • głowa dziecka wystaje poza krawędź zagłówka w momencie wypadku odchyli się do tyłu, co grozi złamaniem kręgów szyjnych
  • zagłówek znajduje się zbyt wysoko i tym samym nie chroni boków głowy dziecka

3. Zbyt słabo napięte pasy

Maluchy nie przepadają za ściśle przylegającymi do ciała pasami bezpieczeństwa, ale niestety jedynie zapięcie ich w ten sposób gwarantuje bezpieczeństwo dziecka.Nie należy też ściągać ochraniaczy z pasów. Ich zadaniem jest nie tylko ochrona skóry dziecka, ale też utrzymanie pasów we właściwym położeniu.

Sprawdź: Od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?

Dodaj komentarz

Zdrowie rodziców Zdrowie dziecka Dolegliwości niemowląt
Biały nalot na języku
Zauważyłeś biały nalot na języku swoim lub swojego dziecka? Spokojnie - w większości przypadków nie jest to związane z żadną chorobą, a jedynie z błędami w higienie jamy ustnej. Może
Czytaj dalej
Newsy Wielkanoc
Kiedy jest Wielkanoc 2019? Sprawdź, kiedy w tym roku wypadają święta wielkanocne!
Kiedy jest Wielkanoc 2019? W tym roku Wielkanoc wypada stosunkowo późno. Kiedy w tym roku wypada Wielki Piątek, Wielka Sobota i święta wielkanocne? Sprawdźmy kiedy jest Wielkanoc 2019! Kiedy jest Wielkanoc
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Najrzadsza grupa krwi
Najrzadszą grupą krwi jest AB Rh (-). Szacuje się, że występuje ona u zaledwie 11% mieszkańców naszego globu. Dla porównania: grupę krwi 0 ma blisko 45% ludzi. Dlaczego grupa AB
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Po jakim czasie działa antybiotyk?
Antybiotyki są powszechnie stosowane w przypadku zakażeń bakteryjnych u dzieci i dorosłych. Mechanizm działania leku zależy od substancji czynnej, która się w nich znajduje, a na efekt terapeutyczny wpływ mają
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Znamiona na skórze: Kiedy powinny wzbudzić niepokój?
Różnego rodzaju znamiona na skórze takie jak znamiona barwnikowe czy też znamiona naczyniowe u niektórych są przypadłością wrodzoną, ale mogą być też nabyte. Większość znamion, zwłaszcza tych wrodzonych, jest niegroźna, jednak
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Mononukleoza u dzieci: objawy i leczenie
Gdy przeziębienie ciągnie się w nieskończoność, maluch czuje się osłabiony, a kolejne badania nic nie wykazują w końcu ktoś zadaje pytanie: czy to aby nie mononukleoza? Sprawę rozstrzygnie badanie krwi
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Rozwój niemowląt
Ząbkowanie: kiedy wychodzą pierwsze zęby u niemowlaka?
Wyrastanie pierwszych ząbków u niemowlaka to etap, na który większość rodziców czeka. Warto zaopatrzyć się w kalendarz ząbkowania, aby zapisywać, kiedy pojawiły się kolejne ząbki. Dowiedz się też jak ulżyć maluszkowi
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Bostonka u dzieci: jakie objawy wskazują na chorobę bostońską?
Bostonka, grypa bostońska czy inaczej choroba bostońska to typowa dla dzieci choroba wirusowa atakująca najmłodszych w sezonie największej podatności na ataki wirusów, czyli wiosną i jesienią. Bostonka u dzieci początkowo
Czytaj dalej
Choroby dzieci
Zapalenie gardła u dziecka [przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby]
Zapalenie gardła u dziecka może być spowodowane infekcją wirusową lub bakteryjną. Zakażenie występuje dość często, zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych. Na wirusowe i bakteryjne zapalenie gardła narażone szczególnie te dzieci, które
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie niemowlaka
Gorączka, szybki oddech, uderzenie w głowę: kiedy bezwzględnie udać się z dzieckiem do szpitala?
Każdy rodzic doskonale zna uczucie niepokoju, które towarzyszy chorobie lub wypadkowi dziecka. Nie zawsze wiemy, jak w danej sytuacji się zachować, czy np. poczekać  i obserwować czy od razu udać
Czytaj dalej