ZUS odrzucił tysiące wniosków o 500 plus! Rodzice nie kryją zaskoczenia. Jaki jest powód?

Od 1 lutego 2022 wszyscy rodzice mogą już składać wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Środki nie są przyznawane automatycznie, dlatego dostarczenie dokumentu jest niezbędne, aby pobierać świadczenie. W tym roku procedura po raz pierwszy odbywa się według nowych zasad, a w sieci zaczynają się pojawiać informacje o problemach. Okazuje się, że ZUS odrzucił tysiące wniosków o 500 plus! Wiele rodziców jest zaskoczonych i zdezorientowanych. Co jest przyczyną tej sytuacji?

Kiedy składać wnioski o 500+?

Wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy (tj. od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023) można składać już od 1 lutego. W tym roku cała procedura odbywa się według nieco zmienionych zasad, ponieważ od stycznia obowiązują nowelizacja ustawy. Zgodnie z nowymi przepisami realizacją programu zajmuje się ZUS i do właśnie ta instytucja będzie odpowiedzialna za rozpatrzenie wszystkich dokumentów.

Istotną z punktu widzenia rodziców różnicą jest fakt, że wnioski można składać już wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem trzech opcji – portalu [email protected], PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Pieniądze trafią zaś bezpośrednio na konto wskazane w dokumencie, wszystkie wypłaty muszą bowiem odbywać się bezgotówkowo.

Jeśli rodzice chcą zachować ciągłość wypłat i nie stracić środków, powinni pamiętać o datach. Wnioski złożone do 30 kwietnia gwarantują utrzymanie terminowych, comiesięcznych przelewów. Dostarczenie ich w maju i w czerwcu spowoduje opóźnienie wypłat, ale bez utraty środków, ponieważ rodzice otrzymają wyrównanie. Warto jednak pamiętać, że wnioski złożone po 30 czerwca zostaną rozpatrzone, ale ZUS przyzna pieniądze z wyrównaniem od miesiąca dostarczenia dokumentu. Oznacza to utratę środków, a zatem lepiej nie zwlekać i dopełnić formalności jak najszybciej.

Zobacz: Czy do wniosku 500+ trzeba dołączyć jakieś dokumenty?

Dlaczego ZUS odrzucił tak wiele wniosków o 500 plus?

Niedawno w sieci pojawiły się niepokojące informacje, że ZUS odrzuca kolejne wnioski o 500 plus. Jak się okazuje, powodem może być prosty błąd przy uzupełnianiu formularza. Wszystko dlatego, że w jednej z rubryk rodzice mają do wyboru dwa okresy świadczeniowe:

  • świadczenie wychowawcze na okres rozliczeniowy od 1 czerwca 2021 do 31 maja 2022,
  • świadczenie wychowawcze na okres rozliczeniowy od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023.

Część rodziców nieopatrznie zaznaczała w miejscu nieodpowiedni okres, stąd tak wiele odrzuconych przez ZUS wniosków. Wszyscy, którzy już są beneficjentami programu, tzn. mają już przyznane prawo do świadczenia i otrzymują je co miesiąc, powinni zaznaczyć opcję numer 2, czyli okres od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023. 500 plus na ten pierwszy okres świadczeniowy zostało im już przyznane w zeszłym roku, a za te wypłaty odpowiadają jeszcze dotychczasowe organy (czyli gminy).

Dla kogo więc jest ta pierwsza opcja? Wniosek na okres świadczeniowy od 1 czerwca 2021 do 31 maja 2022 powinni złożyć rodzice na dzieci nowo narodzone. ZUS umożliwia im jednak od razu złożenie dokumentu również na kolejny okres, rozpoczynający się 1 czerwca 2022, stąd właśnie dwie opcje do wyboru.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo