ZUS odrzucił tysiące wniosków o 500 plus! Rodzice nie kryją zaskoczenia. Jaki jest powód?

Od 1 lutego 2022 wszyscy rodzice mogą już składać wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Środki nie są przyznawane automatycznie, dlatego dostarczenie dokumentu jest niezbędne, aby pobierać świadczenie. W tym roku procedura po raz pierwszy odbywa się według nowych zasad, a w sieci zaczynają się pojawiać informacje o problemach. Okazuje się, że ZUS odrzucił tysiące wniosków o 500 plus! Wiele rodziców jest zaskoczonych i zdezorientowanych. Co jest przyczyną tej sytuacji?

Kiedy składać wnioski o 500+?

Wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy (tj. od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023) można składać już od 1 lutego. W tym roku cała procedura odbywa się według nieco zmienionych zasad, ponieważ od stycznia obowiązują nowelizacja ustawy. Zgodnie z nowymi przepisami realizacją programu zajmuje się ZUS i do właśnie ta instytucja będzie odpowiedzialna za rozpatrzenie wszystkich dokumentów.

Istotną z punktu widzenia rodziców różnicą jest fakt, że wnioski można składać już wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem trzech opcji – portalu Emp@tia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Pieniądze trafią zaś bezpośrednio na konto wskazane w dokumencie, wszystkie wypłaty muszą bowiem odbywać się bezgotówkowo.

Jeśli rodzice chcą zachować ciągłość wypłat i nie stracić środków, powinni pamiętać o datach. Wnioski złożone do 30 kwietnia gwarantują utrzymanie terminowych, comiesięcznych przelewów. Dostarczenie ich w maju i w czerwcu spowoduje opóźnienie wypłat, ale bez utraty środków, ponieważ rodzice otrzymają wyrównanie. Warto jednak pamiętać, że wnioski złożone po 30 czerwca zostaną rozpatrzone, ale ZUS przyzna pieniądze z wyrównaniem od miesiąca dostarczenia dokumentu. Oznacza to utratę środków, a zatem lepiej nie zwlekać i dopełnić formalności jak najszybciej.

Zobacz: Czy do wniosku 500+ trzeba dołączyć jakieś dokumenty?

Dlaczego ZUS odrzucił tak wiele wniosków o 500 plus?

Niedawno w sieci pojawiły się niepokojące informacje, że ZUS odrzuca kolejne wnioski o 500 plus. Jak się okazuje, powodem może być prosty błąd przy uzupełnianiu formularza. Wszystko dlatego, że w jednej z rubryk rodzice mają do wyboru dwa okresy świadczeniowe:

  • świadczenie wychowawcze na okres rozliczeniowy od 1 czerwca 2021 do 31 maja 2022,
  • świadczenie wychowawcze na okres rozliczeniowy od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023.

Część rodziców nieopatrznie zaznaczała w miejscu nieodpowiedni okres, stąd tak wiele odrzuconych przez ZUS wniosków. Wszyscy, którzy już są beneficjentami programu, tzn. mają już przyznane prawo do świadczenia i otrzymują je co miesiąc, powinni zaznaczyć opcję numer 2, czyli okres od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023. 500 plus na ten pierwszy okres świadczeniowy zostało im już przyznane w zeszłym roku, a za te wypłaty odpowiadają jeszcze dotychczasowe organy (czyli gminy).

Dla kogo więc jest ta pierwsza opcja? Wniosek na okres świadczeniowy od 1 czerwca 2021 do 31 maja 2022 powinni złożyć rodzice na dzieci nowo narodzone. ZUS umożliwia im jednak od razu złożenie dokumentu również na kolejny okres, rozpoczynający się 1 czerwca 2022, stąd właśnie dwie opcje do wyboru.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo