Ulga na dziecko 2022: zmieni się limit dochodu? Część rodziców na pewno straci przez zmiany

Od 1 stycznia spora część Polaków mierzy się z zamieszaniem wywołanym przez Polski Ład. Nowy program wprowadza naprawdę istotne zmiany w systemie podatkowym, które dotkną wszystkich obywateli. Inaczej będzie wyglądała również ciesząca się największą popularnością wśród podatników – ulga prorodzinna. Od teraz zwrot podatku na dziecko może być mniej korzystny dla niektórych rodziców. Ulga na dziecko 2022 – czy zmieni się limit dochodu? Sprawdź, kto straci na zmianach.

Ulga na dziecko 2022 – limit dochodu

Chociaż tegorocznych rozliczeń podatkowych dokonamy jeszcze według dotychczasowych zasad, ponieważ dotyczą 2021 roku, to wiele osób już martwi się, jak bardzo Polski Ład zamiesza w ich finansach. Część zmian może wpłynąć na kształt ulgi prorodzinnej, która jest zdecydowanie najpopularniejszym odliczeniem wśród Polaków. Nie wszyscy rodzice mogą z niej skorzystać, aby otrzymać zwrot podatku na dziecko, trzeba bowiem spełnić pewne kryteria.

Ulga na dziecko przysługuje rodzicom, opiekunom oraz rodzicom zastępczym pod warunkiem, że faktycznie sprawują oni opiekę i ponoszą związane z tym koszty. Pieniądze można odliczyć na dzieci małoletnie, bez względu na wiek, jeśli w 2021 roku otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną, a także na pociechy do 25. roku życia, które kontynuują naukę, a ich zarobki nie przekraczają 3089 złotych.

W przypadku ulgi prorodzinnej obowiązują także limity dochodu. Dotyczą one jednak wyłącznie rodziców jedynaków. Rodziny, w których wychowuje się więcej niż jedno dziecko mogą skorzystać z odliczenia bez względu na to, ile zarabiasz.

Ulga podatkowa na dziecko 2022 – limit dochodu

  • nie ma ograniczeń dochodów — jeśli masz więcej niż jedno dziecko.
  • nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł — jeśli masz jedno dziecko i wychowujesz je samotnie,
  • razem z małżonkiem nie możecie łącznie zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł — jeśli macie jedno dziecko i jesteście małżeństwem przez cały rok,
  • nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 56 000 zł — jeśli masz jedno dziecko i nie jesteś w związku małżeńskim z rodzicem dziecka.

Warto także pamiętać, że rozliczenie na dziecko 2022 przysługuje wyłącznie rodzicom opodatkowanym na zasadach ogólnych z zastosowaniem skali podatkowej. Nie mogą z niej natomiast skorzystać podatnicy, którzy uzyskują dochody opodatkowane 19% podatkiem liniowym.

Sprawdź: 12 tys zł na dziecko. Nie wszyscy wiedzą, że im przysługuje! Trzeba się spieszyć, aby nie stracić pieniędzy!

Ulga na dzieci 2022. Część rodziców straci pieniądze

Niestety zmiany w systemie podatkowym wprowadzone przez Polski Ład spowodują, że 2022 roku będzie ostatnim, kiedy część rodziców skorzysta z odliczenia ulgi prorodzinnej. Ze względu na nowe zasady w 2023 wielu rodziców straci możliwość skorzystania z ulgi na dzieci. Dotychczas jej odliczenie zależało od wysokości składek zdrowotnych i na ZUS, aby otrzymać zwrot w całości, ich suma musiała być równa bądź wyższa od kwoty ulgi.

Do tej pory o zwrot ulgi na dziecko mogli się ubiegać nawet rodzic, którego kwota obliczonego rocznego podatku wynosiła 0 złotych lub była niższa niż kwota ulgi. Wszystko dlatego, że można ją było odliczyć nie tylko od podatku dochodowego, ale także od składek ZUS i zdrowotnej. W takiej sytuacji podatnik mógł liczyć na zwrot kwoty stanowiącej różnicę między kwotą przysługującego podatnikowi odliczenia (ulgi prorodzinne) a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym (wysokości podatku). Wysokość zwrotu nie mogła jednak przekroczyć sumy zapłaconych składek społecznych i zdrowotnej. Teraz różnica ta będzie liczona tylko na podstawie tych pierwszych, a więc – chorobowej, emerytalnej, rentowej i wypadkowej. W związku z tym wypłacona różnica może być znacznie mniejsza niż dotychczas. A biorąc pod uwagę, że podniesiono także kwotę wolną od podatku, co sprawia, że osoby zarabiające najmniej nie będą miały potrącanych zaliczek na podatek – mogą oni szczególnie dotkliwie odczuć zmiany.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo