Ulga na dziecko 2022: zmieni się limit dochodu? Część rodziców na pewno straci przez zmiany

Od 1 stycznia spora część Polaków mierzy się z zamieszaniem wywołanym przez Polski Ład. Nowy program wprowadza naprawdę istotne zmiany w systemie podatkowym, które dotkną wszystkich obywateli. Inaczej będzie wyglądała również ciesząca się największą popularnością wśród podatników – ulga prorodzinna. Od teraz zwrot podatku na dziecko może być mniej korzystny dla niektórych rodziców. Ulga na dziecko 2022 – czy zmieni się limit dochodu? Sprawdź, kto straci na zmianach.

Ulga na dziecko 2022 – limit dochodu

Chociaż tegorocznych rozliczeń podatkowych dokonamy jeszcze według dotychczasowych zasad, ponieważ dotyczą 2021 roku, to wiele osób już martwi się, jak bardzo Polski Ład zamiesza w ich finansach. Część zmian może wpłynąć na kształt ulgi prorodzinnej, która jest zdecydowanie najpopularniejszym odliczeniem wśród Polaków. Nie wszyscy rodzice mogą z niej skorzystać, aby otrzymać zwrot podatku na dziecko, trzeba bowiem spełnić pewne kryteria.

Ulga na dziecko przysługuje rodzicom, opiekunom oraz rodzicom zastępczym pod warunkiem, że faktycznie sprawują oni opiekę i ponoszą związane z tym koszty. Pieniądze można odliczyć na dzieci małoletnie, bez względu na wiek, jeśli w 2021 roku otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną, a także na pociechy do 25. roku życia, które kontynuują naukę, a ich zarobki nie przekraczają 3089 złotych.

W przypadku ulgi prorodzinnej obowiązują także limity dochodu. Dotyczą one jednak wyłącznie rodziców jedynaków. Rodziny, w których wychowuje się więcej niż jedno dziecko mogą skorzystać z odliczenia bez względu na to, ile zarabiasz.

Ulga podatkowa na dziecko 2022 – limit dochodu

  • nie ma ograniczeń dochodów — jeśli masz więcej niż jedno dziecko.
  • nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł — jeśli masz jedno dziecko i wychowujesz je samotnie,
  • razem z małżonkiem nie możecie łącznie zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł — jeśli macie jedno dziecko i jesteście małżeństwem przez cały rok,
  • nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 56 000 zł — jeśli masz jedno dziecko i nie jesteś w związku małżeńskim z rodzicem dziecka.

Warto także pamiętać, że rozliczenie na dziecko 2022 przysługuje wyłącznie rodzicom opodatkowanym na zasadach ogólnych z zastosowaniem skali podatkowej. Nie mogą z niej natomiast skorzystać podatnicy, którzy uzyskują dochody opodatkowane 19% podatkiem liniowym.

Sprawdź: 12 tys zł na dziecko. Nie wszyscy wiedzą, że im przysługuje! Trzeba się spieszyć, aby nie stracić pieniędzy!

Ulga na dzieci 2022. Część rodziców straci pieniądze

Niestety zmiany w systemie podatkowym wprowadzone przez Polski Ład spowodują, że 2022 roku będzie ostatnim, kiedy część rodziców skorzysta z odliczenia ulgi prorodzinnej. Ze względu na nowe zasady w 2023 wielu rodziców straci możliwość skorzystania z ulgi na dzieci. Dotychczas jej odliczenie zależało od wysokości składek zdrowotnych i na ZUS, aby otrzymać zwrot w całości, ich suma musiała być równa bądź wyższa od kwoty ulgi.

Do tej pory o zwrot ulgi na dziecko mogli się ubiegać nawet rodzic, którego kwota obliczonego rocznego podatku wynosiła 0 złotych lub była niższa niż kwota ulgi. Wszystko dlatego, że można ją było odliczyć nie tylko od podatku dochodowego, ale także od składek ZUS i zdrowotnej. W takiej sytuacji podatnik mógł liczyć na zwrot kwoty stanowiącej różnicę między kwotą przysługującego podatnikowi odliczenia (ulgi prorodzinne) a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym (wysokości podatku). Wysokość zwrotu nie mogła jednak przekroczyć sumy zapłaconych składek społecznych i zdrowotnej. Teraz różnica ta będzie liczona tylko na podstawie tych pierwszych, a więc – chorobowej, emerytalnej, rentowej i wypadkowej. W związku z tym wypłacona różnica może być znacznie mniejsza niż dotychczas. A biorąc pod uwagę, że podniesiono także kwotę wolną od podatku, co sprawia, że osoby zarabiające najmniej nie będą miały potrącanych zaliczek na podatek – mogą oni szczególnie dotkliwie odczuć zmiany.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo