Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: kiedy wypłaty? Nie wszyscy dostaną tyle samo. Jak wyliczany jest RKO?

Od 1 stycznia rodzice mogą składać wnioski o nowe świadczenie. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, znany również jako “nowe 500 plus”, może wynieść nawet 12 tysięcy złotych na dziecko. Aby go otrzymać, trzeba jednak spełniać określone warunki. Część uprawnionych złożyła już odpowiednie dokumenty, ale na pieniądze trzeba trochę poczekać. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – kiedy wypłaty?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wnioski o RKO można składać o 1 stycznia 2022 drogą elektroniczną przez portal Emp@tia, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną.
  • Od daty złożenia wniosków ZUS ma dwa miesiące na rozpatrzenie i wydanie decyzji.
  • Wypłaty obowiązują od 1. dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 12. miesiąc.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – wypłaty

W ramach Polskiego Ładu od 1 stycznia 2022 zaczęło obowiązywać nowe świadczenie dla rodzin. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to kolejne rządowe wsparcie finansowe na dzieci, ale w przeciwieństwie do 500 plus, aby je otrzymać, należy spełnić kilka warunków. Zgodnie z ustawą środki z programu przysługują na drugie i każde kolejne dziecko między 12. a 36. miesiącem życia. Maksymalnie będzie można otrzymać aż 12 tysięcy. Wypłaty mogą się odbywać w dwóch formach – 500 złotych miesięcznie przez dwa lata lub 1000 złotych miesięcznie przez rok, wybór należy do rodziców. Dobrą wiadomością jest również fakt, że przyznanie świadczenia nie będzie uzależnione od wysokości dochodów.

Składanie wniosków rozpoczęło się 1 stycznia 2022 i odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną. Obsługą programu zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych i to właśnie on będzie podejmował decyzje o przyznaniu pieniędzy, które trafią bezpośrednio na konto.

Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy złożymy za pośrednictwem:

  • Portalu Emp@tia
  • PUE ZUS
  • Bankowości elektronicznej

Wnioski można składać od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9 miesięcy, najpóźniej do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 13. miesiąc.

Zobacz: Ulga na internet – co ile lat można ją odliczyć? Trzeba uważać, aby nie stracić pieniędzy

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – kiedy wypłaty?

Na formach internetowych i na portalach społecznościowych nie brak pytań o to, kiedy jest wypłacany kapitał opiekuńczy. Jak wynika z ustawy, ZUS ma 2 miesiące na wydanie decyzji o przyznaniu środków począwszy od daty złożenia wniosku. Jeśli rodzice dopełnią wszystkich wymaganych formalności na czas – tj. dostarczą odpowiednie dokumenty – świadczenie będzie przysługiwało od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko skończy 12. miesiąc. Niestety na razie nie ma dokładnego terminu, kiedy wypłaty kapitału opiekuńczego trafią na konta.

Wypłata przysługującego kapitału następuje nie wcześniej niż w miesiącu, od którego przysługuje prawo do kapitału.Art. 32 Ustawy o Rodzinnym kapitale opiekuńczym

Z powyższego artykułu wynika więc, że rodzice na pewno otrzymają pieniądze nie wcześniej niż w miesiącu, w którym dziecko kończy rok. Przykładowo, jeśli dziecko kończy 12. miesiąc w marcu, a rodzice złożyli wniosek już na początku stycznia – wypłatę otrzymają dopiero w marcu. Natomiast jeśli złożyli wniosek dopiero w lutym, ZUS ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku i przelanie środków – a zatem może to nastąpić dopiero w kwietniu.

Analogicznie – rodzice, którzy złożyli wniosek na dzieci kończące pierwszy rok w kwietniu, mogą spodziewać się pierwszej wypłaty dopiero od kwietnia.

Sprawdź: Kiedy składać wniosek o 500 plus 2022? Nowe przepisy już obowiązują!

Jak wyliczany jest rodzinny kapitał opiekuńczy?

W ramach RKO rodzice mogą otrzymać maksymalnie 12 tysięcy złotych na drugie i każde kolejne dziecko w wieku między 12. a 36. miesiącem życia. Program został jednak tak skonstruowany, aby pieniądze mogli otrzymać także rodzice dzieci, które ukończyły 12. miesiąc przed wejściem w życie ustawy (przed 1 stycznia 2022).

[…] na dziecko, które ukończyło 12. miesiąc życia i nie ukończyło 36. miesiąca życia przed 1 stycznia 2022, rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje w wysokości 12 tysięcy – pomniejszonej o kwotę 500 zł za każdy miesiąc począwszy od miesiąca, w którym dziecko ukończyło 12. miesiąc życia, a przypadający przed miesiącem, w którym ustawa weszła w życie.

W praktyce oznacza to, że rodzice dziecka, które ukończyło 12. miesiąc np. w marcu 2021, mogą liczyć na 7000 tysięcy złotych, a nie 12 tysięcy. Od marca do grudnia 2021 minęło 10 miesięcy, czyli kwota 12 tysięcy musi zostać pomniejszona o 5000 tysięcy (po 500 zł za każdy miesiąc od ukończenia przez dziecko roku do wejścia w życie ustawy o RKO).

Co ważne, rodzice dzieci, które miały już skończone 12 miesięcy, ale nie osiągnęły jeszcze wieku 35 miesięcy przed 1 stycznia, powinni złożyć wnioski jak najszybciej. Zwlekanie oznacza utratę kolejnych 500 zł za każdy miesiąc – świadczenie nie jest przyznawane z wyrównaniem. Jeśli ktoś nie zdążył złożyć dokumentów na czas, traci środki bezpowrotnie.

Terminy wypłat – kapitał opiekuńczy. Kiedy trafią na konto?

Dopilnowanie obowiązujących terminów jest równie istotne z punktu widzenia rodziców dzieci kończących 12. miesiąc w tym roku. Wniosek o RKO bez obawy o utratę części środków można złożyć najpóźniej do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 13. miesiąc (dotyczy to tylko rodziców, których dzieci dopiero skończą rok w 2022). Przekroczenie tego terminu oznacza utratę po 500 zł za każdy miesiąc zwłoki.

W przypadku złożenia wniosku o ustalenie prawa do rodzinnego kapitału opiekuńczego po miesiącu, w którym dziecko ukończyło 13. miesiąc życia łączna wysokość kapitału podlega obniżeniu o kwotę 500 zł za każdy miniony miesiąc.

Przykładowo: jeśli dziecko urodziło się 10 czerwca 2021, to rodzice mogą składać wniosek od 1 marca 2022 do 31 lipca 2022. Jeśli przekroczą tę datę i złożą dokumenty w sierpniu, stracą 500 zł z puli 12 tysięcy. Złożenie wniosku dopiero we wrześniu czy październiku oznacza utratę kolejnych 500 zł za każdy miesiąc.

Sprawdź: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy dla dzieci urodzonych w 2019. To trzeba wiedzieć, aby nie stracić pieniędzy!

Rodzice pytają, kiedy wypłata kapitału opiekuńczego

Rodzinny kapitał opiekuńczy – kiedy wypłata?

Według oficjalnych informacji ZUS ma maksymalnie dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku i przyznanie świadczenia. Z tym, że pieniądze mogą trafić na konto rodziców nie wcześniej niż od miesiąca, od którego przysługuje świadczenie, a więc od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 12. miesiąc.

Kapitał opiekuńczy – kiedy pierwsze wypłaty?

Pierwsze wypłaty Rodzinnego kapitału opiekuńczego prawdopodobnie trafią do rodziców po mniej więcej dwóch miesiącach od dnia złożenia wniosku, nie wcześniej niż w miesiącu, w którym dziecko kończy 12. miesiąc.

RKO kiedy pierwsze wypłaty 1000 plus?

Wypłaty kapitału opiekuńczego przysługują od miesiąca, w którym dziecko kończy rok. Dokładne terminy wypłat RKO 2022 zależą jednak również od daty złożenia wniosku. ZUS ma na jego rozpatrzenie aż 2 miesiące.

Kiedy pierwsze wypłaty RKO?

ZUS ma oficjalnie dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku od momentu jego złożenia. W związku z tym mniej więcej po tym czasie wypłaty powinny pojawić się na koncie, nie może to jednak nastąpić wcześniej niż w miesiącu, w którym dziecko skończy 12. miesiąc.

Dodaj komentarz

Newsy

Jaka będzie zima 2017/2018?

Chociaż nadal trwa jesień, a ostatnie jej dni w całej Polsce należały do tych słynnych złotych dni jesiennych, coraz częściej myślimy o zimie. A gdy o niej myślimy, tradycyjnie nasuwa...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general