Kiedy wypłata 13. emerytury w 2023? Świadczenie będzie wyjątkowo wysokie, ale sporą część zabiera państwo

Na wypłatę 13. emerytury czeka z niecierpliwością większość emerytów i rencistów. To konkretny zastrzyk gotówki, który stanowi spore wsparcie, szczególnie w przypadku osób pobierających co miesiąc najniższe świadczenia. Wiadomo, że w tym roku dodatek po raz kolejny trafi do seniorów. Aby go jednak otrzymać, trzeba spełniać określone kryteria. Kiedy wypłata 13. emerytury w 2023? Ile wynosi 13. emerytura netto?

13. emerytura 2023 – komu przysługuje?

W nadchodzących miesiącach po raz kolejny ZUS wypłaci 13. emerytury dla wszystkich, którzy spełniają określone w ustawie kryteria. Zgodnie z przepisami dodatkowe świadczenie przysługuje każdej osobie, która w dniu 31 marca 2023 będzie uprawniona do:

  • emerytury,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy (w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych),
  • renty szkoleniowej,
  • renty socjalnej,
  • renty rodzinnej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Prawo do któregoś z powyższych świadczeń musi być ważne 31 marca, w związku z czym dopełnienie wszystkich formalności powinno nastąpić do końca lutego (np. złożenie wniosku o status emeryta). Osoby, które uzyskają prawo do emerytury lub renty po 31 marca 2023 nie otrzymają “trzynastki” w tym roku, a dopiero w 2024.

Aby otrzymać dodatkową sumę, nie trzeba składać żadnych wniosków. ZUS automatycznie przyznaje i wypłaca odpowiednią kwotę.

Zobacz: Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli 2023 już wkrótce? “To jest rozwiązanie, które absolutnie musi wrócić na tapetę”

Ile wynosi 13. emerytura netto?

Konkretną wysokość 13. emerytury poznajemy dopiero w momencie ogłoszenia wskaźnika waloryzacji, ponieważ jest ona równa najniższej emeryturze. W tym roku – ze względu na wysoki poziom inflacji – waloryzacja będzie wyjątkowo korzystna dla emerytów i rencistów, w związku z czym najniższa emerytura wyniesie 1588,44 zł brutto. Na równowartość tej sumy mogą liczyć uprawnieni w ramach 13. emerytury.

Niestety kwota netto, czyli ta wypłacana “na rękę”, nie prezentuje się już tak atrakcyjnie. W ubiegłym roku rząd zdecydował, że od dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie zostanie potrącony podatek dochodowy. Dzięki temu otrzymana suma była wyjątkowo korzystna – od kwoty brutto odliczana była wyłącznie 9-procentowa składka zdrowotna. Jak informuje Radio Zet, zwolnienie z podatku dochodowego było jednak tylko jednorazowe. W tym roku dodatek zostanie uszczuplony nie tylko o składkę zdrowotną, ale także 12% podatku dochodowego. Po odliczeniu tych sum trzynasta emerytura może wynieść zaledwie 1254,87 zł netto. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku było to 1217,98 zł, a więc niecałe 40 zł mniej “na rękę”.

Sprawdź: Emerytura za urodzenie dzieci. Kwota może być naprawdę dużym wsparciem. Są jednak pewne warunki

Kiedy wypłata 13. emerytury w 2023?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że trzynaste emerytury będzie wypłacał w kwietniu, wraz ze świadczeniami za ten miesiąc w standardowych terminach wypłaty emerytur. ZUS wypłaca świadczenia 1, 5, 6, 10, 15, 20 lub 25. dnia miesiąca. Jeśli więc ktoś pobiera rentę/emeryturę przykładowo 10. dnia każdego miesiąca, to wypłata “trzynastki” powinna również pojawić się tego dnia.

Nieco dłużej na dodatek będą musieli zaczekać osoby uprawnione do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych. W takich przypadkach ZUS wypłaca 13. emeryturę wraz z majowymi świadczeniami.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo