Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli 2023 już wkrótce? "to jest rozwiązanie, które absolutnie musi wrócić na tapetę" emerytury dla nauczycieli 2023

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli 2023 już wkrótce? „To jest rozwiązanie, które absolutnie musi wrócić na tapetę”

Wiele wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach resort edukacji może rozpocząć prace nad przywróceniem wcześniejszych emerytur dla nauczycieli. Zmiany zapowiedział niedawno minister Czarnek, który stwierdził, że przywrócenie poprzednich rozwiązań będzie poniekąd wymuszone pogarszającą się w Polsce sytuacją demograficzną. Odpowiednie przepisy mają zostać przedyskutowane jeszcze w tym roku. Czy tak rzeczywiście się stanie? Czy wcześniejsze emerytury dla nauczycieli mogą wrócić jeszcze w 2023 roku?

Przemysław Czarnek zapowiada zmiany w emeryturach

30 listopada 2022 odbyło się spotkanie przedstawicieli związków zawodowych z Ministerstwem Edukacji. Chociaż nauczycielska „Solidarność” nie była zadowolona z ich efektów, to Związek Nauczycielstwa Polskiego określił je jako „obiecujące”. Jednym z zagadnień, przy którym udało się osiągnąć kompromis, jest umożliwienie pracy nauczycielom, którzy przebywają na świadczeniu kompensacyjnym.

Podczas spotkania związkowcy przekazali przedstawicielom MEiN również postulat dotyczący przywrócenia art. 88 ustawy Karta Nauczyciela, który umożliwiał nauczycielom przejście na wcześniejszą emeryturę. W jednej ze swoich wypowiedzi pozytywnie do tego pomysłu odniósł się minister Czarnek, że „musimy do tego wrócić” i kolejne spotkanie będzie poświęcone właśnie temu zagadnieniu.

O sprawie zrobiło się dosyć głośno, szczególnie że pod koniec grudnia w rozmowie z Radiem Zet Przemysław Czarnek potwierdził te plany: „To jest rozwiązanie, nad którym na pewno będziemy dyskutować w styczniu i w kolejnych miesiącach po to, żeby – być może – jeszcze w pierwszym półroczu przyszłego roku stosowną ustawę uchwalić z jakąś perspektywą wejścia w życie konkretnych rozwiązań”.

W związku z tymi deklaracjami poproszono o komentarz rzeczniczkę prasową resortu edukacji, która przekazała, że oficjalnie nie trwają żadne prace w tej sprawie, ale temat ma być poruszany podczas najbliższych rozmów ze związkowcami.

Obecnie w ministerstwie nie są prowadzone prace nad nowelizacją ustawy Karta nauczyciela, a kwestie przywrócenia przepisów dotyczących tzw. emerytury nauczycielskiej planowane są jako temat rozmów z reprezentatywnymi związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli.

rzecznik prasowa ministerstwa edukacji Adrianna Całus-Polak, cytat za Prawo.pl

Minister Czarnek argumentuje, że wcześniejsza emerytura dla nauczycieli, czyli przywrócenie poprzednich mechanizmów, może być poniekąd zmianą wymuszoną ze względu na aktualną sytuację demograficzną. Z uwagi na niż demograficzny z polskiego systemu oświaty – zdaniem ministra – w przeciągu ostatnich 20 lat ubyło 1,5 mln uczniów, a w kolejnych latach przewiduje, że będzie to następne kilkaset tysięcy dzieci. Wówczas konieczne mogą być zwolnienia wśród nauczycieli, a temu mogłyby zapobiec właśnie wcześniejsze emerytury.

Oczywiste jest […] będzie się to wiązało z jakimiś konsekwencjami po stronie zatrudnienia nauczycieli. […] należy rozpocząć dyskusję na temat tego, jak przywrócić uprawnienie, które zabrał nauczycielom nie kto inny tylko przywódca opozycji, również Lewicy prawdopodobnie, pan Donald Tusk. Otóż w 2009 r. Donald Tusk i jego rząd zabrał nauczycielom wcześniejszą emeryturę po 20 latach pracy przy tablicy, i 30 latach pracy w ogóle.

Minister edukacji Przemysław Czarnek, PAP

System wcześniejszych emerytur miałby zabezpieczyć nauczycieli, którzy z powodu braku uczniów straciliby zatrudnienie. Pytany o to, czy zwolnienia nauczycieli rzeczywiście będą realnym problemem, minister Czarnek odpowiedział, że „jeszcze nie w przyszłym roku, ale w perspektywie dwóch, trzech lat na 100 proc. tak, zwłaszcza w szkołach średnich”.

To jest rozwiązanie, które absolutnie musi wrócić na tapetę i musi być dyskutowane.

Minister edukacji Przemysław Czarnek, cytat za samorzad.infor.pl

Rzecznik PiS Rafał Bochenek został zapytał zapytany o komentarz do słów Przemysława Czarnka. Jego zdaniem jednak nie ma aż takich powodów do obaw, nie sądzi również, „aby dochodziło do jakichś masowych zwolnień”.

[…] tej pracy pewnie dla nauczycieli będzie mniej. […] Pewnie trzeba będzie przeorganizować trochę pracę i jeżeli chodzi o pracę, nauczyciele powinni być spokojni, będziemy robić wszystko, aby każdy był odpowiednio zabezpieczony. […]

Rzecznik PiS Rafał Bochenek, cytat za samorzad.infor.pl

Rafał Bochenek potwierdził jednocześnie, że jeśli chodzi o wcześniejsze emerytury nauczycieli, to rzeczywiście jest to rozwiązanie brane pod uwagę i jeszcze w 2023 roku będzie ono dyskutowane ze związkowcami.

Zobacz: Kiedy jest egzamin ósmoklasisty 2023? Na naukę jest coraz mniej czasu. Z czym będą musieli zmierzyć się uczniowie?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli 2023? Nie dla wszystkich

Wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński poinformował, że MEiN przekazał związkowcom pisemną interpretację, zgodnie z którą „nauczyciele urodzeni do 31 grudnia 1977 roku będą mogli przejść na emeryturę, bez względu na wiek”, jeśli osiągnęli 30-letni staż pracy lub spędzili 20 lat pracy przy tablicy. Pojawiła się jednak nieoficjalna informacja, którą podaje Portal Samorządowy, że wcześniejsze emerytury miałyby dotyczyć tylko nauczycieli urodzonych do 1974 roku, ponieważ byłaby to propozycja mniej kosztowna.

Sprawdź też: