Kiedy wypłata rko? Nie wszyscy dostaną pieniądze od razu kiedy wyplata rko

Kiedy wypłata RKO? Nie wszyscy dostaną pieniądze od razu

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowe świadczenie, które może naprawdę solidnie wesprzeć budżety polskich rodzin. Niektórzy rodzice mogą liczyć nawet na 12 tysięcy złotych na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Większość osób, którym przysługuje prawo do dodatku, złożyło już odpowiednie wnioski. Nie wszyscy jednak otrzymali już pieniądze. Kiedy wypłata RKO? Kiedy rodzice mogą spodziewać się pierwszych środków na koncie? Niektórzy będą musieli zaczekać.

Kiedy wypłata RKO?

Zgodnie z ustawą o RKO od 1 stycznia można już składać wniosek o dodatek. O środki z programu mogą się ubiegać rodzice na drugie i każde dziecko między 12. a 36. miesiącem życia. W sumie maksymalnie można otrzymać aż 12 tysięcy złotych na jedną pociechę – w formie 500 złotych miesięcznie przez dwa lata lub 1000 złotych miesięcznie przez rok. Wnioski rodzice mogą kierować do ZUS za pośrednictwem portalu Emp@tia, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej.

Z ustawy wynika, że rodzice mogą składać wnioski od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. miesiąc, najpóźniej do ostatniego dnia miesiąca, kiedy dziecko kończy 13. miesiąc. Przykładowo, jeśli dziecko obchodzi pierwsze urodziny 14 czerwca 2022, to rodzice mogą składać wnioski od 1 marca 2022 do 31 lipca 2022. Przekroczenie tego terminu oznacza utratę środków – 500 zł za każdy miesiąc spóźnienia.

Powyższe terminy składania wniosków nie dotyczą rzecz jasna rodziców dzieci, które skończyły 1. rok przed 1 stycznia 2022. W takim przypadku trzeba złożyć dokumenty jak najszybciej.

Od dostarczenia pierwszych wniosków minęło już jednak trochę czasu i część rodziców zaczyna się zastanawiać, kiedy pierwsze wypłatu kapitału opiekuńczego trafią na ich konta. Warto więc przypomnieć, że zgodnie z przepisami ZUS ma 2 miesiące na rozpatrzenie dokumentów, ale środki nie zostaną wypłacone wcześniej niż od miesiąca, kiedy dziecko kończy rok.

Wypłata przysługującego kapitału następuje nie wcześniej niż w miesiącu, od którego przysługuje prawo do kapitału.

Art. 32 Ustawy o Rodzinnym kapitale opiekuńczym

Sprawdź: Ulga dla rodzin 4+. Wielodzietni sporo zyskają na nowych przepisach!

ZUS – infolinia RKO

W razie jakichkolwiek wątpliwości czy nieścisłości każdy z wnioskujących może skontaktować się ze specjalną infolinią. Na wszystkie ewentualne pytania można uzyskać szczegółowe odpowiedzi od konsultanta. Być może będzie mógł udzielić także informacji dotyczących terminu pierwszych wypłat.

W sprawie rodzinnego kapitału opiekuńczego otrzymasz pomoc:

  • na specjalnej infolinii 22 290 55 00 (czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00),
  • w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS w dni robocze (pn.–pt.) w godz. 7.00 –18.00 pod numerem telefonu 22 560 16 00 lub za pośrednictwem maila na adres: [email protected],
  • we wszystkich placówkach ZUS,
  • podczas e-wizyty w ZUS,
  • konsultacje i porady w sprawie kapitału opiekuńczego.

Zobacz też: