7 dni dodatkowego urlopu już w 2022? Niestety będą pewne warunki

Wszystko wskazuje na to, że rząd wkrótce zajmie się nowelizacją niektórych przepisów kodeksu pracy. Zmiany będą dotyczyć kwestii urlopów i mają wprowadzać rozwiązania zdecydowanie bardziej korzystne od aktualnie obowiązujących. Prawdopodobnie jeszcze w 2022 możemy się spodziewać 7 dni dodatkowego urlopu. Jego przyznanie będzie jednak uzależnione od kilku warunków. Sprawdź, nad czym dokładnie pracują posłowie.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Rząd przygotowuje zmiany w kodeksie pracy, które będą dotyczyć urlopów. Nowe przepisy mają być wprowadzone do sierpnia 2022.
  • Nowe rozwiązania muszą zostać dostosowane do unijnej dyrektywy "work-life balance".
  • Jedną z najważniejszych zmian będzie wprowadzenie 5-dniowego urlopu opiekuńczego, możliwego do wykorzystania na opiekę nad krewnym.

7 dni dodatkowego urlopu w 2022

W 2022 czekają nas spore zmiany w urlopach. Dziennikarze “Gazety Wyborczej” dotarli do informacji, z których wynika, że do wykazu prac legislacyjnych rządu trafiły niedawno propozycje konkretnych zmian w kodeksie pracy. Nowe przepisy muszą zostać dostosowane do przyjętej przez Parlament Europejski specjalnej dyrektywy o nazwie “work-life balance”, która ma za zadanie wspierać rodziny w zachowaniu równowagi pomiędzy życiem domowym a zawodowym. Polska ma obowiązek wdrożyć przyjęte w dokumencie rozwiązania do sierpnia 2022. Dotychczas nie było wiadomo, jaki dokładnie kształt przyjmą przepisy w polskim prawie. Wszystko wskazuje jednak na to, że politycy opracowali już pewne konkretne propozycje.

Jedną z najważniejszych zmian ma być wprowadzenie dodatkowego 5-dniowego urlopu opiekuńczego w ciągu roku. Skorzystanie z niego będzie jednak wymagało spełnienia kilku warunków. Jak informuje GW, dodatkowe dni wolne będą przysługiwać na “zapewnienie osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej krewnym (syn, córka, matka, ojciec lub małżonek/małżonka)”.

Co jednak zaskakujące, unijna dyrektywa zakłada, że urlop opiekuńczy powinien być całkowicie płatny. Tymczasem w rządowych propozycjach czytamy, że politycy nie zdecydowali się na takie rozwiązanie.

Dyrektywa zachęca poszczególne rządy do wprowadzenia płatnego urlopu opiekuńczego. Tymczasem polski rząd postanowił, że nowy urlop opiekuńczy będzie bezpłatny.Gazeta Wyborcza

Sprawdź: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: kiedy wypłaty? To musisz wiedzieć, aby nie stracić pieniędzy!

Zmiany w urlopach 2022

Oprócz wspomnianego urlopu opiekuńczego, pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę mogą liczyć także na dodatkowe 2 dni (lub 16 godzin) zwolnienia z pracy z powodu tzw. siły wyższej, pilnych i nagłych spraw rodzinnych (np. wypadków, chorób etc.).

Takie wolne będzie można wziąć na dwa dni albo na 16 godz. Za ten czas będziemy mieli prawo do 50 proc. wynagrodzenia. Taki urlop będzie można też wziąć, gdy zachoruje lub ulegnie wypadkowi najbliższa rodzina (syn, córka, matka, ojciec lub małżonek/małżonka), ale też osoba pozostająca we wspólnym gospodarstwie domowym.Gazeta Wyborcza

Do tej pory kodeks pracy również gwarantował podobne rozwiązanie, ale dotyczyło one wyłącznie rodziców, którzy mogli wziąć wolne na opiekę nad dzieckiem do ukończenia 14 lat. Urlop ten jednak był w pełni płatny.

Zobacz też:

Źródła:

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka, Newsy

To OSPA? NIE PODAWAJ Ibuprofenu!

Ibuprofen i Patracetamol to leki, po które sięgasz odruchowo, gdy dziecko ma gorączkę? Uważaj! Lekarstwa na bazie Ibuprofenu mogą być bardzo niebezpieczne podczas Ospy! Przekonała się o tym Hayley Lyons....

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia, Newsy

Do kiedy wystawianie ocen końcowych?

Rok szkolny powoli dobiega końca, ale nie wszyscy uczniowie mają już wystawione oceny końcowe. Kiedy to nastąpi? Zapoznaliśmy się z harmonogramem roku szkolnego 2019/2020 kilku szkół podstawowych i średnich, aby...

Czytaj dalej →
Biżuteria ślubna

Kolczyki ślubne

Kolczyki ślubne to ważny dodatek. Możesz wybierać spośród wielu modeli i wersji kolorystycznych. Przyjęło się, że kolczyki ślubne są delikatne i raczej utrzymane w kolorystyce bieli lub w pastelowych barwach....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general