Kiedyś nektar bogów, dziś ukorzeniacz do roślin. Wystarczy 1 łyżka dodana do wody

Nie każda roślina chce z nami współpracować. Czy to w ogrodzie, czy w domu, zdarza się, że musimy włożyć sporo wysiłku w rozmnożenie i ukorzenienie rośliny. Z tym sposobem żaden domowy kwiat ci nie straszny, dodaj do wody ten kuchenny przysmak.

W domu pełnym roślin od razu inaczej się mieszka. Wiele gatunków poprawia jakość powietrza w mieszkaniu, inne po prostu je zdobią i cieszą oko, a jeszcze inne używamy jako domowe lekarstwo. Jednak żeby tak było, trzeba je najpierw posadzić, a później pielęgnować. Jedne ruszą z marszu i puszczą korzenie po niedługim czasie, innym zajmie to więcej dni niż byśmy chcieli. Jest jednak sposób, by pobudzić roślinę do szybszego ukorzenienia. Wystarczy, że do wody dodasz łyżkę… miodu!

Sprawdź: Wsyp dwie szklanki do konewki i zalej wodą. Zapomnisz o innych nawozach do rododendronów

Domowy ukorzeniacz do roślin. Jak zrobić ukorzeniacz z miodu?

Ukorzenianie to proces wspomagania rośliny w wypuszczaniu korzeni, dzięki którym tworzymy nową, oddzielną sadzonkę. Polega to na włożeniu dolnej części łodygi do np. cieczy i pozostawieniu jej tam aż do uzyskania efektu. Jak przyśpieszyć proces ukorzeniania? Idealnym domowym sposobem jest dodanie łyżki miodu do wody. Ten naturalny ukorzeniacz sprawdza się prawie zawsze. Miód ma silne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Dodatkowo chroni wytworzone korzonki przed patogenami i stymuluje ich wzrost.


Wiele stron podaje, że aby zrobić ukorzeniacz z miodem należy wodę podgrzać do rozpuszczenia miodu. Pamiętajmy jednak, że naturalne właściwości miodu zaczynają zanikać po podgrzaniu go. Dlatego wystarczy, że do wody w temperaturze pokojowej dodasz jedną stołową łyżkę miodu prosto ze słoika. W tak przygotowanej cieczy osadź gałązkę lub łodygę rośliny, którą chcesz ukorzenić.

Sprawdź: Czego nie podlewać drożdżami? Zamiast pomóc, mieszanka zniszczy te plony

Czym zastąpić ukorzeniacz ze sklepu? W alternatywie jest jeszcze cynamon i aloes

Cynamon ze względu na swoje zdolności wzmacniające i bakteriobójcze również sprawdzi się jako domowy ukorzeniacz. Wystarczy, że wysypiesz go na ręcznik papierowy i obtoczysz w nim końcówki łodyg, które chcesz ukorzenić. Tak przygotowaną roślinę wsadzasz do doniczki. Pamiętaj, by zrobić wcześniej otwory w ziemi, inaczej możesz uszkodzić sadzonki.
Z aloesem sprawa wygląda trochę inaczej. Należy uciąć kawałek aloesu i włożyć do niego łodygę kwiatu, aby końcówka była schowana w żelu. Następnie umieść tak przygotowaną roślinę w doniczce z ziemią we wcześniej zrobionym otworze.

Sprawdź: Zrób jedną rzecz. Rododendron zakwitnie ponownie i dłużej będzie cieszył oko

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo