Lekcje religii w szkołach 2024. Mniej godzin i rewolucja w planie zajęć. Nowe zasady już od 1 września?

Wszystko wskazuje na to, że lekcje religii w szkołach w nowym roku szkolnym 2024/2025 będą wyglądały inaczej niż do tej pory. Prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych placówkach już się rozpoczęły. Czego będą dotyczyć zmiany? Czy katecheci stracą pracę? Ile będzie godzin religii od września?

Lekcje religii w szkołach 2024

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministry edukacji Barbary Nowackiej, resort edukacji szykuje szereg zmian dotyczących sposobu nauczania lekcji religii w publicznych szkołach i przedszkolach. Część planów już udało się zrealizować. Przede wszystkim oceny z religii i etyki nie będą już wliczane do średniej ocen, Aby nie powodować nierówności między uczniami. Dotychczas wiele osób uczęszczał na te lekcje wyłącznie po to, aby uzyskać dodatkowe punkty na świadectwie. Teraz nie będzie już takiej możliwości, a na religię będą chodzić tylko ci, którym faktycznie zależy.

1 września 2024 roku w życie wchodzi także nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii. Nowe przepisy umożliwiają prowadzenie katechezy w grupach łączonych między klasami. Dotychczas oddziały można było łączyć wyłącznie wtedy, gdy na religię zgłosiło się mniej niż 7 uczniów. Teraz to ograniczenie nie będzie obowiązywać. Tworzenia grup międzyoddziałowych będzie możliwe w ramach klas: 1-3, 4-6 i 7-8.

Zobacz: Będzie nowy przedmiot w szkole. Edukacja zdrowotna zastąpi WDŻ. Kiedy pojawi się w planie lekcji?

Co dalej z religią w szkole?

Barbara Nowacka poinformowała również, że jej resort pracuje nad kolejną zmianą przepisów. Tym razem ma ona dotyczyć liczby godzin religii w tygodniu. W planach ministerstwa jest zredukowanie tej liczby do jednej (na razie są dwie) od 1 września 2025 roku. Ze wstępnych zapowiedzi wynika także, że zgodnie z nowymi  przepisami lekcja ta powinna być zaplanowana na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo