Będzie nowy przedmiot w szkole. Edukacja zdrowotna zastąpi WDŻ. Kiedy pojawi się w planie lekcji?

W trakcie piątkowej konferencji prasowej ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że specjalnie powołany zespół przygotuje podstawę programową do nowego przedmiotu. Już wkrótce w planie lekcji pojawi się edukacja zdrowotna. Ma on zastąpić WDŻ.

Nowy przedmiot w szkole. Edukacja zdrowotna już wkrótce w planie lekcji

W piątek odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministry zdrowia Izabeli Leszczyny, ministra sportu Sławomira Nitrasa oraz szefowej resortu edukacji Barbary Nowackiej. Ministra szkolnictwa zapowiedziała, że już wkrótce powołany zostanie specjalny zespół, którego zadaniem będzie opracowanie założeń i podstawy programowej do nowego przedmiotu – edukacji zdrowotnej.

W kolejnych miesiącach założenia te mają zostać poddane szczegółowym konsultacjom społecznym. Ministra Nowacka dodała również, że resort zadba o odpowiednie przygotowanie nauczycieli, w tym studia podyplomowe oraz kursy. Edukacja zdrowotna ma pojawić się w szkołach 1 września 2025 roku i będzie realizowany w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w klasach I-II szkół ponadpodstawowych. Nowy przedmiot najprawdopodniej zastąpi wychowanie do życia w rodzinie.

Zobacz: Podstawa programowa zostanie “odchudzona”. MEN zapowiada prawdziwą rewolucję. Projekt zmian poznamy w ciągu dwóch tygodni?

Działania prozdrowotne

Podczas nowych zajęć uczniowie nie tylko będą zapoznawać się z zagadnieniami związanymi ze zdrowiem psychicznym, właściwym odżywianiem czy profilaktyką, ale także zdobędą podstawy wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego oraz edukacji seksualnej.

Ministra Leszczyna zaznaczyła, że aktualnie w szkołach brakuje zajęć, które przekazywałyby dzieciom, jak dbać o swoje zdrowie i jak zdrowo się odżywiać. Dodała, że zadbanie o odpowiednią wiedzę w zakresie zdrowia to inwestycja w przyszłość. Minister sportu Sławomir Nitras poinformował, że w jego resort realizuje kolejne programy prozdrowotne wśród młodzieży, w tym “Sportowe talenty” i “Aktywna szkoła”.

Sprawdź też:

Edukacja i psychologia

Religia w szkole

Religia w szkole to od kilkunastu lat temat, który wywołuje wiele kontrowersji. Dyskusje dotyczące tego przedmiotu trwają nieustannie nie tylko wśród podzielonych zdaniem rodziców, ale także nie milkną rozmowy prowadzone...

Czytaj dalej →
Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general