Mały pokój dziecięcy: jak go urządzić, żeby był funkcjonalny?

Urządzenie dziecięcego pokoju to prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza, gdy pokój jest niewielki. W takim pomieszczeniu bardzo ważne jest odpowiednie rozplanowanie przestrzeni, a także unikanie niepotrzebnych sprzętów. Warto zastosować również kilka sprytnych trików, które pozwolą na zaoszczędzenie przestrzeni. Dzięki nim mały pokój dziecięcy będzie niesamowicie funkcjonalny!

Mały pokój dziecięcy a pomieszczenie wielofunkcyjne

Urządzając dziecięcy pokój przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że ma to być pomieszczenie, które będzie spełniało kilka funkcji. W przeciwieństwie do dorosłych, którzy mają osobne pomieszczenia do snu, pracy i odpoczynku, dzieci mają jeden pokój, który musi spełniać jednocześnie funkcje sypialni, miejsca do nauki oraz zabawy. Standardowo przyjmuje się, że na pokój dziecięcy należy przeznaczyć co najmniej 11 metrów kwadratowych, jednak czasami nie mamy takiej możliwości i musimy urządzić pokój na mniejszej przestrzeni. Oczywiście jest to trudniejsze, ale nie niemożliwe.

Pokój najlepiej podzielić na trzy strefy, bez względu na wielkość pomieszczenia. Strefy, które muszą się znaleźć w pokoju to strefa spania, nauki oraz zabawy. W strefie spania powinno się znaleźć przede wszystkim łóżko, a oprócz niego szafka nocna albo półeczka, na której dziecko będzie mogło postawić budzik, książkę albo kubek z piciem. Przy łóżku obowiązkowo powinna się znaleźć lampka nocna. Wielkość strefy spania jest uzależniona przede wszystkim od rozmiaru łóżka.

Strefa nauki musi być dostosowana do wieku dziecka, więc w zależności od tego, czy maluch chodzi już do szkoły czy jeszcze nie, będzie miała inny rozmiar. Kilkulatek chodzący do przedszkola nie będzie potrzebował tyle samo miejsca, co dziecko w wieku szkolnym, poza tym, każdemu dziecku przydadzą się różne meble. Maluszkowi wystarczy stolik, na którym będzie mógł rysować czy uczyć się pisać. Z kolei w pokoju większego dziecka niezbędne będzie biurko do odrabiania lekcji i nauki. Najlepiej, żeby biurko było wielofunkcyjne, miało sporo szuflad i półek, na których będzie można przechowywać podręczniki i inne akcesoria przydatne podczas nauki. Oprócz biurka potrzebne będzie wygodne krzesło dopasowane do wzrostu dziecka.

Strefa zabawy jest najbardziej problematyczna i słabo określona, ponieważ jest to praktycznie każde miejsce, w którym maluch może się bawić. Dla małych dzieci najlepszą strefą zabawy jest pusta przestrzeń na środku pokoju, na której mogą malować, rysować, układać puzzle i bawić się różnymi zabawkami. W przypadku starszych dzieci strefa zabawy często pokrywa się ze strefą nauki, ponieważ na biurku może znajdować się komputer, z którego dzieci korzystają również dla rozrywki. Oprócz trzech stref, w pokoju muszą się znaleźć szafki, szafa, komoda lub inne meble, które będą służyły do przechowywania ubrań, zabawek i innych rzeczy. W dziecięcym pokoju, szczególnie małym, trzy strefy nie są konkretnie rozgraniczone i przenikają się. Takie rozwiązanie nie jest wcale złe, jednak koniecznie trzeba pamiętać o tym, żeby nawet mały pokój dziecięcy spełniał wszystkie swoje funkcje.

materiały prasowe BELMAM

Przechowywanie: klucz do utrzymania porządku

Organizacja pokoju w małej przestrzeni wymaga stosowania rozwiązań, które pozwolą na utrzymanie funkcjonalności pokoju i sprawią, że pomieszczenie nie stanie się zagracone i przepełnione rzeczami. Wszystko trzeba logicznie rozplanować, a okaże się, że w pokoju zmieści się więcej niż mogłoby się wydawać. Oczywiście pokoju nie da się w żaden sposób powiększyć, ale można wybrać takie meble, które mimo małych rozmiarów będą bardzo funkcjonalne. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się meble robione na zamówienie, ponieważ mają one dokładnie takie wymiary, jakie są optymalne do danego pomieszczenia. Takimi meblami można sprytnie zabudować wąskie wnęki lub inne zakamarki, które mogłyby zostać niewykorzystane. We wnęce można na przykład zamontować półki na książki lub schowki za zabawki.

W pokoju powinna się znaleźć większa, pojemna szafa, w której zmieszczą się ubrania, ale również niektóre zabawki. Szafa może być nawet bardzo wysoka, ponieważ w części, do której dziecko nie będzie sięgało, możecie schować ubranka, których dziecko nie nosi w danym sezonie albo zabawki, których używacie tylko raz na jakiś czas. Do małego pokoju dla dzieci świetna będzie również duża szafa zajmująca całą ścianę. Taki mebel daje ogromne możliwości urządzenia jej wnętrza i schowania wszystkiego, co nie powinno się znajdować na wierzchu. W rzeczywistości, szafa na całą ścianę zmniejsza pokój, ale oprócz niej praktycznie nie potrzeba już więcej mebli służących do przechowywania. Żeby wizualnie powiększyć przestrzeń szafa powinna mieć taki sam kolor jak ściany. Pokój będzie się wydawał większy również wtedy, gdy na jej drzwiach zamontujecie duże lustro.

Zanim załamiecie ręce, bo stwierdzicie, że w pokoju dziecka nie ma wystarczająco dużo miejsca na wszystkie zabawki i ubrania, zróbcie przegląd szafek, posegregujcie i pozbądźcie się rzeczy, które są zbędne. Za małe ubranka, poniszczone zabawki albo książki, które dziecko przeczytało już kilka razy naprawdę nie muszą znajdować się w dziecięcym pokoju, ponieważ zabierają dużo cennej przestrzeni. Nie warto przechowywać w pokoju dziecka zabawek, którymi maluch nie bawi się już od kilku lat. Jeżeli nie chcecie oddawać albo wyrzucać wszystkich rzeczy, zanieście je na strych lub do piwnicy, tak żeby nie zagracały małego dziecięcego pokoiku.

Łóżko: co zrobić, żeby nie zajęło połowy powierzchni pokoju?

W małych pokoikach bardzo często po postawieniu łóżka nie zostaje wiele miejsca na inne meble, takie jak szafki czy biurko. Nie mówiąc już o wolnej przestrzeni, na której dziecko mogłoby się bawić i odpoczywać. Dlatego w przypadku małych pokoi najlepiej postawić na łóżko na antresoli. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wykorzystujemy przestrzeń pod sufitem, która najczęściej po prostu się marnuje, a pod łóżkiem można urządzić przytulny kącik do zabawy albo przestrzeń do nauki z biurkiem i szafką na książki oraz akcesoria szkolne. Pod antresolą można urządzić również miejsce, w którym dziecko będzie mogło przyjmować znajomych. W przestrzeni pod łóżkiem zmieści się kilka krzeseł, miękkie pufy albo duże poduszki, na których będą mogli rozlokować się koledzy i koleżanki Waszej pociechy. Jeśli wolicie łóżko, które nie znajduje się na wysokości, dobrym rozwiązaniem będzie model z wysuwanymi szufladami. Takie szuflady mogą oczywiście służyć do przechowywania pościeli, ale pomieszczą również inne przedmioty.

Świetnym wyjściem będą meble, które rosną razem z dzieckiem. Takie łóżko czy szafki można modyfikować, gdy dziecko zaczyna z nich wyrastać, przez co nie ma konieczności wymiany mebli na nowe.

materiały prasowe Agata SA

Kolor, czyli jak optycznie powiększyć mały pokój?

Urządzając niewielki pokój absolutnie musicie zrezygnować z ciemnych kolorów. Żeby pokój wydawał się większy i nie był przytłaczający, wybierzcie jasne kolory na ściany, ale nie tylko – najlepiej, aby meble też były w jasnych kolorach. Nie oznacza to, że dziecięcy pokój musi być cały biały. Świetną alternatywą dla bieli są pastele, których odcień można z łatwością dopasować do upodobań dziecka i wystroju wnętrza. Wbrew pozorom, pastelowe kolory dają bardzo dużo możliwości. Do wyboru macie całą gamę odcieni, od chłodnych szarości, błękitów i pastelowych zieleni, aż po rozbielone żółcie, kolory brzoskwiniowe czy też delikatne róże.

Oprócz koloru ważne są wzory. Jeśli zastanawiacie się nad kupnem tapety, lepiej wybierzcie taką jednolitą albo ewentualnie w drobne wzorki. Duże wzory będą zmniejszać pokój i spowodują, że będzie się wydawał przytłaczający. Poza tym, wzory i zdobienia szybko się nudzą, zwłaszcza, że dziecięce gusta zmieniają się bardzo szybko. W związku z tym, lepiej postawić na uniwersalne kolory i wzory, które będzie można urozmaicać dodatkami dającymi się szybko wymienić. Dodatki, które stworzą unikalny klimat pokoju mogą mieć wyraziste barwy lub być związane z dziecięcym hobby.

Oszczędzenie przestrzeni w małym pokoju dziecięcym

W małym pokoju dziecięcym każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota, więc całe umeblowanie musi być naprawdę dobrze przemyślane. Gdy zdecydowaliście się już na szafę i łóżko, czyli dwa kluczowe meble w dziecięcym pokoju, trzeba jeszcze pomyśleć o mniejszych szafkach, półkach lub komodzie. Jeśli wybraliście dużą szafę zajmującą całą ścianę, nie będziecie potrzebować więcej miejsc, w których chowane będą zabawki i ubrania, przyda się jednak kilka dodatków, takich jak szafka nocna. Możecie wybrać klasyczną, małą szafkę nocną, możecie jednak zaoszczędzić trochę miejsca na podłodze i zamiast szafki, zamontować nad łóżkiem wiszącą półeczkę. Wiszące półki sprawdzą się również, jeśli wybraliście kilka szafek i komodę, ponieważ zwykle takie meble nie są wysokie i duża część ściany pozostaje niewykorzystana. Podwieszane szafki mogą być całkowicie proste i mieć postać półki z kilkoma przegródkami, ale mogą być również bardziej skomplikowane, a nawet zamykane. Oprócz podwieszanych szafek i półek warto pomyśleć o organizerach, które można przyczepić do sufitu.

Ostatnią metodą na zaoszczędzenie odrobiny przestrzeni jest… utrzymywanie porządku. Właśnie tak – mogłoby się wydawać, że jest to oczywiste, jednak porządek i logiczne poukładanie wszystkiego, co znajduje się w pokoju, mają naprawdę ogromny wpływ na to, ile przestrzeni ma dziecko i ile miejsca pozostaje mu do zabawy. W związku z tym, w pokoju musi być odpowiednio dużo miejsc do przechowywania, żeby jak najmniej przedmiotów leżało na wierzchu. Najlepiej, żeby szafki, kosze oraz wszystkie pojemniki, które będą przeznaczone do przechowywania, były zamykane, ponieważ widok ich zawartości będzie powodował wrażenie bałaganu i chaosu. Gdy zabawki i ubranka są poukładane na swoich miejscach, a w pokoju panuje porządek, w pomieszczeniu od razu staje się przyjemniej.

Zobacz też: Jaka powinna być wilgotność w pokoju dziecka?

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo