Suchość pochwy: przyczyny i sposoby leczenia

Suchość pochwy to wstydliwy problem, który dotyka kobiet w każdym wieku, chociaż często uważa się, że dotyczy głównie kobiet w okresie menopauzy oraz tuż po niej. Problem ten jest bardzo często bagatelizowany, a tylko około 25% kobiet cierpiących na suchość pochwy zwraca się o pomoc do lekarza ginekologa. Tymczasem suchość pochwy nie jest to tylko kwestia dyskomfortu, ale może powodować różne nieprzyjemne komplikacje i powikłania. Dowiedz się, jakie są możliwe przyczyny suchości pochwy oraz w jaki sposób poradzić sobie z tym problemem.

Objawy suchości pochwy

Objawy suchości pochwy mogą być różne, a są zależne od stopnia zaawansowania problemu oraz kwestii indywidualnych. Najczęstsze objawy to pieczenie, świąd oraz uczucie podrażnienia okolic intymnych. Dolegliwość ta wiąże się zazwyczaj z permanentnym dyskomfortem, a co za tym idzie spadkiem libido oraz zaburzeniami współżycia. Bardzo często suchość pochwy objawia się również upławami, krwawieniem, które jest wywoływane przez nadmierne podrażnienie błony śluzowej pochwy, a także uczuciem pulsowania w pochwie. Podczas stosunków seksualnych zazwyczaj dochodzi do podrażnień i urazów, które wywołują ból.

Suchości pochwy może towarzyszyć nawet ból przy chodzeniu czy uprawianiu sportu, pękanie naczyń krwionośnych, zapalenie, infekcje bakteryjne oraz grzybicze układu moczowego, ból i uczucie ucisku w dolnej części brzucha, częstsze oddawanie moczu, nietrzymanie moczu, a także pogorszenie samopoczucia oraz pewności siebie.

Przyczyny suchości pochwy

Najczęstszą przyczyną odpowiedzialną za suchość pochwy są zaburzenia hormonalne, zwłaszcza spadek poziomu estrogenu. Głównie ze względu na mniejszą ilość estrogenów w organizmie kobiety po menopauzie, to właśnie w tym okresie bardzo często pojawia się problem suchości pochwy. Estrogen, czyli hormon produkowany w jajnikach jest odpowiedzialny za wiele funkcji, między innymi za właściwe nawilżenie skóry oraz błon śluzowych. Gdy w organizmie nie ma wystarczającej ilości estrogenów, pojawiają się zaburzenia cyklu miesiączkowego, nietrzymanie moczu, podwyższenie poziomu cholesterolu oraz utrata elastyczności i nawilżenia skóry, a także błon śluzowych, w tym pochwy. Oprócz utraty nawilżenia, ścianki pochwy stają się cieńsze, przez co problem jeszcze bardziej się pogłębia.

Suchość pochwy może być spowodowana również długotrwałym przyjmowaniem leków (na przykład przeciwalergicznych, stosowanych w przypadku leczenia depresji, nowotworów czy endometriozy) a także stosowaniem środków antykoncepcyjnych. Na pojawienie się suchości w pochwie mogą wpłynąć również takie choroby jak astma czy cukrzyca i przyjmowane w związku z tymi chorobami leki. Suchość pochwy może mieć również bardziej ukryte przyczyny, takie jak na przykład zła dieta, ciągły stres, przewlekłe przemęczenie, zmiana zwyczajów seksualnych czy częste wizyty na basenie. Wiele kobiet cierpi na podrażnienia okolic intymnych, a w skrajnych przypadkach również suchość pochwy, spowodowaną stosowaniem dezodorantów intymnych, perfumowanych wkładek higienicznych, nieodpowiednich środków do higieny intymnej, a nawet alergizującego proszku do prania. Jeśli więc suchość pochwy pojawiła się u Ciebie nagle, zastanów się, czy w ostatnim czasie nie zmieniłaś rodzaju używanego proszku, podpasek, tamponów, wkładek albo płynu do higieny intymnej.

Suchość w pochwie w ciąży i po porodzie

Podczas ciąży w organizmie kobiety ma miejsce prawdziwa burza hormonów, w związku z czym może pojawić się uczucie dyskomfortu odczuwane w okolicach intymnych i suchość w pochwie. Suchość pochwy bardzo często dotyka również kobiet po porodzie. Problem ten dotyka w szczególności mamy, które karmią piersią. Jest to spowodowane tym, że w okresie karmienia organizm kobiety wydziela przede wszystkim duże ilości prolaktyny, czyli hormonu, który odpowiada za produkcję pokarmu. Produkcja estrogenów, których podczas ciąży było w organizmie kobiety bardzo dużo, schodzi na dalszy plan.

Zdiagnozowanie suchości pochwy

Tak jak w przypadku każdej choroby, żeby podjąć skuteczne leczenie, niezbędne jest postawienie trafnej diagnozy. Szukając przyczyny suchości pochwy, należy zwrócić uwagę na takie sprawy jak styl życia, przyjmowane leki, przebyte choroby oraz higiena i preparaty używane w okolicach intymnych. W celu zdiagnozowania suchości pochwy często wykonuje się badanie ginekologiczne, które umożliwia lekarzowi obejrzenie okolic intymnych i zauważenie ewentualnych nieprawidłowości. Oprócz podstawowego badania ginekologicznego, lekarz co pewien czas powinien pobrać próbkę tkanek do badania cytologicznego, które umożliwia wykrycie między innymi stanu zapalnego czy nowotworu dróg rodnych. W niektórych przypadkach przeprowadza się dodatkowo badanie moczu, aby wykluczyć infekcje układu moczowego. Jeśli istnieje podejrzenie, że przyczyną suchości pochwy są zaburzenia hormonalne, zleca się również wykonanie badań poziomu poszczególnych hormonów.

Leczenie suchości w pochwie

Najczęstsze metody leczenia suchości w pochwie obejmują działanie miejscowe. Do nawilżania pochwy stosuje się różnego rodzaju kremy, maści, żele oraz globulki dopochwowe. W niektórych przypadkach zaleca się doustne przyjmowanie preparatów zawierających estrogeny, jednak leki takie nie powinny być przyjmowane bez konsultacji z lekarzem. Przed podjęciem leczenia warto poznać przyczynę suchości pochwy, tak aby leczyć właściwą chorobę, a nie jedynie łagodzić jej objawy. Na przykład, jeżeli powodem suchości pochwy i podrażnień intymnych może być stosowanie silnych środków myjących, nie należy miejscowo łagodzić problemu kremami czy maściami, a wyeliminować drażniące czynniki.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Suchość pochwy: przyczyny i sposoby leczenia

  1. Oj znam dobrze ten problem i jest to naprawde bardzo uprzykrzające zycie zarówno codzienne jak i intymne..

    • Mój ginekolog zalecił mi picie siemienia lnianego na codzień, zmianę bielizny oraz globulki dopochwowe, które pomogły odbudować śluzówkę pochwy. Dwa tygodnie i po problemie- od razu lepiej 😛

Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo