Pokój dziecięcy na poddaszu: jak urządzić, żeby był praktyczny i przytulny?

Urządzenie dziecięcego pokoju na poddaszu to dla rodziców prawdziwe wyzwanie. Skosy powodują, że w pokoju jest mniej miejsca i nawet jeśli powierzchnia jest spora, rzeczywista przestrzeń jest mocno ograniczona przez skosy, przez co w takim pokoju łatwo o zagracenie. Jednak nawet przy spadzistym dachu można urządzić pokoik w taki sposób, że maluch będzie miał wystarczająco dużo miejsca, a pokój stanie się jego ulubionym miejscem w domu. Wbrew pozorom, poddasze nie musi oznaczać ograniczenia, a nawet wręcz przeciwnie – pokój pod dachem daje naprawdę ogromne możliwości.

Pokój dziecięcy na poddaszu

Liczne skosy i zakamarki w pokoju na poddaszu to z jednej strony trudna przestrzeń do zagospodarowania, jednak z drugiej strony, taki pokój daje ogrom możliwości do stworzenia pięknego, przytulnego zakątka, w którym dziecko będzie uwielbiało spędzać czas. Urządzając dziecięcy pokój na poddaszu trzeba przede wszystkim zadbać o względy bezpieczeństwa i wybrać takie mebelki oraz akcesoria, które wpasują się do skosów i pozwolą zaoszczędzić trochę miejsca.

Aranżując dziecięcy pokój, czy to na poddaszu czy nie, koniecznie musimy pamiętać, że taki pokój pełni wiele funkcji, które w przypadku dorosłych są rozdzielone pomiędzy różne pomieszczenia. Dorośli zazwyczaj śpią w sypialni, wypoczywają w salonie, a pracują w gabinecie albo biurze, z kolei dziecięcy pokój jest jednocześnie miejscem nauki, zabawy oraz odpoczynku. Ze względu na to, że jeden pokój pełni kilka funkcji, dobrze jest wydzielić w nim kąciki, z których każdy będzie spełniał różne potrzeby.

W dziecięcym pokoju musi się znaleźć łóżko, biurko oraz przestrzeń do zabawy, a także komody i szafki, w których będzie można przechowywać wszystkie książki, zabawki i ubranka. Przyjmuje się, że dziecięcy pokój powinien mieć minimum 11 m2, aby mógł spełniać wszystkie swoje funkcje, jednak w przypadku pokoi na poddaszu podawanie powierzchni podłogi nie sprawdza się zbyt dobrze, ponieważ mnóstwo miejsca zabierają skosy. W związku z tym, należy zastosować pewne triki, dzięki którym można zyskać trochę miejsca.

Oświetlenie pokoju

Odpowiednie oświetlenie dziecięcego pokoju jest ważne, ponieważ maluch potrzebuje światła do nauki, zabawy i czytania. Jeśli macie możliwość zadecydowania o tym, jakie okna zostaną zamontowane na poddaszu, najlepiej zdecydować się na okna dachowe, które umieszcza się w skosach. Przez takie okna wpada bardzo dużo światła, dzięki czemu pokoik będzie jasny, a przez to będzie w nim panowała bardziej radosna atmosfera sprzyjająca nauce i odpoczynkowi. Dla bezpieczeństwa okno powinno zostać zabezpieczone klamką na kluczyk albo innym systemem, który uniemożliwi dziecku samodzielne otwarcie okna. Do zasłaniania okien na noc można zastosować na przykład rolety na szynach. Świetną opcją jest wybudowanie okna z wnęką. W takim kąciku wystarczy położyć miękką pufę, poduszki albo fotelik i maluch będzie miał doskonałe miejsce do czytania lub zabawy przy oświetleniu dziennym. We wnęce pod skosem można ustawić również biurko. Dzięki takiemu rozwiązaniu maluch będzie miał dużo światła do nauki, a poza tym widok za oknem może być dobrą odskocznią dla wzroku podczas przerw w nauce.

Oprócz oświetlenia naturalnego, niezbędne będą źródła światła sztucznego. Podstawą jest oczywiście oświetlenie ogólne, czyli co najmniej jedna lampa umieszczona na suficie. Oprócz tego dziecko będzie potrzebowało lampki przy biurku do nauki oraz lampki nocnej umieszczonej przy łóżku.

[shopify_frame link=”https://sklep.rodzice.pl/meble-do-pokoju-dzieciecego/” limit=”8″]

Meble do pokoju na poddaszu

Do dziecięcego pokoju ze skosami trzeba wybierać niskie meble, zdecydowanie lepiej zrezygnować z wysokiej, klasycznej szafy. Wysokie meble nie zmieszczą się pod skosami, a ustawione w innym miejscu pokoju będą zabierały za dużo cennej przestrzeni. Znalezienie niskich, ale funkcjonalnych mebli, raczej nie stanowi problemu w przypadku małego dziecka, natomiast, gdy maluch trochę podrośnie, dobrze sprawdzą się meble robione na wymiar. Takie sprzęty idealnie zmieszczą się we wszystkie zakamarki, które są pozornie bezużyteczne. Idealne będą na przykład półki na książki czy zabawki, które można zamontować w wąskich wnękach.

Najlepiej umieszczać wszystkie meble, komody, biurko, łóżko i szafki pod skosami, zostawiając centralną część pustą. W ten sposób zaoszczędzimy miejsca na podłodze, dzięki czemu dziecko będzie miało więcej miejsca do zabawy. O ile umieszczenie łóżka i biurka pod skosami nie stanowi raczej problemu, o tyle w przypadku szafek trzeba sprawę dobrze przemyśleć. Najlepiej sprawdzą się małe szafki, skrzynie, kosze i kufry na dziecięce zabawki. Przestrzeń pod skosami można z powodzeniem zabudować szafami robionymi na wymiar. Żeby optycznie powiększyć przestrzeń, szafki mogą mieć ten sam albo bardzo podobny kolor co ściany, przez co pokój nie będzie wyglądał na zagracony i przepełniony. Jeśli w pokoju jest bardzo mało miejsca, możecie zdecydować się na meble i krzesła na kółkach. Będą one łatwe do przesuwania, dzięki czemu, gdy do dziecka przyjdą koledzy, w pokoju będzie można zorganizować więcej miejsca do zabawy.

Oprócz problemu skosów, w wielu pomieszczeniach usytuowanych na poddaszu występują wyjątkowo wysokie sufity. Oznacza to mnóstwo niewykorzystanego miejsca, które jednak można zagospodarować. Pod sufitem można umieścić łóżko. Piętrowe albo podniesione łóżka to dla malców sama frajda, a poniżej łóżka można zaoszczędzić trochę miejsca na inne potrzebne meble.

Kupując meble nie warto decydować się na najdroższe rozwiązania, ponieważ dziecięce gusta szybko się zmieniają, a poza tym z wiekiem dziecku będą potrzebne inne meble oraz większe łóżko czy biurko. Dobrze sprawdzą się również uniwersalne meble, które łatwo odmienić i dostosować do potrzeb dziecka w danym momencie. Gdy sprzęty się znudzą, można je na przykład odmalować, okleić albo ozdobić w inny sposób.

[shopify_frame link=”https://sklep.rodzice.pl/meble-do-pokoju-dzieciecego/bialy/” limit=”8″]

Kolory pokoju na poddaszu

Wybór kolorów do dziecięcego pokoju jest bardzo ważny, ponieważ w wielu przypadkach to głównie kolor decyduje o charakterze pomieszczenia. Żeby pokój nie sprawiał wrażenia zatłoczonego i nie był ponury albo przytłaczający, lepiej unikać ciemnych kolorów i mocnych wzorów. Jeśli nie chcecie, żeby ściany były jednolite, postawcie na delikatne zdobienia albo wzory, które optycznie wydłużą pomieszczenie, na przykład pionowe pasy. Kolory, na jakie pomalujecie dziecięcy pokój koniecznie konsultujcie z jego mieszkańcem. Oczywiście, doradźcie dziecku, jakie barwy będą dobrze wyglądały, ale weźcie pod uwagę zdanie malucha, ponieważ to przecież on będzie spędzał w pokoju dużo czasu i to głównie jemu kolory mają się podobać.

Najlepiej zdecydujcie się na kolory i wzory, które szybko się nie znudzą. W bardzo małym pokoju pomalujcie ściany na jasne, pastelowe barwy, które optycznie powiększą przestrzeń. Pokój dziewczynki możecie pomalować na przykład na ciepły brzoskwiniowy albo beżowy kolor, natomiast dla chłopca dobrze wybrać farbę w odcieniach pastelowych błękitów albo pistacji. Jeśli maluch chce mieć w pokoju jakieś motywy związane z jego ulubionymi bajkami, komiksami czy hobby (na przykład motywy piłkarskie, koszykarskie czy kwiatowe), świetnie sprawdzą się elementy, które po jakimś czasie można łatwo wymienić na inne.

Dla dziewczynki, która uwielbia księżniczki, idealne będzie bajeczne łóżko z kolorowym baldachimem, który po jakimś czasie można wymienić na inny lub całkowicie się go pozbyć. Maluch, który interesuje się przyrodą, geografią i podróżami będzie zachwycony, jeśli na ścianie pokoju znajdzie się mapa, a na szafce nocnej globus, który pełni jednocześnie funkcję lampki nocnej.

Bezpieczeństwo

Podczas urządzania dziecięcego pokoju względy bezpieczeństwa muszą stać zawsze na pierwszym miejscu. Obszary pod skosem najlepiej zagospodarować na miejsce do spania, ponieważ zabawa pod skosami może być niebezpieczna. Skupione na grach czy rysowaniu dziecko może zapomnieć o tym, że ma nad głową skos, gwałtownie wstać i się uderzyć, dlatego lepiej, żeby miejsce zabaw znajdowało się na środku pokoju, na wolnej przestrzeni.

Warto również zadbać o to, żeby droga na poddasze była bezpieczna. W związku z tym, schody powinny być wykończone antypoślizgowym materiałem. Poza tym stopnie muszą mieć odpowiednie wymiary, tak żeby dziecko mogło się po nich wygodnie poruszać. Schody koniecznie muszą być osłonięte balustradą.

Trzecią sprawą dotyczącą bezpieczeństwa jest zabezpieczenie okien. Przede wszystkim szyby powinny być tak skonstruowane, żeby nawet w razie stłuczenia nie rozbiły się na drobne części, ponieważ mogłyby zrobić dziecku krzywdę. Okna muszą mieć również zabezpieczenia przed otwarciem. Czasami klamki znajdują się na tyle wysoko, że dzieci nie są w stanie ich dosięgnąć, ale czasami niezbędne jest zastosowanie systemów zabezpieczających. Okna mogą mieć na przykład wyjmowane klamki lub klamki z blokadą na kluczyk albo kłódkę.

[Zdjęcie główne – Pinterest: wnetrzadladzieci.blogspot.com, decoratingyoursmallspace.com; Homebook]

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo