Ile trwa matura z biologii 2023? Uczniowie muszą rozwiązać sporo zadań. Wystarczy im czasu?

Biologia jest jednym z najczęściej wybieranych przedmiotów na maturze. Wynik z tego egzaminu ma olbrzymie znaczenie dla uczniów, którzy planują studia na kierunkach związanych z medycyną czy naukami przyrodniczymi. W tym roku abiturienci, którzy wskazali ten przedmiot w deklaracji maturalnej, przystąpią do niego w czwartek 11 maja. Jak dużo zadań jest do wykonania? Ile trwa matura z biologii 2023? Jakie przybory można mieć podczas pisania?

Matura biologia – co można mieć w 2023?

Matura z biologii na poziomie rozszerzonym to co roku jeden z najtrudniejszych egzaminów, z jakim muszą zmierzyć się maturzyści. Nie jest to jednak przedmiot obowiązkowy, a więc nie wszyscy muszą go zdawać. Najczęściej na przystąpienie go niego decydują się osoby, które chcą aplikować na studia medyczne, pielęgniarstwo, fizjoterapię czy kierunki związane z naukami przyrodniczymi.

W tym roku abiturienci, którzy zadeklarowali chęć zdawania biologii, przystąpią do egzaminu w czwartek 11 maja o godzinie 9.00. Podobnie jak w przypadku innych przedmiotów ścisłych (np. matematyki) podczas pisania uczniowie mogą bądź muszą mieć przy sobie kilka niezbędnych przyborów. Jednym z nich jest kalkulator prosty, który obowiązkowo musi posiadać każdy zdający. Na salę można (ale nie trzeba) wnieść ze sobą także linijkę. Dodatkowo, zgodnie z zasadami szkoła ma obowiązek zapewnić zdającemu kartę z wybranymi wzorami i stałymi fizykochemicznymi. Kluczowym elementem wyposażenia maturzysty w czasie każdego egzaminu jest oczywiście – długopis lub pióro z czarnym tuszem/atramentem.

Zobacz: Ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę 2023? W tym roku egzamin zupełnie się zmienia

Ile trwa matura z biologii 2023?

Arkusz maturalny z biologii rozszerzonej składa się zazwyczaj z ponad 25 zadań sprawdzających wiedzę z całego okresu edukacji szkolnej (w zeszłym roku było ich łącznie 24). Niektóre z nich mają jednak kilka mniejszych podpunktów, co daje nam dosyć pokaźną ostateczną liczbę poleceń do wykonania. Na rozwiązanie wszystkich maturzyści będą mieli w sumie 180 minut, czyli równe 3 godziny. Egzamin potrwa więc planowo od 9.00 do 11.00.

Sprawdź: Odpowiedzi do matury z matematyki 2023. Sprawdź poprawne rozwiązania! Jak egzamin oceniają uczniowie?

Matura biologia 2023 – ile trwa i co trzeba umieć?

Dokładna treść zadań, które pojawią się na egzaminie z biologii, nie jest znana aż do ostatniej chwili, kiedy to maturzyści dostają swoje arkusze. Istnieje jednak kilka typów poleceń, które powtarzają się co roku i można je śmiało uznać za pewniaki (oczywiście będą się różnić szczegółami, danymi czy liczbami). Warto więc pamiętać o dokładnym powtórzeniu zagadnień związanych z budową organizmów żywych i organicznych, a także wiedzę z zakresu metabolizmu, ekologii czy genetyki. We wszystkich arkuszach z poprzednich lat znajdziemy także zadania dotyczące formułowania problemów badawczych czy dokonywania analiz i opisów doświadczeń. Dokładny kształt poleceń bez problemu poznać można, zaglądając do arkuszy pokazowych oraz informatorów, które udostępnia CKE (na oficjalnej stronie).

Zobacz: Co jeśli nie zda się matury ustnej? Nie wszyscy mogą przystąpić do poprawki, ważny jest jeden czynnik

Matura biologia rozszerzona – ile punktów?

Abiturienci podczas egzaminu z biologii będą mieli do rozwiązania od 20 do 25 zadań, w tym od 6 do 8 zamkniętych, o różnym stopniu trudności i złożoności. Od uzupełniania tabel i zadań typu PRAWDA/FAŁSZ po szczegółowe analizy i opisy doświadczeń, schematów czy wykresów. Za poprawne odpowiedzi na wszystkie polecenia mogą uzyskać maksymalnie 60 punktów.

Rodzice pytają, jak wygląda i ile trwa matura rozszerzona z biologii 2023

Matura biologia ile zadań?

Zazwyczaj na egzaminie maturalnym z biologii jest od 20 do 25 zadań.

Matura biologia kiedy klucz?

Klucz odpowiedzi wraz z arkuszem jest zazwyczaj udostępniany przez CKE około godziny 14.00 na ich oficjalnej stronie.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo