Kiedy jest Boże Ciało 2022? W tym czasie najlepiej planować urlop!

Boże Ciało to jedna z najważniejszych uroczystości liturgicznych w Kościele katolickim. Nie wszyscy jednak czekają na nią ze względów religijnych, ale po prostu mają zamiar skorzystać z wolnego dnia, spędzić czas z rodziną i odpocząć od codziennych obowiązków. Ponieważ jest to święto ruchome, jego data co roku wypada nieco inaczej – pewne jest jednak to, że zawsze wypada w czwartek. A jak będzie w tym roku? Boże Ciało 2022 – kiedy obchodzimy?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Boże Ciało zawsze wypada w czwartek, ale jego data co roku jest inna, uzależniona od Wielkanocy.
  • W 2022 Boże Ciało wypada 16 czerwca.
  • Piątek po święcie Bożego Ciała jest jednak normalnym dniem pracy. Jeśli ktoś chce przedłużyć sobie weekend, musi wziąć urlop.

Kiedy jest Boże Ciało 2022? Jak planować urlop?

W kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego znajduje się mnóstwo świąt o różnym znaczeniu. Do tych najważniejszych – oczywiście poza Wielkanocą i Bożym Narodzeniem – można z pewnością zaliczyć także Boże Ciało. Co ciekawa, ta powszechnie funkcjonująca nazwa ma charakter potoczny, ponieważ tak naprawdę jest to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Święto zostało ustanowione, aby uczcić Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

Zgodnie z tradycją Boże Ciało jest świętem “ruchomym”, a zatem co roku jego data jest nieco inna. Zazwyczaj wypada w czerwcu lub pod koniec maja – jednak zawsze musi to być czwartek. Dokładny termin uzależniony jest Wielkanocy – Boże Ciało każdorazowo przypada bowiem na 60 dni po świętach Zmartwychwstania Pańskiego. W 2022 będzie to 16 czerwca.

Zobacz: Kiedy jest koniec roku szkolnego 2022? Uczniowie powinni być zadowoleni

Czerwiec – długi weekend 2022

Z okazji Bożego Ciała w wszystkich kościołach w Polsce odbywają się bardzo wzniosłe uroczystości. Ich głównym elementem jest procesja, która zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach. Przy każdym z nich odczytywane są fragmenty pochodzące z czterech Ewangelii i dotyczące Eucharystii. Nie wszyscy jednak wyczekują tej daty ze względu na kwestie religijne i chęć uczestniczenia w obchodach. Zgodnie z przepisami jest to dzień ustawowo wolny od pracy, a więc stanowi po prostu kolejną, dogodną sposobność do odpoczynku od pracy czy szkoły.

Ze względu na to, że Boże Ciało zawsze wypada w czwartek, Polacy od lat wykorzystują tę możliwość i przedłużają sobie weekend. Aby tegoroczny wypoczynek potrwał nieco dłużej, bo aż 4 dni, wystarczy wziąć urlop w piątek 17 czerwca. Warto jednak zrobić to z wyprzedzeniem, ponieważ większość kolegów z pracy może wpaść na podobny pomysł. Dlatego też, co roku niektórzy sprawdzają datę Bożego Ciała już na początku roku. Kto zaplanował sobie na ten czas dodatkowe wolne, może liczyć na naprawdę długi weekend czerwcowy 2022 – od 16 do 19 czerwca.

Sprawdź: Do kiedy wystawianie ocen 2022. Do którego czerwca muszą być wystawione oceny?

Piątek po Bożym Ciele 2022 – wolne?

Niestety na wolny piątek po Bożym Ciele mogą liczyć zazwyczaj wyłącznie uczniowie. Dyrektorzy większości szkół decydują się wykorzystać z tej okazji przysługujące im tzw. dni dyrektorskie, czyli dodatkowe dni wolne od zajęć. Przydają się one właśnie w takich okazjach – aby przedłużyć weekend i dać dzieciom możliwość nie tylko odpoczynku, ale także np. wyjazdu z rodzicami. Warto jednak pamiętać, że nie we wszystkich placówkach jest tak samo, najlepiej upewnić się w konkretnej szkole.

Dla wszystkich pozostałych nie mamy jednak dobrych wiadomości – piątek po Bożym Ciele to zwykły dzień pracy. Normalnie funkcjonują wówczas wszystkie sklepy, firmy czy większość urzędów. Oficjalne, ustawowe wolne w czerwcu 2022 to tylko 16 czerwca. Jeśli komuś zależy na dodatkowym dniu, musi wykorzystać urlop.

Zobacz też: Jak płacić bonem turystycznym? Aktywacja krok po kroku

Rodzice pytają, kiedy wypada Boże Ciało 2022

Boże Ciałó 2022 kiedy?

W 2022 roku Boże Ciało wypada 16 czerwca – jak zwykle w czwartek.

Kiedy długi weekend czerwiec 2022?

Jeśli ktoś weźmie urlop w piątek po Bożym Ciele (czyli 17 czerwca), to długi weekend potrwa od 16 do 19 czerwca.

Boże Ciało 2022 wolne?

Tak, Boże Ciało to co roku święto ustawowo wolne od pracy.

Źródła:

Dodaj komentarz

Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo