1300 zł dla każdego! Nowy program startuje już wkrótce! Pieniądze “za nic”?

Ruszają prace nad nowym projektem finansowym, który – zgodnie z założeniami – ma gwarantować 1300 zł stałego, miesięcznego dochodu, a jego uzyskanie nie wymagałoby spełniania żadnych warunków. Dodatkowe pieniądze będą więc trafiać na konto “za nic”. Ta rewolucyjna propozycja wywołuje jednak mnóstwo kontrowersji. Czym właściwie jest bezwarunkowy dochód podstawowy? Jakie są jego zalety? Program 1300 zł dla każdego – na jakich zasadach zostanie wprowadzony?

1300 zł dla każdego – kto dostanie?

Temat dotyczący bezwarunkowego dochodu podstawowego (BDP) za każdym razem budzi skrajne emocje. Podobnie było parę dni temu, kiedy to w mediach pojawiły się informacje, że już wkrótce w Polsce ma wystartować projekt zakładający przyznanie stałego dochodu w wysokości 1300 złotych dla wszyskich obywateli w wieku produkcyjnym. Pieniądze miałyby być wypłacane niezależnie od wykonywanej pracy, statusu majątkowego, liczby dzieci czy innych czynników, a więc właściwie dosłownie “za nic”. Nie dziwi więc fakt, że inicjatywa ma zarówno żarliwych zwolenników, jak i równie zdecydowanych przeciwników.

Na razie program ma mieć charakter jedynie badawczy i dlatego będzie dotyczył mieszkańców tylko w kilku miejscach na północy kraju, dokładnie w gminach znajdujących się przy granicy z Rosją. Jak wynika z doniesień, wdrożeniem planu zajmie się Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza, które umieściło go w swojej strategii terytorialnej na najbliższą przyszłość. Projekt został także zaakceptowany przez marszałka województwa.

Pomysł jest taki, żeby każda osoba w wieku produkcyjnym otrzymała 1300 zł. Nie ma żadnego kryterium dochodowego, to znaczy – to nie jest świadczenie, które ma być dla biednych, tylko ma przysługiwać wszystkim mieszkańcom danego terytorium, bez żadnych warunkówdr Maciej Szlinder, prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego w rozmowie w RMF FM, 24.05.2022

Dyskusje dotyczące zasadności tego programu toczą się już od lat w różnych krajach. Rozmowy odbywają się zazwyczaj w kręgach akademickich oraz wśród ekonomistów. Podobne eksperymenty, jak ten planowany w warmińsko-mazurskim – przeprowadzono m.in. w Finlandii, Niemczech czy w Indiach, a wkrótce ma on ruszyć także w Katalonii. Jako zalety, a także główny cel, BDP wskazuje się najczęściej zmniejszenie nierówności społecznych i aktywizację zawodową. Przeciwnicy projektu twierdzą jednak, że będzie to tylko niepotrzebne rozdawnictwo, które wpłynie negatywnie na sytuację gospodarczą kraju, a także doprowadzi do rozleniwienia społeczeństwa. Przygotowywany program pilotażowy ma pokazać, czy to rozwiązanie w ogóle zadziała i w jaki sposób będzie funkcjonowało. Inicjatorom zależy na dokonaniu analizy, na co pieniądze zostaną przeznaczone – czy będą to wyłącznie konsumpcja, a może rozwój osobisty, edukacja czy inwestycja we własny biznes.

BDP bezpośrednio likwiduje ubóstwo, wyraźnie zmniejsza nierówności, zapewnia bezpieczeństwo socjalne, zmniejszając niepewność dochodu. Ponadto wzmacnia pozycję pracowników na rynku pracy, co sprzyja zdobywaniu lepszego zatrudnienia, a także stymuluje gospodarkę.https://uniwersyteckie.pl/nauka/dr-maciej-szlinder-dochod-podstawowy-nie-taki-straszny

Zobacz: Jak płacić bonem turystycznym? Aktywacja krok po kroku

1300 zł dla każdego – od kiedy?

Twórcy eksperymentu zakładają, że powinno wziąć w nim udział co najmniej od 5 do 31 tysięcy osób, aby badanie było wiarygodne. Jedynym warunkiem uczestnictwa w programie ma być wiek – mogą w nim wziąć udział wyłącznie osoby w wieku produkcyjnym – wypłaty nie będą więc trafiały ani do dzieci, ani do emerytów. Najprawdopodobniej pieniądze powędrują do kilkunastu gmin z pogranicza polsko-rosyjskiego, ale poza miejsce zamieszkania żadne inne czynniki nie będą brane pod uwagę. BDP otrzyma każdy mieszkaniec niezależnie od posiadanego majątku, otrzymywanej pensji czy liczby dzieci. Dr Maciej Szlinder podkreśla jednak, że region nie został wybrany przypadkowo.

Jest to region wyludniający się, popegeerowski, mocno dotknięty przez skutki transformacji ustrojowej, ale także zamknięcia małego ruchu granicznego w 2018 roku.dr Maciej Szlinder, prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego w rozmowie w RMF FM, 24.05.2022

Eksperyment ma potrwać 2 lata i – jak wskazują inicjatorzy – może rozpocząć się już w przeciągu kilku miesięcy.

Sprawdź: Karta Dużej Rodziny – zniżki 2022. Jakie są zniżki na Kartę Dużej Rodziny?

Bezwarunkowy dochód podstawowy – wniosek

Pomysłodawcy programu, zwanego potocznie “1300 plus”, nie przewidują organizowania ogólnopolskiego “castingu”. Gminy, które zostaną objęte eksperymentem zostaną wcześniej wytypowane i nie będzie można zgłaszać swojej kandydatury. Być może taka opcja kiedyś się pojawi, jeśli twórcy będą chcieli rozszerzać swoje badania na inne terytoria Polski. Jak sami jednak podkreślają, byłaby to prawdziwa rewolucja, wymagająca ogromnych nakładów finansowych.

Jeżeli chcielibyśmy to wprowadzić w całym kraju, to już jest bardzo poważna zmiana całego systemu zabezpieczenia społecznego, całej polityki społecznej. To byłaby największa reforma społeczno-gospodarcza od początku transformacji. Z pewnością to jest bardzo duża rzecz. Dlatego też proponujemy ten eksperyment, bo on nas przybliża do tego, żebyśmy nie robili czegoś na ślepo, ale jednak sprawdzili przynajmniej w jakiś aspektach, jakie skutki może mieć wprowadzenie dochodu podstawowego.dr Maciej Szlinder, prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego w rozmowie w RMF FM, 24.05.2022

Zobacz: Aż 30 tys. zł na dziecko? Zmiana #NiskiePodatki miałaby obowiązywać już od lipca 2022 roku

Rodzice pytają o projekt 1300 zł

Dla kogo 1300 zł?

Bezwarunkowy dochód podstawowy dla kogo?

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo