Szykują się nowe obostrzenia w szkołach? Uczniów mogą czekać kolejne zmiany nowe obostrzenia w szkolach

Szykują się nowe obostrzenia w szkołach? Uczniów mogą czekać kolejne zmiany

Nauka zdalna zakończyła się zgodnie z planem, czyli 9 stycznia. Od poniedziałku uczniowie wrócili do tradycyjnych zajęć w formie stacjonarnej. Na razie nie wiadomo, jak długo będą uczyć się w takim trybie. Wiele jednak wskazuje na to, że niedługo Polskę opanuje kolejna fala wirusa wywołana nowym wariantem. Rosnąca liczba zakażeń może spowodować nowe obostrzenia w szkołach. Czy dzieci będą musiały zmierzyć się z kolejnymi restrykcjami? Jak będzie wyglądała nauka w najbliższych miesiącach?

Czy będą nowe obostrzenia w szkołach?

Nauka zdalna wprowadzona od 20 grudnia, mimo niepewności, zakończyła się zgodnie z planem i uczniowie wrócili do szkół w poniedziałek 10 stycznia. Zajęcia online zarządzone przed świętami były według rządzących rozwiązaniem wyłącznie tymczasowym, które miały zapobiec wzrostowi zakażeń w okresie bożonarodzeniowym.

Chociaż władze zapewniają, że na razie nie ma konieczności przedłużania nauczania zdalnego, to statystyki dotyczące pandemii oraz opinie ekspertów zdają się temu zaprzeczać. Z analiz wynika, że prawdopodobnie wkrótce nasz kraj wejdzie w piątą falę, a przyrost zachorowań może bardzo gwałtownie wzrosnąć.

mamy sytuację najtrudniejszą w porównaniu z innymi falami […] Najbardziej czarne scenariusze […] to liczby powyżej 100 tys. zakażeń dziennie, które są przerażające, a nawet więcej – powyżej 200-300 tys.

Adam Niedzielski, minister zdrowia

Minister Niedzielski potwierdził, że jego resort spodziewa się nie tylko coraz większej liczbie chorych, ale także wzrostu hospitalizacji. Mimo to w planach na najbliższe miesiące nie przewiduje się ponownej zmiany trybu zajęć na zdalny. Szef MZ nie wyklucza jednak wprowadzenia kolejnych ograniczeń, nie wiadomo jednak, na ile ewentualne restrykcje mogą odbić się na pracy szkół.

Szkoły są ostatnim miejscem, w którym chcielibyśmy wprowadzać jakiekolwiek ograniczenia, bo poprzedni rok już nas bardzo dobrze nauczył i udowodnił, że ograniczenie (pracy) szkoły ma ogromne koszty, które ponoszą dzieci i nie mówię tutaj tylko o koszcie braku edukacji, ale też o różnych problemach psychicznych i psychiatrycznych z tym związanych. […] Restrykcje, jeżeli będziemy je stosowali, to oczywiście będą szły w kierunku ograniczenia mobilności, bo tutaj chodzi o to, żeby było jak najmniej okazji do transmisji wirusa.

Adam Niedzielski, minister zdrowia

Sprawdź: Koniec semestru 2021. Kiedy jest wystawianie ocen na 1 semestr 2021? Część uczniów musi się śpieszyć

Nauka stacjonarna od 10 stycznia

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej 10 stycznia. Od poniedziałku znów obowiązują zatem zasady przyjęte w szkołach jesienią, czyli tryb hybrydowy. W przypadku wykrycia wśród uczniów ogniska wirusa klasa (ewentualnie cała szkoła – jeśli ognisko jest duże) wysyłana jest na kwarantannę i rozpoczyna lekcje przez internet.

Rosnąca liczba zakażeń i nowy, bardziej zaraźliwy wariant wirusa może sprawić, że wkrótce szkoły czeka naprawdę duży chaos i zamieszanie związane z ciągłymi zmianami trybu nauczania.

Zobacz też: