Dziecko na rowerze przepisy 2022: większe mandaty za brak uprawnień! Czy dzieciom naprawdę grozi 1500 zł kary?

Od 1 stycznia zaczęły obowiązywać nowy taryfikator mandatów dotyczących łamania przepisów ruchu drogowego. Nowe stawki są znacznie wyższe i będą szczególnie boleśnie odczuwalne dla kierowców samochodów. Zmiany nie ominęły także rowerzystów, również tych nieletnich. Wzrasta bowiem kwota mandatu za poruszanie się na rowerze bez uprawnień. Jakie dokładnie przepisy obowiązują dziecko na rowerze w 2022? Sprawdź, ile wynosi mandat za jazdę bez karty rowerowej.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Każde dziecko między 10. a 18. rokiem życia może poruszać się samodzielnie rowerem po drogach publicznych pod warunkiem posiadania uprawnień (karty rowerowej).
  • Za brak karty rowerowej policja może wystawić mandat w wysokości 200 złotych, ale wyłącznie nieletniemu w wieku 17 lat, który podlega przepisom kodeksu wykroczeń.
  • Kartę rowerową zazwyczaj zdobywa się w szkole, gdzie odbywają się specjalne zajęcia, a później uczniowie mogą przystąpić do egzaminu.

Nowe przepisy rowerowe 2022

Styczeń 2022 przyniósł naprawdę sporo istotnych zmian w polskim prawie. Inaczej będą wyglądać nie tylko przepisy podatkowe (za sprawą Polskiego Ładu), ale także kwestie dotyczące ruchu drogowego. Od początku roku bowiem obowiązuje już nowy taryfikator mandatów, według którego kary za niektóre wykroczenia – szczególnie dla kierowców pojazdów mechanicznych – wzrastają naprawdę drastycznie.

Nowe stawki mandatów mogą odczuć również rodzice niepełnoletnich dzieci, które często przemieszczają się na rowerze. Zgodnie z prawem każda osoba między 10. a 18. rokiem życia, aby móc poruszać się swobodnie po drogach, powinna zdać egzamin na kartę rowerową.

Karta rowerowa nigdy nie zniknęła z obowiązujących przepisów. Jest jedynym dokumentem uprawniającym osoby w wieku od 10 do 18 lat do poruszania się po drogach publicznych, strefach zamieszkania czy strefach ruchu. […] Dokument taki świadczy o tym, że jego posiadacz ma wiedzę i umiejętności techniczne pozwalające mu bezpiecznie i rozsądnie uczestniczyć w ruchu drogowym.kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP

Obowiązek posiadania karty rowerowej nie jest jednak tegoroczną nowością. Przepis ten wprowadzono już dawno. Od stycznia podniesiono jednak stawkę mandatu. Rodzice dziecka, które porusza się na rowerze bez uprawniającego go do tego dokumentu, muszą liczyć się z większą karą.

Zobacz: 400 zł na żłobek. Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do żłobka?

Mandat za dziecko na rowerze – przepisy 2022

Jak już wyżej wspomniano, każde dziecko, które skończyło 10 lat może samodzielnie poruszać się rowerem czy hulajnogą elektryczną po drogach publicznych czy strefach ruchu pod warunkiem, że posiada kartę rowerową. Policja ma prawo kontrolować małoletnich i sprawdzać, czy dysponują odpowiednimi uprawnieniami.

Zatrzymując nieletniego za złamanie przepisów, policjant, jeśli uzna, że wykroczenie jest niewielkie, może pouczyć młodego kierowcę. Jeśli jednak sprowadził na kogoś zagrożenie, policjant sporządzi odpowiednią dokumentację, która trafi następnie do sądu rodzinnego.kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP

Niedawno media obiegła dość sensacyjna i budząca wiele emocji informacja, że policja może nałożyć na dziecko mandat w wysokości 1500 zł za jazdę rowerem bez wymaganego dokumentu. Na szczęście nie jest to prawda. Nieporozumienie wynika z nowego przepisu wprowadzonego do kodeksu wykroczeń. Zgodnie z artykułem 94.:

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych.

Jak informuje “Dziennik Gazeta Prawna”, karę taką rzeczywiście można otrzymać, ale “w postępowaniu sądowym, a nie mandatowym”. Według taryfikatora policja może w takiej sytuacji nałożyć mandat w kwocie 200 złotych, czyli o 100 złotych więcej niż obowiązywało dotychczas.

Warto jednak pamietać, że zgodnie z prawe mandaty dla dzieci nie mogą być wystawiane, ponieważ zwyczajnie nie podlegają oni kodeksowi wykroczeń i jego przepisom. W praktyce zatem przepis będzie stosowany wyłącznie w przypadku osób w wieku 17 lat. Jeśli zaś chodzi o młodsze dzieci i kartę rowerową, będzie więc martwym przepisem.

Na zasadach określonych w niniejszej ustawie odpowiada ten, kto popełnia czyn zabroniony po ukończeniu lat 17.Art.  8.  [Wiek sprawcy] Kodeksu wykroczeń

Sprawdź: Terminy wypłat 500 plus 2022. O tym musisz pamiętać, aby otrzymać pieniądze na czas!

Nowe mandaty: rower

Zgodnie z obecnymi przepisami rodzicom będzie groził mandat za nieodpowiednie przewożenie malucha na rowerze. Prawo o ruchu drogowym stanowi, że “dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę”. Jeśli obowiązek ten nie zostanie spełniony, a dziecko będzie przewożone bez fotelika, kierujący rowerem może otrzymać karę w wysokości 50 złotych.

Karta rowerowa 2022 przepisy

Przepisy jasno mówią, że każde dziecko do momentu ukończenia 10. roku życia może jeździć na rowerze wyłącznie pod opieką osób starszych, pełnoletnich. Po osiągnięciu 10 lat może poruszać się rowerem po drogach samodzielnie, ale pod warunkiem, że wcześniej uzyska odpowiednie uprawnienia, tj. zda egzamin i otrzyma kartę rowerową. Bez żadnych dodatkowych dokumentów mogą się poruszać na rowerze osoby powyżej 18. roku życia.

Najczęściej dzieci zdobywają ten dokument w szkole, gdzie organizowane są najpierw specjalne zajęcia z wiedzy teoretycznej, a następnie przeprowadza się egzamin, złożony – podobnie jak egzamin na prawo jazdy – z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie udało się wyrobić karty w szkole, zawsze można to zrobić w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Dokument wydawany jest bezpłatnie.

Zobacz: Zasiłek rodzinny 2022. Czy kryterium dochodowe wzrośnie w 2022?

Rodzice pytają o dziecko na rowerze – przepisy 2022

Czy dziecko musi mieć kartę rowerową?

Tak, każde dziecko między 10. a 18. rokiem życia, które chce samodzielnie poruszać się rowerem po drogach publicznych, powinno mieć odpowiednie uprawnienia w postaci karty rowerowej.

Czy za brak karty rowerowej grozi 1500 zł mandatu?

Nie, nie jest to prawda. Może za to grozić co najwyżej 200 złotych, ale i tak na dziecko bez karty rowerowej policja nie może nałożyć mandatu, jeśli ma ono mniej niż 17 lat. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń odpowiedzialności podlegają wyłącznie osoby po ukończeniu 17. roku życia.

Źródła:

Dodaj komentarz

Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general