Rząd wprowadzi nowe obostrzenia na ferie 2022? Przerwa będzie wyglądała inaczej

Już wkrótce w pierwszych województwach rozpoczną się ferie zimowe 2022. Chociaż terminy wydają się być niezagrożone i prawdopodobnie wszystko odbędzie się zgodnie z planem, to jednak zimowe wyjazdy odbędą się z pewnością w cieniu rozwoju piątek fali pandemii spowodowanej omikronem. Już wiadomo, że tegoroczna przerwa będzie wyglądała inaczej niż te w minionych latach. Czy w związku z rosnącą falą zakażeń rząd planuje wprowadzić dodatkowe obostrzenia na ferie 2022? Jakie restrykcje mogą wejść w życie?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Od 17 stycznia pierwsza tura ferii zimowych w kilku województwach.
  • Dwutygodniowa przerwa upłynie jednak pod znakiem V fali. Rosnącą liczbę zachorowań napędza nowy wariant omikron. Jego apogeum w Polsce eksperci spodziewają się pod koniec stycznia.
  • Według obowiązujących rozporządzeń od 15 grudnia 2021 limit gości w hotelach wynosi 30% maksymalnego obłożenia. Dodatkowe wytyczne w kwestiach bezpieczeństwa nałożono również na organizatorów obozów dla dzieci i młodzieży.

Obostrzenia na ferie 2022

W połowie stycznia rusza pierwsza tura ferii zimowych 2022. Od tego momentu systematycznie kolejne województwa będą rozpoczynały dwutygodniowe przerwy od nauki. Jest to zdecydowanie nie tylko najlepszy czas na odpoczynek od codziennych obowiązków, ale również świetna okazja do zorganizowania wyjazdu w góry, na narty. Część młodzieży decyduje się na udział w obozach czy zimowiskach. Przygotowując się do wycieczki, warto jednak pamiętać, że tegoroczny zimowy wypoczynek upłynie pod znakiem piątej fali pandemii. W związku z tym obowiązują nas wszystkich pewne ograniczenia.

Przede wszystkim w hotelach i pensjonatach wprowadzono limity gości, które obowiązują od 15 grudnia 2021. Aktualnie może w nich przebywać maksymalnie 30% wszystkich miejsc (do limitu nie wlicza się osób zaszczepionych).

Z powodu sytuacji epidemicznej pewne restrykcje nałożono również na organizatorów obozów zimowych dla dzieci i młodzieży. Zgodnie z wytycznymi na każdego uczestnika powinno przypadać 3,5 metra powierzchni noclegowej. Dodatkowo obowiązuje – raczej trudny do realizacji – nakaz zachowania przynajmniej półtorametrowego odstępu od kolegów. W związku z tym podczas wyjazdu nie wchodzą w grę żadne imprezy, dyskoteki itp. W oficjalnych wymogach nie brak oczywiście nieścisłości, na które organizatorzy narzekają.

Choć rozporządzenia stanowią obowiązujące prawo, a wytyczne sanepidu i ministerstwa rolę wskazówek, to organizatorzy nie wiedzą, czy w obiektach stosować limity dotyczące obłożenia hoteli, czy wymóg, że na uczestnika ma przypadać 3,5 metra powierzchni noclegowej. Limity nie dotyczą osób zaszczepionych. Wymóg powierzchni dotyczy wszystkich.Andrzej Kindler, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki.

Chociaż z zapewnień przedstawicieli rządu wynika, że ferie zimowe 2022 nie są zagrożone i z pewnością odbędą się zgodnie z harmonogramem, to jednak na pewno nie będą takie same jak zawsze. Analizy specjalistów z zakresu wirusologii pokazują, że już wkrótce nasz kraj w pełni opanuje V fala, wywołana nowym wariantem wirusa. Minister zdrowia potwierdza, że najprawdopodobniej “kumulacja zakażeń omikronem nastąpi w Polsce pod koniec stycznia”, czyli w szczycie ferii zimowych. W związku z tym nadal nie jest wykluczone, że władze wprowadzą dodatkowe obostrzenia na ferie 2022.

Restrykcje, jeżeli będziemy je stosowali, to oczywiście będą szły w kierunku ograniczenia mobilności, bo tutaj chodzi o to, żeby było jak najmniej okazji do transmisji wirusa.Adam Niedzielski, minister zdrowia

Ferie zimowe dla dzieci za granicą – ograniczenia

Na ewentualne nowe obostrzenia na ferie 2022 powinny zwrócić uwagę szczególnie osoby planujące wyjazd za granicę. Najpopularniejsze zimowe kierunki to m.in. Włochy, Austria czy Francja, gdzie od jakiegoś czasu obowiązują już bardzo rygorystyczne restrykcje, których nieznajomość może popsuć nam wypoczynek i skutkować stratą pieniędzy. Do wielu miejsc, typu restauracje czy hotele, nie można wejść bez potwierdzenia szczepienia lub statusu ozdrowieńca. Przy wjeździe również wymagane jest okazanie paszportu covidowego, a niekiedy również negatywnego testu. Niezaszczepieni z kolei obowiązkowo kierowani są na kwarantannę.

Zobacz: Oceny z zachowania. Jakie są stopnie z zachowania w szkole?

Ferie zimowe 2022 – terminy

Pierwsze województwa rozpoczynają ferie już w połowie stycznia. Ostatnie regiony zakończą zimowy wypoczynek dopiero pod koniec lutego.

Ferie zimowe 2022 województwa:

  • 17 – 30 stycznia 2022 r. — województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie,
  • 24 stycznia – 6 lutego 2022 r. — województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie,
  • 31 stycznia – 13 lutego 2022 r. — województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,
  • 14 – 27 lutego 2022 r. — województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

Sprawdź: Koniec semestru 2021. Kiedy jest wystawianie ocen na 1 semestr 2021? Część uczniów musi się śpieszyć

Bon turystyczny

Warto pamiętać, że w czasie tegorocznych ferii zimowych wciąż jeszcze można wykorzystać bon turystyczny. Wprowadzony w sierpniu 2020 traci ważność dopiero w marcu 2022 roku. Wysokość bonu wynosi 500 złotych i jest to jednorazowy dodatek na każde dziecko, który można wykorzystać na pokrycie kosztów pobytu w hotelu lub kosztów wyjazdu na obóz. Bon wystarczy aktywować na koncie w serwisie PUE ZUS, a następnie skorzystać ze specjalnego kodu do płatności.

Zobacz: Szykują się nowe obostrzenia w szkołach? Uczniów mogą czekać kolejne zmiany

Rodzice pytają o obostrzenia – ferie 2022

Kiedy będą ferie zimowe 2022 mazowieckie?

Od 31 stycznia do 13 lutego 2021.

Kiedy będą ferie 2022 śląskie?

Od 14 lutego do 27 lutego.

Kiedy będą ferie zimowe 2022 dolnośląskie?

Od 31 stycznia do 13 lutego 2021.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo