Do kiedy wystawianie ocen 2022 na 1 semestr? Uczniowie powinni się śpieszyć z poprawieniem ocen

Przełom roku i Święta Bożego Narodzenia to pierwsze dłuższe wolne od szkoły. Uczniowie mogą w tym czasie odpocząć po trudach ostatnich miesięcy, ale to także moment, aby pomyśleć o zbliżającym się końcu semestru i ocenach na półrocze. Powinni o tym pamiętać zwłaszcza ci uczniowie, którzy chcieliby by jeszcze poprawić jakiś przedmiot. Tym bardziej, że jak się okazuje, nie wszyscy mają na to tyle samo czasu. Kiedy koniec pierwszego semestru 2022/2023? Do kiedy wystawianie ocen 2022 na 1 semestr? Do kiedy mają być wystawione oceny na półrocze 2022?

Kiedy koniec semestru 2022/2023?

Przerwa świąteczna jest dla uczniów pierwszym dłuższym okresem wolnym od szkoły. Wreszcie nadchodzi długo wyczekiwany czas na odpoczynek i odstawienie na moment codziennych obowiązków. Ostatnie miesiące były dla wielu uczniów naprawdę wyczerpującym maratonem, zwłaszcza dla tych, którzy przygotowują się do egzaminów lub rozpoczęli naukę w nowej szkole.

Okres świąteczny to jednak nie tylko zwiastun odpoczynku, ale także przypomnienie, że niedługo koniec 1 semestru. Zakończenie półrocza wiąże się naturalnie z wystawieniem ocen za dotychczasową pracę. Na poprawę stopni nie zostało już jednak wiele czasu. Jak się okazuje, nie we wszystkich szkołach semestr kończy się w tym samym terminie. Wszystko zależy od decyzji dyrekcji, a z kolei na wyznaczenie terminu olbrzymi wpływ ma data ferii zimowych w danym województwie. Część uczniów będą musieli się pośpieszyć, ponieważ w niektórych regionach zimowa przerwa zaczyna się już 16 stycznia (lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie).

Na pytanie, kiedy koniec pierwszego semestru i do kiedy są wystawiane oceny na półrocze 2022, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nie ma jednej oficjalnej daty dla wszystkich szkół w Polsce. Wszystko zależy od terminu ferii i dyrektora placówki. W praktyce oznacza to, że uczniowie z województw, które rozpoczynają przerwę zimową np. 16 stycznia 2023, prawdopodobnie zakończą I semestr właśnie wtedy, tj w połowie stycznia, tylko dwa tygodnie po powrocie ze Świąt.

Natomiast te szkoły, które na przerwę udają się w ostatniej turze (13 lutego), prawdopodobnie rozpoczną drugie półrocze jeszcze przed początkiem wypoczynku. Warto więc zapoznać się z indywidualnymi zasadami w naszej szkole – często informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej. Zazwyczaj I semestr nie trwa jednak dłużej niż do końca stycznia.

Nieco wcześniej semestr kończą maturzyści, którzy chodzą do szkoły wyłącznie do końca kwietnia. Dla nich I półrocze trwa zazwyczaj tylko do grudnia. A do kiedy wystawienie ocen 2022? Do kiedy wystawianie ocen proponowanych 2022?

Sprawdź: Ferie zimowe 2023 – kiedy wypadają? Terminy mogą niektórych rozczarować

Do kiedy wystawianie ocen 2022 1 semestr? Do kiedy trzeba wystawić oceny?

Wystawienie ocen na 1 semestr 2022/2023, podobnie jak zakończenie półrocza, nie dla wszystkich szkół przypada w tym samym terminie. Wszystko zależy od konkretnej placówki – to rada pedagogiczna i dyrekcja ustalają datę, biorąc pod uwagę m.in. ferie zimowe w danym roku. W większości przypadków jednak ostateczne wystawienie ocen końcowych odbywa się w ostatnim tygodniu pierwszego semestru. Zazwyczaj oceny proponowane powinny zostać podane przez nauczyciela około dwóch, półtora tygodnia wcześniej, ale w niektórych szkołach ma to miejsce jeszcze przed przerwą świąteczną.

Zobacz: Lektury obowiązkowe matura 2023. Uczniowie niepocieszeni, lista wyjątkowo długa

Do kiedy propozycje ocen 2022?

Jak zawsze końcówka semestru bywa bardzo męcząca i intensywna. Cześć nauczycieli śpieszy się ze sprawdzianami, zaliczeniami czy poprawami, aby mieć podstawy do wystawienia ocen końcowych. Rozpoczyna się więc stresujący okres popraw i zaliczeń. Dotyczy to szczególnie tych placówek, które zaczynają ferie w pierwszej turze, już w połowie stycznia – wtedy też najczęściej kończy się semestr. Oznacza to, że jeśli uczniowie wrócą do szkół 2 stycznia, niemal od razu będzie trzeba wystawić oceny końcowe. Dzieci muszą jednak uzyskać informację o tym, jakie są ich oceny proponowane z odpowiednim wyprzedzeniem, aby zdążyć jeszcze ewentualnie coś poprawić. Dlatego w niektórych szkołach propozycje ocen powinny być znane już przed Świętami.

Zobacz: Powody nieobecności w szkole. Co powinno zawierać usprawiedliwienie, aby nie zostało odrzucone?

Co jeśli ma się 1 na semestr 2021?

Jedynka na półrocze 2022 zazwyczaj musi zostać poprawiona – szkoła oraz nauczyciel danego przedmiotu powinni zapewnić uczniowi taką możliwość. Sposób poprawy zazwyczaj w takiej sytuacji określa regulamin szkoły, a szczegóły dogaduje się z nauczycielem. Można ustalić formę (ustna czy pisemna) oraz zakres (wszystko za jednym razem lub partiami).

Rodzice pytają, kiedy jest wystawianie ocen na 1 semestr 2022/2023

Kiedy koniec semestru 2022/2023?

Nie ma jednej konkretnej daty zakończenia I półrocza dla wszystkich szkół. Koniec 1 semestru 2022 najczęściej uzależniony jest od terminu ferii. Niektórzy kończą go jeszcze przed rozpoczęciem przerwy, w innych szkołach zakończenie semestru pokrywa się z zakończeniem ferii. Warto zapytać o szczegóły wychowawcę. Najczęściej zakończenie I półrocza następuje najpóźniej z końcem stycznia.

Do kiedy wystawienie ocen na półrocze 2022?

Wystawianie ostatecznych ocen odbywa się zazwyczaj w ostatnim tygodniu pierwszego semestru. Nie ma jednak jednej konkretnej daty. Najcześciej termin uzależniony jest ferii zimowych, większość szkół kończy semestr przed rozpoczęciem przerwy i wtedy wystawiane są oceny.

Do kiedy oceny proponowane 2022?

Wystawianie ocen 2022/23 najczęściej następuje najpóźniej do końca stycznia (lub nawet wcześniej jeśli wcześniej rozpoczynają się ferie, np. w połowie stycznia). Oceny proponowane powinny zostać wystawione mniej więcej tydzień lub dwa przed wystawieniem tych ostatecznych.

Do kiedy jest wystawianie ocen na półrocze 2022?

W przypadku szkół, które zaczynają ferie jeszcze w styczniu, to zazwyczaj data rozpoczęcia przerwy jest jednocześnie momentem zakończenia I semestru, a wtedy powinny już być wystawione wszystkie oceny.

Do kiedy muszą być wystawione oceny 2022?

Do momentu zakończenia I półrocza, zazwyczaj następuje to nie później niż z końcem stycznia (lub tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych).

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo