W szkolnym zamieszaniu niekiedy zdarza się, że nauczyciel spóźnia się lub nie pojawia w ogóle w klasie o wyznaczonej porze. Uczniowie zastanawiają się wówczas, czy mogą spokojnie wyjść ze szkoły, czy powinni dalej cierpliwie czekać. Dylemat jest szczególnie problematyczny, gdy chodzi o ostatnią lekcję danego dnia. Po ilu minutach można wyjść z lekcji? Czy można wyjść z lekcji po 15 minutach?
Po ilu minutach można wyjść z lekcji?
Sytuacja jest dobrze znana niemal każdemu uczniowi. Cała klasa czeka pod salą lub siedząc w ławkach, a nauczyciela wciąż brak. Po upływie kolejnych kilku minut pojawia się pytanie: czy można już wyjść. Wśród uczniów funkcjonuje niepisana zasada, że w takich sytuacjach po 15 minutach można po prostu wyjść i nie będzie z tego powodu żadnych konsekwencji.
W rzeczywistości taka zasada w szkołach oficjalnie nie obowiązuje. Jeśli nauczyciel nie przyjdzie w ciągu 10–15 minut od dzwonka, uczniowie powinni zgłosić ten fakt w pokoju nauczycielskim lub w sekretariacie. Dopiero po uzyskaniu zgody osoby odpowiedzialnej za nadzór można opuścić salę lub wrócić do domu. Samowolne wyjście bez poinformowania kogokolwiek może być potraktowane jako opuszczenie zajęć bez usprawiedliwienia.
Wbrew pozorom, żaden ogólnopolski przepis nie określa dokładnie, po ilu minutach uczniowie mogą opuścić lekcję. Zgodnie z przepisami prawa oświatowego, szkoła ma obowiązek zapewnić opiekę uczniom przez cały czas pobytu w placówce. Oznacza to, że dopóki lekcja trwa, a nauczyciel się nie zjawił, szkoła powinna zorganizować zastępstwo lub nadzór.
Zobacz też: Czy uczeń może poprawić każdą ocenę? Okazuje się, że nie wszędzie. Odpowiedź jest w jednym miejscu
Czy nauczyciel może wyjść z klasy podczas lekcji?
Zgodnie z przepisami prawa oświatowego, nauczyciel podczas prowadzenia zajęć ma obowiązek zapewnienia uczniom bezpieczeństwa. Oznacza to, że nie powinien pozostawiać ich bez nadzoru, nawet na kilka minut.
Art. 6 Karty Nauczyciela jasno mówi, że nauczyciel jest zobowiązany „rzetelnie realizować zadania […] w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę”. Jeśli więc opuści klasę i w tym czasie dojdzie do wypadku lub niewłaściwego zachowania, to na pedagoga może spaść odpowiedzialność za to wydarzenie.
Sprawdź też:





